Styl życia

Palma wielkanocna – jak ją zrobić? Co symbolizuje palma wielkanocna

Styl życia

Aktualizacja:
iStockphotoZbigniew Nowak/Getty Images

Niedziela Palmowa to szczególny dzień w życiu chrześcijan. Msza w tym dniu jest też bardzo uroczysta, a wierni przynoszą do kościoła palmy wielkanocne symbolizujące gałązki oliwne, którymi witano Chrystusa w Jerozolimie. Czy to kupiona, czy ręcznie robiona – będzie doskonałym elementem, który dopełni podniosłego klimatu świąt. Ci, którzy zamiast kupować wolą ją zrobić, mają naprawdę wiele możliwości. Palma wielkanocna z bibuły, z krepiny, z bukszpanu lub z żywych kwiatów – przykłady można mnożyć.

Palma wielkanocna z bibuły czy krepiny jest najczęściej spotykana w kościołach w miastach. Na wsiach raczej przygotowuje się ją z tego, czym dysponuje się w ogródku: z bazi, żywych kwiatów czy ziół. To fakt, że palma palmie nierówna, jednak nie ma egzemplarzy gorszych ani lepszych, a przygotowanie własnoręcznie swojej wersji na pewno da każdemu dużo satysfakcji.

>>> Zobacz też: Ozdoby wielkanocne z drewna – jak je zrobić samemu? Świąteczne ozdoby Doroty Szelągowskiej.

Palma wielkanocna – jak zrobić jej naturalną wersję?

Oczywiście przewagę mają ci, którzy dysponują przydomowym ogródkiem. Jeśli nie mamy takiego, wszelkie niezbędne materiały można kupić na rynku lub bazarku. Warto, by nasza palma wielkanocna ręcznie robiona zawierała, jak w tradycyjnej wersji, gałązki bukszpanu. Prócz nich można wybierać rozmaite kwiaty – zarówno te dostępne w sklepach, jak i te, które rosną w ogródkach.

>>> Zobacz też: Co oglądać w Wielkanoc? Program TV.

Na pewno nieocenione okażą się bazie, nieodłącznie kojarzące się z nowym życiem i odrodzeniem, jakie ma miejsce na wiosnę. Jeśli się uda, do palmy można dołożyć żonkile bądź przebiśniegi, by stała się bardziej atrakcyjna wizualnie. Nie muszą to być świeże kwiaty, choć ciekawie wyglądają połączenia roślin suszonych i świeżych. Trzeba jednak mieć świadomość, że do tworzenia palmy z suszonych kwiatów czy innych roślin warto przygotować się dużo wcześniej, by w trakcie jej wykonywania były już zupełnie suche.

>>> Zobacz też: Jak oryginalnie przystroić wielkanocny koszyczek? Co do niego włożyć? Wielkanoc 2019.

Palma wielkanocna dla dzieci – zabawa i edukacja

Największą radość z przygotowywania zarówno tradycyjnej palmy wielkanocnej, jak i tej całkiem nowoczesnej, papierowej, będą miały dzieci. Właśnie dlatego warto je zaangażować w cały proces.

>>> Zobacz też: Wielkanocne przepisy wg Andrzeja Polana. Biała kiełbasa, pasztet i schab wędzony.

Palma wielkanocna – DIY

Krok 1. Solidny trzon. Przede wszystkim trzeba zacząć od jej trzonu, który powinien być solidny, jeśli ma nie ulegać zniszczeniu. Mówi się, że powinny go utworzyć gałązki wierzby zerwane obowiązkowo w Środę Popielcową. To właśnie wierzba ma być tutaj symbolem nieśmiertelności duszy, a także jej późniejszego zmartwychwstania. Niezależnie jednak od tego, czy zdecydujemy się na trzon z tradycyjnej palmy wielkanocnej, czy raczej postawimy na palmę z papieru lub krepiny, należałoby zadbać o to, by trzon był maksymalnie sztywny. To na nim muszą się utrzymać wszystkie późniejsze dekoracje. W przypadku gałązek wierzby nie zaszkodzi wykorzystać bazi znajdujących się u ich szczytu, ponieważ staną się świetną, naturalną ozdobą palmy.

Krok 2. Udana plecionka. Następnie należy przejść do wplatania roślin. Jeśli są to świeże kwiaty, prawdopodobnie posłużymy się tymi, które właśnie kwitną w naszych ogrodach. Z suszonymi zyskamy większą dowolność, możemy je też zafarbować w dowolny sposób, by palma stała się bardziej kolorowa. Nie należy zapominać, że oprócz sznurków czy żyłek, które będą utrzymywać dekoracje na miejscu, warto pomyśleć także o wykorzystaniu wstążek czy kokardek, bo te także będą wyglądać jak dekoracje.

>>> Zobacz też: Wielkanocne mazurki. Przepis na mazurka krok po kroku. Wypróbuj!

Krok 3. Oryginalność. Kwiaty można również wykonać w inny sposób. Palma wielkanocna z bibuły będzie dla dzieci idealnym pomysłem. Tutaj warto pozostawić im pole do popisu, a samemu wykonać na przykład pierwszy kwiat, by dziecko wiedziało, jak je przygotowywać. Można też oczywiście pozostawić dziecku dowolność i obserwować, w jaki sposób zadziała jego kreatywność. Przygotowanie takiej dekoracji wcale nie jest trudne. Należy po prostu odciąć pasmo papieru mające szerokość około 4–5 centymetrów, a następnie utworzyć z niego harmonijkę. Gdy na jednym z końców zawiążemy drucik, kwiatek będzie gotowy. Przygotowywanie palmy wielkanocnej z bibuły jest o tyle proste, że bez trudu dotrzemy do potrzebnych materiałów. Poza samymi kwiatami można też wykonać z niej inne ozdoby, na przykład wstęgi czy liście. Różnorodne faktury bibuły, a przede wszystkim bogactwo kolorów, będą gwarancją doskonałej pracy twórczej.

Krok 4. Mocne mocowanie. Do mocowania poszczególnych elementów palmy wielkanocnej najlepiej jest wykorzystać drucik i klej. Połączenie obu tych środków mocujących przyniesie najlepszy efekt.

Oryginalna palma wielkanocna, którą wykonamy w rodzinnym gronie, na pewno będzie się świetnie prezentować podczas nabożeństwa w Niedzielę Palmową.

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

Źródło zdjęcia głównego: iStockphoto

Pozostałe wiadomości