W krajach nordyckich dni są zazwyczaj krótkie, dlatego – aby zapewnić sobie optymalną ilość światła – ściany są jasne, a okna duże i pozbawione zasłon. Biel odbija światło i nadaje pomieszczeniem wrażenia przestrzenności. Łazienka w styl skandynawskim to jednak nie tylko subtelna kolorystyka, ale także nowoczesność i elegancki design.
Więcej:
- Rośliny w łazience? To możliwe!
- Jak zastosować feng shui w mieszkaniu?
- Odpicowane mieszkanie – każda ściana jak galeria
Łazienka w stylu skandynawskim – aranżacje
W łazience skandynawskiej minimalizm idzie w parze z funkcjonalnością, co oznacza, że obecne są w niej jedynie te przedmioty, z których domownicy na pewno będą korzystać. Co więcej, w łazience powinno znaleźć się dużo wolnej przestrzeni, dlatego też warto postawić w niej pojemne szafki. Można w nich przechować wszelkie łazienkowe akcesoria – dzięki temu nie będą niepotrzebnie zajmowały miejsce i leżały na wierzchu.
Wybierając płytki do łazienki w stylu skandynawskim, warto zwrócić uwagę na produkty w jasnym kolorze lub o wzorach imitujących drewno czy kamień. Często spotykane są płytki w kolorze jasnego brązu albo w odcieniach pastelowych róży, błękitów, zieleni. Płytki mogą być gładkie lub mieć strukturę i ścięte krawędzie – takie rozwiązania sprawdzą się zwłaszcza w bardziej ekskluzywnych wnętrzach. Do wykończenia ścian stosowana jest również surowa cegła.
Bardziej elegancka łazienka w stylu skandynawskim lubi towarzystwo kontrastowych dodatków. Dlatego też można postawić w niej grafitowe kosze na ubrania, umieścić czarne ramki na zdjęcia czy też dopasować lustro na ciemnoszarej zawieszce. Jeśli od ciemnych kolorów wolisz pastele, postaw na podobne dodatki w kolorze dopasowanym do wnętrza.
W przypadku łazienki w stylu skandynawskim na poddaszu warto dobrać płytki jasne, o błyszczącym szkliwie – optycznie powiększą przestrzeń. Zamiast w licznych szafkach, możesz schować łazienkowe akcesoria w skrytkach z frontami bez uchwytów – dzięki temu rozwiązaniu uzyskasz więcej wolnej przestrzeni, co jest bardzo istotne w łazienkach pod skosem.
Ściany pod kątem warto wyeksponować przy pomocy bielonych desek i belek konstrukcyjnych, które nadadzą łazience niepowtarzalnego charakteru. Warto zwrócić uwagę na to, że dzięki oknom dachowym do pomieszczenia wpada większa ilość światła, dzięki czemu łazienka skąpana jest w naturalnym blasku. Można nadać łazience charakteru poprzez wiklinowe kosze, drewniane pudełeczka oraz zgrabne pojemniki. W pomieszczeniu tego typu powinny znaleźć się również ręczniki – płócienne lub frotte. Warto pamiętać, że w skandynawskich wnętrzach rządzi minimalizm , dlatego nie powinno się przesadzać z ilością ozdób.
W małej łazience w stylu skandynawskim warto przymocować na ścianach zawieszane półki, które okażą się bardzo praktyczne w przypadku małego metrażu. Przestrzeń powiększy także duże lustro, które sprawi, że łazienka wyda się większa. Aby kosmetyki i akcesoria nie zabierały niepotrzebnie przestrzeni, warto włożyć je do zgrabnych pojemników.
Łazienka skandynawska – drewno i kamień
Drewno doskonale sprawdzi się na podłodze w skandynawskiej łazience. Wiele osób zastanawia się, czy na pewno będzie to dobry wybór, np. ze względu na wilgoć w pomieszczeniu. Najlepiej w skandynawskich wnętrzach sprawdzą się egzotyczne gatunki drewna – teak, merbau i iroko. Charakteryzują się one odpornością na działanie wody oraz skraplającej się pary wodnej. Doskonale sprawdzą się w łazience również takie gatunki, jak: jesion, buk, sosna czy dąb. Drewno, podobnie jak meble łazienkowe w stylu skandynawskim, często jest pokryte warstwą białej farby. Odpowiednio dobrany rodzaj preparatu może dodatkowo chronić podłogę przed zniszczeniem.
Skandynawowie często dodatkowo podgrzewają podłogę, dzięki czemu wnętrze zyskuje na przytulności i sprzyja różnym formom relaksu. Jeśli jednak nie jesteś zwolennikiem drewnianych podłóg, możesz zainwestować w płytki drewnopodobne lub kamień . Samo drewno warto umieścić również w postaci frontów w okleinie, zaś kamień – w postaci łazienkowych akcesoriów, np. dozownika lub mydelniczki.
Autor: Adrian Adamczyk