Kiedy wypada początek meteorologicznej, astronomicznej i kalendarzowej jesieni 2023?

Aktualizacja:
Autor:
Diana
Ryściuk/Teofila Siewko
Źródło:
radiopogoda.pl
Jak właściwie pielęgnować skórę jesienią?
Jak właściwie pielęgnować skórę jesienią?Dzień Dobry TVN
wideo 2/6

Jesień w 2023 roku jeszcze nie daje się odczuć. Za nami co prawda pierwsze załamanie pogody, ale temperatury na najbliższe dni zapowiadają się obiecująco. Mimo to, ta pora roku zbliża się wielkimi krokami. Kiedy rozpoczyna się astronomiczna jesień, a kiedy kalendarzowa? Nie zawsze te daty się pokrywają.

Jesień to w Polsce czas różnego typu przygotowań do zbliżającej się zimy. Trwają grzybobrania, sadzenie kwiatowych cebulek, zbiory sezonowych warzyw i owoców, przygotowywanie przetworów itd. Kiedy dokładnie wypada pierwszy dzień jesieni? Funkcjonują trzy daty. Jedna na stałe wpisana w kalendarz, druga wyznaczana przez ruch ciał niebieskich, a trzecia ustanowiona jest dla meteorologów i także zawsze wypada w tym samym czasie.

Początek astronomicznej jesieni 2023

Koniec lata i początek astronomicznej jesieni przypadają w równonoc jesienną. Wyznacza ją padanie promieni słonecznych prostopadle na równik. W 2023 roku będzie miało to miejsce dokładnie w dniu początku kalendarzowej jesieni - w sobotę 23 września.

Co istotne, podczas równonocy dzień i noc trwają tyle samo, około 12 godzin. Potem noce będą się sukcesywnie wydłużać, aż do przesilenia zimowego, czyli do 21 grudnia.

Początek kalendarzowej jesieni 2023

Pierwszy dzień kalendarzowa jesieni zawsze wypada w ten sam dzień - 23 września. W 2023 roku będzie to sobota. Jak wyżej wspomniano, w tym roku data wyjątkowo pokrywa się z początkiem jesieni astronomicznej. Jesień potrwa trzy miesiące - do 21 grudnia, kiedy to rozpocznie się kalendarzowa zima.

Meteorologiczna jesień 2023

Meteorologiczna jesień przychodzi najszybciej ze wszystkich - 1 września. Meteorologiczne pory roku ustalone zostały dla naukowców - klimatologów i meteorologów. mają umożliwiać porównywanie tych samych okresów, dzięki czemu możliwe jest tworzenie tzw. modeli porównawczych. 

Jesienna pogoda i widoczność nieba

Jesień to nie tylko krótsze dni i dłuższe noce, ale także częste opady deszczu i niższa temperatura na zewnątrz. Na termometrach zobaczymy najczęściej wartości pomiędzy 5 a 15 st. C. Niewykluczone, że pojawią się również wyjątkowo ciepłe, słoneczne dni, charakterystyczne dla tzw. "złotej polskiej jesieni".

Jesienią podziwiać będziemy mogli wiele planet, jak Wenus, Mars, Jowisz i Saturn. Szczególnie dobra widoczność będzie dotyczyła Marsa.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Diana Ryściuk/Teofila Siewko

Źródło: radiopogoda.pl

Źródło zdjęcia głównego: Jules Kulcsar/Getty Images

Pozostałe wiadomości