Dawno minęły czasy, gdy jedyne oświetlenie salonu stanowił żyrandol pod sufitem, ewentualnie uzupełniony o podłogową czy stołową lampę, przy której wygodniej było czytać. Obecnie lampa w kąciku do czytania przy kanapie to tylko jedno z wielu źródeł światła.
Więcej:
- Mini-choinki – miniaturowe drzewka do małego mieszkania
- Majsterkowanie w drewnie - jak zacząć?
- Jak urządzić łazienkę w stylu skandynawskim?
Główne po dawnemu może stanowić wspomniany żyrandol. Ale częściej wybiera się zamiast niego kilka reflektorów wbudowanych w podwieszany sufit, a ostatnio także taśmy i listwy LED schowane za gzymsami (warto wykorzystać możliwości, jakie daje nowoczesne oświetlenie LED – salon może np. być „udekorowany” światłem o różnych odcieniach). Oświetlenie sufitowe salonu ma za zadanie rozproszyć ciemności na tyle, by można było się bezpiecznie poruszać po zmroku. Reszta lamp ma bardziej sprecyzowane zadania – to oświetlenie punktowe salonu.
Oświetlenie salonu – pomysły na kącik jadalniany
Jednym z ważniejszych miejsc w salonie jest zwykle kącik jadalniany. Dobrze jest starannie dobierać oświetlenie do salonu nad stół , gdyż od lampy i jej zamocowania zależy, czy będziesz się komfortowo czuć za stołem, gdy będzie włączona. Jest kilka zasad, których warto przestrzegać.
Po pierwsze, nad niewielkim stołem wystarczy pojedyncze źródło światła. Jeśli jednak stół jest większy lub rozkładany, dobrym pomysłem jest zamontowanie kilku lamp, zawieszonych w rzędzie. Dzięki temu każda z osób siedzących za stołem będzie miała wystarczająco dużo światła.
Po drugie, niezależnie od liczby lamp źródło światła powinno znajdować się na odpowiedniej wysokości. Najlepiej, gdy żarówka jest w odległości 60 cm ponad blatem, bo wtedy nie będzie oślepiać osób siedzących przy stole.
Po trzecie, sama lampa powinna być zrobiona z materiału, który ochroni nas przed tzw. olśnieniem. Tak fachowcy określają stan, w którym znajdują się oczy człowieka, gdy się na działanie jaskrawego światła – spada zdolność widzenia szczegółów, rośnie zmęczenie i dyskomfort. Dlatego oświetlenie do salonu , które znajdzie się nad stołem jadalnianym, powinno mieć klosz osłaniający żarówkę i kierujący jej światło na blat, a nie prosto w oczy siedzącym za stołem. Dlatego też lepiej nie wybierać lamp z kloszami przezroczystymi czy o lśniącej powierzchni.
Zamiast oświetlenia sufitowego lub jako jego uzupełnienie można w części jadalnianej zastosować też ścienne kinkiety.
Jak oświetlić salon – kącik wypoczynkowy
Przy doborze źródeł światła oświetlających przestrzeń przy kanapie masz w zasadzie wolną rękę – równie dobrze sprawdzają się lampy podłogowe, jak i stołowe. Kształt, rodzaj żarówki, sposób świecenia również pozostają dowolne. Jest jednak jedna zasada, której warto się trzymać – lampa przy kanapie to dekoracja, więc warto mieć na nią pomysł i dopasować ją stylistycznie do mebli. Może to zresztą być więcej niż jedna lampa. Kilka źródeł światła włączonych bez wspomagania przez górne światło pozwoli wydobyć kącik wypoczynkowy, podkreślić jego przytulność. Dlatego warto sięgać po inspiracje projektując oświetlenie salonu. Aranżacje znaleźć można w pismach wnętrzarskich czy na blogach o urządzaniu wnętrz.
Jakie oświetlenie do salonu będzie dekoracją
Warto pamiętać, że jasne, dobrze oświetlone wnętrza odbieramy jako miłe i przytulne. Dlatego poza funkcjonalnym oświetleniem dobrze zaplanować kilka źródeł światła o dekoracyjnym znaczeniu. Mogą to być punktowe reflektory, montowane we wnękach, podświetlenie witryny czy półek z książkami, galeryjki nad obrazami. Wszystkie te punkty będą tworzyć świetlne tło dla życia toczącego się w salonie.
Nowoczesne oświetlenie salonu
Na doborze lamp nie koniec. Gdy zastanawiasz się, jak oświetlić salon , pamiętaj, że przy różnych czynnościach potrzebne jest światło o różnym natężeniu – inne przydaje się, gdy czytamy coś na kanapie, inne, gdy oglądamy telewizję, jeszcze inne, kiedy pijemy kawę ze znajomymi. Warto więc od razu zaprojektować lampy, które można włączać i wyłączać grupami, ściemniać i rozjaśniać światło ich żarówek. Najlepiej zdalnie, bez ruszania się z kanapy. Dobry pomysł na oświetlenie salonu to zastosowanie automatyki. Nie musi to być od razu cały system inteligentnego budynku. W sprzedaży są zarówno zdalnie sterowane lampy czy żarówki, jak i sterowniki podłączane do gniazdka – są wówczas „przejściówką” między gniazdkiem a wtyczką lampy – które dają możliwość nie tylko włączania i wyłączania zwykłych lamp za pomocą pilota, ale też pozwalają na ich zaprogramowanie (to dobry pomysł, gdy wyjeżdżamy na kilka dni – sterowniki będą wówczas symulować naszą obecność w domu).