Zobacz też: Pisanki i kraszanki – sprawdzone sposoby barwienia wielkanocnych jajek >>>
Jakie motywy sprawdzą się, gdy wykonujesz ozdoby wielkanocne zrób to sam? Zajączek, pisanki, kurczaczki, a może motywy kwiatowe – żonkile i hiacynty? Możliwości jest mnóstwo i tylko od twojego gustu zależy, na co się zdecydujesz.
Ozdoby wielkanocne zrób to sam z papieru – wiszące pisanki
Zobacz też: Jak narysować zająca wielkanocnego – szablony, porady, zabawa z dziećmi >>>
Z kolorowego papieru można wyczarować stylowe dekoracje świąteczne. Ciekawą propozycją jest wiszący stroik złożony z trójwymiarowych jajek. Jak go wykonać? Najpierw zgromadź potrzebne rzeczy:
- kolorowy papier techniczny,
- nożyczki,
- klej,
- cienki sznurek lub mulina,
- plastikowe kółko, cienką rurkę lub i inny element, na którym zamocujesz konstrukcję.
Aby wykonać stroik, należy najpierw przygotować poszczególne elementy – będą to złożone w specjalny sposób papierowe jajka. Przygotuj szablony w kształcie zwykłych jajek o wielkości od 5 do 10 cm w zależności od preferencji – potrzebujesz trzech różnych rozmiarów. Takie szablony możesz pobrać z Internetu i wydrukować, a następnie odrysować wielokrotnie na papierze. Teraz czas na wycinanie. Do wykonania jednego jajka potrzebujesz od 8 do 10 kształtów tej samej wielkości w jednym lub kilku pasujących kolorach. Wszystkie należy złożyć na pół (pionowo), a następnie łączyć ze sobą sklejając połówkę jednego elementu z połową drugiego, tak by w efekcie powstało trójwymiarowe jajko. Przed doklejeniem ostatniego elementu zamocuj w środku sznurek. Gdy wykonasz w ten sam sposób około 10 papierowych jajek na sznurkach, zawiąż je na przygotowanej konstrukcji (na przykład plastikowym kółku), najlepiej na różnej wysokości. Do kółka przywiąż promieniście sznurek, a gotową ozdobę zamocuj na oknie lub lampie.
Zobacz też: Wielkanocne przepisy w niecodziennym wydaniu - Anna Starmach w kuchni DDTVN >>>
Wielkanocne dekoracje dla najmłodszych
Na święta zazwyczaj najbardziej cieszą się dzieci. Warto włączyć je w przygotowania i pozwolić samodzielnie udekorować dom. Jeśli szukasz pomysłów na ozdoby wielkanocne zrób to sam z dzieckiem, mamy dla ciebie kilka propozycji:
- Pieczątki z ziemniaka – przetnij ziemniak o owalnym przekroju i wytnij na nim ozdobne paski lub kropki. Dzieci mogą moczyć je w farbie i wykonywać pisankowe stemple na świątecznych kartkach.
- Origami – istnieje wiele prostych instrukcji wykonania efektownych zajączków, kwiatów czy pojemników na jajka z kolorowego papieru.
- Papierowe jajka na patyku – powycinaj kolorowe jajka ze sztywnego papieru i pozwól dzieciom dowolnie je ozdabiać. Do gotowych dzieł przymocuj patyczki i wbijaj do doniczek lub bukietu z wiosennymi kwiatami.
- Świąteczna girlanda – wytnij z szablonu świąteczne motywy, na przykład zajączki czy pisanki, wspólnie z dzieckiem ozdób, a następnie nawlecz na sznurek. Girlandę można zawiesić nad oknem lub na drzwiach.
Zobacz też: Jak oryginalnie przystroić wielkanocny koszyczek? Co do niego włożyć? Wielkanoc 2019 >>>
Ozdoby wielkanocne zrób to sam – zajączek
Święta Wielkanocne nie mogą obyć się bez dekoracji z motywem zająca. Proponujemy dekorację, którą możesz stworzyć wspólnie z dzieckiem z materiałów, które w większości znajdziesz w domu. Ozdoby wielkanocne zrób to sam dla dzieci powinny być szybkie do wykonania i proste – taki właśnie jest ten zabawny zając. Aby go przygotować, będziesz potrzebować następujących materiałów:
- rolka po papierze toaletowym,
- kilka arkuszy kolorowego papieru (we wzór lub gładkiego),
- małe guziki lub samoprzylepne oczy,
- niewielki pomponik,
- flamastry i cienkopisy,
- nożyczki,
- klej wikol lub Magic.
Wykonanie zająca rozpoczynamy od oklejenia rolki po papierze toaletowym kolorowym papierem – to będzie nasza baza i tułów zająca. Następnie wycinamy z papieru podłużne uszy i przyklejamy od wewnątrz, tak by wystawały od góry. Wycinamy także dwie łapki i przyklejamy znów od środka, tyle że na dole – powinny leżeć płasko na podłożu. Teraz czas na oczy – ich funkcję będą pełniły guziki lub specjalne samoprzylepne oczy – oraz nos wykonany z pomponika. Elementy przyklejamy mocnym klejem mniej więcej na środku rolki. Flamastrem dorysowujemy wąsiki i uśmiech. Na dole można dokleić pasek postrzępionego nożyczkami zielonego papieru, który będzie imitował trawę.
Zobacz też: Ile trwa Wielki Post i kiedy się zaczyna? >>>
Uwaga – jeśli dekoracja ma prezentować się elegancko, polecamy zastosowanie jednego koloru w różnych odcieniach. Do jasnoniebieskiego korpusu można na przykład dobrać nieco ciemniejsze uszy i łapki oraz granatowe oczy i nos. Kolorystykę warto dopasować do wystroju wnętrza.
Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN