Tańce, hulanki, swawole, czyli co warto wiedzieć o ostatkach. Jak obchodzono je dawniej i dziś?

Ostatki to zwyczaj przedchrześcijański, który oznacza koniec zabaw organizowanych przez cały karnawał. Rozpoczynają się w tłusty czwartek i trwają do wtorku przed Środą Popielcową. - Dawniej to był czas, kiedy można było psocić, dotyczyło to zwłaszcza młodych mężczyzn - powiedział etnograf, Robert Zydel. A jak jest dzisiaj?

Kiedy wypadają ostatki w 2024?

Ostatki w tym roku wypadają we wtorek 13 lutego 2024.

Jak kiedyś obchodzono ostatki?

Niegdyś Polsce karnawał traktowano jako doskonały moment na to, aby się zabawić i najeść do syta. Szczególnie obchodzone były ostatnie dni zapustne, zwane ostatkami. Raczono się wówczas tłustymi słodkościami - racuchami, blinami i pampuchami oraz ciastem nadziewanym słoniną i smażonym na smalcu. Dziś z bogactwa dawnych obyczajów pozostał tylko "tłusty czwartek", w którym królują na naszych stołach pączki i faworki, czyli chrust.

Karnawał w kuchni Dzień Dobry TVN

DD_20240106_Kuchnia_REP
Źródło: Dzień Dobry TVN
Piotr, Grzegorz i Sebastian – trzej królowie w kuchni
Piotr, Grzegorz i Sebastian – trzej królowie w kuchni
Nie tylko faworki dobre na karnawał
Nie tylko faworki dobre na karnawał
Karnawałowe przekąski
Karnawałowe przekąski
Pączki na słodko i wytrawnie
Pączki na słodko i wytrawnie
Pączki doskonałe
Pączki doskonałe

Podczas hucznych zabaw tańczono i skakano - wierzono, że im wyższy podskok, tym wyższe zboże, a im wyższe zboże, tym lepszy plon. Był to też okres, kiedy niezamężne panny szukały partnerów i narażone były wtedy na wszelkie psikusy ze strony kawalerów.

W ostatki ludzie się przebierali i zakładali maski, co miało na celu burzenie pewnego ustalonego porządku społecznego - zanikały klasy społeczne oraz płcie. Ludzie mogli odgrywać kogoś, kim na co dzień nie byli. Panował totalny luz i przyzwolenie na szalone zabawy.

To był czas, kiedy reguły społeczne stawały na głowie

- powiedział etnograf, Robert Zydel.

Jak współcześnie obchodzi się ostatki?

Obecnie Ostatki spędza się najczęściej na imprezach organizowanych w klubach i na dyskotekach. Organizuje się także spotkania rodzinne czy przyjacielskie, podczas których na stołach stawiane są tłuste potrawy, w tym śledź. W niektórych regionach, zwłaszcza na wsi zachowały się jeszcze dawne tradycje, np. przebieranie się za różne postacie. Jednak zdaniem naszego gościa, zwyczaje ostatkowe zanikają ze względu na to, że przypadają na dzień pracy.

Wtorek nie sprzyja zabawom i szaleństwom do białego rana

- stwierdził.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.

Autor: Iza Dorf

podziel się:

Pozostałe wiadomości