Styl życia

Ozdrowieńcy ze "Złotych Borków". Dom seniora, który pokonał koronawirusa

Styl życia


W połowie października mieszkańcy i opiekunowie domu seniora w Borkach Małych zarazili się koronawirusem. Sytuacja była bardzo poważna. Historia ma happy end, bo wszyscy wyzdrowieli. Jak tego dokonali? O tym opowiadała Bożena Magiera, dyrektorka ośrodka.

Borki Małe: ozdrowieńcy z domu seniora

To historia, która wydaje się niemożliwa. Od początku pandemii słyszymy tragiczne doniesienia związane z pojawieniem się koronawirusa w domach seniora. Przykład "Złotych Borków" na Opolszczyźnie pokazuje, że może być inaczej. 82 seniorów, w tym dwie osoby w wieku ponad stu lat i 38 pracowników zachorowało tam na Covid- 19. Teraz oficjalnie mogą nazywać się ozdrowieńcami.

To wyjątkowe miejsce odwiedził nasz reporter Marcin Sawicki. Jaka jest recepta na sukces?

Przygotowywaliśmy się do fali Covida w ośrodku od momentu, kiedy widzieliśmy informację, że Covid na świecie się pojawił. Od stycznia prowadziliśmy dyskusje, co zrobić, żeby tych naszych seniorów zabezpieczyć. Wtedy powstały pierwsze przymiarki do tego, jak seniorów prowadzić, jak z nimi pracować, jak sprawić, żeby w jak najmniejszym stopniu odczuli skutki tego groźnego wirusa, bo nie można go lekceważyć

- opowiada Bożena Magiera, dyrektorka ośrodka.

"Złote Broki" pokonały koronawirusa

Nie czekali biernie, aż do nich przyjdzie, tylko postanowili się przygotować. Dzięki temu tak licznej grupie - szczególnie narażonej na powikłania - udało się pokonać koronawirusa.

Wierzyliśmy w to, że odpowiednie prowadzenie pacjenta będzie dla nas zbawienne. Postawiliśmy nacisk na odpowiednie żywienie seniorów. Bardzo dużo owoców, warzyw, świeże produkty. Dużo witamin dostarczonych z jedzeniem, bardzo dużo przypraw, które wspomagały odporność, ale przede wszystkim ruch. Z racji tego, że mamy rehabilitację swoją, postawiliśmy na rehabilitację naszych seniorów. Rehabilitację ruchową, rehabilitację oddechową, żeby przygotować organizm na nadejście koronawirusa

- podkreśla dyrektorka placówki w Borkach Małych.

Zobacz też:

Zapukaj do sąsiada – radzi Anita Włodarczyk. "Chcę dzielić się pomocą"

Niezwykła rola osłów w leczeniu niepełnosprawności. Czym jest onoterapia?

Powstaje pomnik Polskiej Babci: "Postać, która odgrywa w rodzinie ogromną rolę"

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.pl.

Autor: Anna Korytowska

Reporter: Marcin Sawicki

Pozostałe wiadomości