Niezwykła sztuka ikonopisarstwa. "To łączy mnie z Bogiem"

''Niezwykłe ikony z Karkonoszy''
Patrycja Obarewicz jest ikonopisarką. Swoja artystyczną drogę odnalazła dzięki prababci Bronisławie Trefler, która już w gimnazjum pobierała nauki tworzenia ikon. Dlaczego zdecydowała się na tę formę sztuki i jak tworzy się tradycyjne ikony?

Dlaczego ikony?

Patrycja chciała odnaleźć swoją drogę w życiu. Za każdym razem, gdy zastanawiała się, czym powinna się zająć, na myśl przychodziła jej prababcia, czyli kobieta, dla której sztuka była pasją, chciała studiować na Akademii Sztuk Pięknych.

- Była inna od zawsze. Kochała sztukę. Gdy był ten czas, gdy odchodziła z tego świata, malowała anioła. Nie dokończyła go, ale zawsze opowiadano nam tę historię. To jakoś zapadło mi w pamięci. Kiedy szukałam tego, co robić, ona mi się przypominała - opowiada Patrycja Obarewicz.

Mama Patrycji przyznała, że w ich rodzinie inspiracją są kobiety z rodu.

- To były wybitne kobiety i myślę, że bardzo nędzne byłoby nasze życie, gdybyśmy nie patrzyli na to, co było wcześniej - mówi Agata Patralska-Obarewicz, mama Patrycji.

Ikonopisarstwo - na czym polega?

Patrycja Obarewicz tworzy ikony według starych bizantyjskich technik. Tajniki tej trudnej sztuki zgłębiała na uniwersytecie we Lwowie. Dlaczego wybrała tamtejszą szkołę?

- W Polsce się tego nie uczy, nie ma takich szkół. A ja, jak już chciałam zacząć ten temat, to chciałam iść w tym w pełni, wiedzieć najwięcej, ile się da. Na Ukrainie bardzo trzymają się tradycji. Ikona jest wielką świętością - opowiada Patrycja Obarewicz.

Jak powstają ikony?

Ikony maluje się naturalnymi pigmentami - sproszkowanymi minerałami, kamieniami. Spoiwem, które łączy elementy, jest żółtko połączone z octem jabłkowym oraz z odpowiednią ilością wody. Każdy kolor i każda postać znajdująca się na ikonie ma swoje znaczenie.

- Najbardziej fascynuje mnie to, że to jest naturalne i w jakiś sposób łączy mnie z Bogiem - wyznała Patrycja Obarewicz.

Ikona - sztuka dla wiary

Czym jest ikona? To niezwykły obraz, który dla wiernych ma niezwykłą wartość.

- Ona łączy świat duchowy z rzeczywistym. Pomaga ludziom znaleźć bramkę do tego, co chcemy mieć tylko dla siebie, bo mówienie o religii to nie jest łatwy temat. Poza tym - dlaczego? To jest intymna sprawa - powiedziała Agata Patralska-Obarewicz, mama Patrycji.

- Jak przedstawić Boga? Można na wiele sposobów. Nie wiemy, jak on wygląda. Można namalować kosmos, a często się tak w ikonach tworzy. Albo złotą kulę, jako, że jest to coś okrągłego, coś wiecznego - opowiada artystka.

- Ikony to takie nasze sacrum. Takie miejsce, które jest oknem dla świata, który my czujemy - kończy Patrycja Obarewicz.

Dzień Dobry TVN

Zobacz też:

Moc kolorów i dużo fantazyjnych dodatków, czyli "odpicowane mieszkanie" w eklektycznym stylu

Dom Justyny i Jakuba Przygońskich zachwyca nieoczywistymi wnętrzami. "Stylistyka i obiekty z duszą, to jest coś, co jest dla nas wspólne"

Uczestnicy "Odysei bałtyckiej" zebrali na polskich plażach kilkadziesiąt ton śmieci. "Teraz startujemy w górach"

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.pl

Autor: Jola Marat

Reporter: Sylwia Repeła

podziel się:

Pozostałe wiadomości