Porady

Jak narysować zająca wielkanocnego – szablony, porady, zabawa z dziećmi

Jak narysować zająca wielkanocnego

Fot. Getty Images/yellowsarah

Porady

Jak narysować zająca wielkanocnego – szablony, porady, zabawa z dziećmi

Jak narysować zająca wielkanocnego

Fot. Getty Images/yellowsarah

Zając wielkanocny tak silnie wrósł w naszą kulturze, przenosząc się z kultury komercyjnej i handlu do codziennego życia i tradycji świątecznej, że nikt już nie pamięta, skąd się wziął. Jest najbardziej rozpoznawalnym znakiem świąt wielkanocnych i może być doskonałą ozdobą domu oraz wstępem do rozmowy z dziećmi na temat tradycji wielkanocnych.

Zobacz też: Ozdoby wielkanocne z drewna – jak je zrobić samemu? Świąteczne ozdoby Doroty Szelągowskiej >>>

Pierwsze wzmianki na temat zająca wielkanocnego pochodzą z XVII wieku, a sam zwyczaj obdarowywania prezentami przez zająca przywędrował do nas z Niemiec. W Polsce praktykuje się to znacznie rzadziej niż na Zachodzie, gdzie bardzo popularny jest wizerunek zająca z koszykiem prezentów. Często w ramach zabawy chowa się w całym domu lub ogrodzie prezenty od zająca wielkanocnego, które odkrywane potem przez dzieci przynoszą mnóstwo radości.

Aby uatrakcyjnić wygląd swojego domu na święta i sprawić radość dzieciom, możesz ozdobić mieszkanie namalowanymi własnoręcznie i wyciętymi rysunkami zająca wielkanocnego . Szkic zająca możesz wykonać sam lub razem z dziećmi. Warto znaleźć jak najłatwiejszy do wykonania wzór rysunku zajączka, żeby dzieci były w stanie go powtórzyć i jednocześnie świetnie się bawić przy kolorowaniu.

Zobacz też: Jak oryginalnie przystroić wielkanocny koszyczek? Co do niego włożyć? Wielkanoc 2019 >>>

Jak narysować zająca wielkanocnego – ozdoby na święta wielkanocne

W zależności od tego, do czego ma służyć rysunek zająca, wybierz odpowiedni szablon lub wzór. Jeżeli zależy ci na ozdobieniu mieszkania wyciętymi z papieru rysunkami zająca wielkanocnego, możesz wybrać najprostszy wzór, który będzie zaledwie szkicem zająca lub zarysem jego ciała na białej kartce. Takie szablony przyczepione do okna lub mebli będą wyglądały bardzo minimalistyczne. Możesz również dać je dziecku do pokolorowania, wskazując jednocześnie, gdzie i jak powinny zarysowane łapki, nos, brzuch i uszy. Daj jednak dziecku pewną dowolność, żeby nie hamować jego wyobraźni niepotrzebną krytyką.

Zobacz też: Wielkanocne przepisy w niecodziennym wydaniu - Anna Starmach w kuchni DDTVN >>>

Jak narysować zająca krok po kroku? Aby wykonać prosty rysunek zająca, postępuj zgodnie z poniższą instrukcją.

  • Krok pierwszy: Narysuj na kartce dwa owale, tak by razem tworzyły kształt gruszki. Mniejszy na górze, większy na dole.
  • Krok drugi: Dorysuj dwie tylne łapki po bokach większego owalu na dole. Mogą to być kształty podobne do kapelusza pieczarki z trzema kreseczkami imitującymi palce.
  • Krok trzeci: Narysuj dwie łapki przednie. Można je naszkicować pośrodku owalu jako długie łapki, na których opiera się zająć, ale proponujemy narysować podkulone do góry, aby móc pod nimi dorysować jajko wielkanocne.
  • Krok czwarty: Teraz pozostają już tylko nos, oczy i uszy. Pamiętaj, że najważniejszą częścią pyszczka zająca jest właśnie nos, więc zacznij od niego. Pomoże ci to w wykonaniu symetrycznego szkicu pozostałej części głowy. Nosek może mieć kształt małego trójkąta równobocznego z jednym wierzchołkiem skierowanym do dołu. Od wierzchołka poprowadź na boki dwie półokrągłe linie, aby naszkicować mordkę zająca.
  • Krok piąty: Uszy! Najlepszym wzorem będzie w tym przypadku królik Bugs. Długie, spiczaste uszy będą wyglądać doskonale. Możesz również wykonać uszy niesymetrycznie. Niech jedno sterczy wyprostowane, a drugie opada, otulając łapki zająca.

Tak narysowanego zająca możesz zostawić białego lub pokolorować w dowolny sposób, a następnie powiesić na lodówce, przymocować do szyby czy do lustra.

Zobacz też: Jajka faszerowane z suszonymi pomidorami – prosty przepis na pyszną przekąskę! >>>

Jak namalować zająca na kartce świątecznej?

Aby samodzielnie wykonać kartkę świąteczną z rysunkiem zajączka , nie potrzebujesz ani specjalnych zdolności, ani wymyślnych materiałów. Wystarczy, że weźmiesz kartkę papieru technicznego i złożysz ją na pół. Rozplanuj, co chcesz umieścić na każdej stronie kartki i jak mają brzmieć życzenia.

Jak namalować zająca? Możesz wykorzystać instrukcję przedstawioną powyżej i starannie pokolorować szkic zająca na kartce. Możesz również znaleźć w internecie gotowy szablon i odrysować go, przykładając kartkę do monitora. Wycięty wzór wystarczy przykleić na kartkę z życzeniami. Dokładnie tak samo możesz zrobić z innymi obiektami na kartce.

Jeżeli masz zdolności plastyczne, możesz wykonać samodzielnie bardziej skomplikowany rysunek zająca, malując go z natury lub posiłkując się jakimkolwiek zdjęciem w internecie. Do tego potrzeba jednak znacznie więcej czasu. Jeśli brakuje ci czasu w natłoku świątecznych przygotowań, warto skorzystać z gotowych wzorów lub przedstawionej prostej instrukcji.

Pamiętaj, aby szkic zająca zawierał również rysunek jajek czy słodyczy. Dodaj jakiś zielony akcent, żeby uatrakcyjnić całość. Poproś dzieci o pomoc, a na pewno razem stworzycie piękne ozdoby na święta wielkanocne.


Co sądzisz o tym artykule?
72
5
Wybrane dla Ciebie
Komentarze
0