Ocet i soda. Dlaczego nie należy ich łączyć?

Prawdy i mity na temat octu
Ocet, jako środek czyszczący, święci triumfy wśród ekologicznych środków czystości. Ma wiele zalet, a główną jest jego niska cena. Jak go wykorzystać w domu i dlaczego nie łączyć go z sodą? Porad udzieliła Sylwia Panek, chemiczka i blogerka.

Ocet i soda - ekologiczne środek do wielu zadań

Dla tych, którzy rozpoczynają przygodę z ekologicznym sprzątaniem, ekspertka poleciła wykorzystać ocet do odkamieniania. Można go użyć do pozbycia się osadu z wnętrza czajnika czy z kabiny prysznicowej. Do przemywania szafek kuchennych można użyć octu rozcieńczonego z wodą w proporcji 1:1. Aby zniwelować zapach, można wzbogacić go olejkiem eterycznym. Ekspertka przestrzegała przed łączeniem sody oraz octu. Dlaczego nie należy mieszać ze sobą tych dwóch składników?

- W reakcji między sodą oczyszczona a octem powstaje octan sodu, który nie ma takich cudownych właściwości czyszczących jak soda oddzielnie i ocet oddzielnie. Dodatkowo powstaje woda i dwutlenek węgla - to właśnie on powoduje, że powstaje piana. Nam się wydaje, że to będzie czyściło, ale niestety - ta substancja nie działa - zdradziła Sylwia Panek.

Ocet i soda - do czego używać

Soda sprawdzi się w przypadku konieczności wyczyszczenia przypalonych garnków, a ocet będzie doskonałym środkiem do odkamieniania.

- Ocet ma właściwości antybakteryjne, ale nie usunie ich w 99 proc., ale też nie potrzebujemy tego wszystkiego usuwać. Jeżeli odkamienimy toaletę, to bakterie nie będą miały gdzie się zatrzymać - wyjaśniła Sylwia Panek.

Ekspertka zwróciła uwagę na to, aby octu nie używać do czyszczenia naturalnego kamienia. Nie należy go również stosować do przemywania ekranów telefonów czy telewizorów. Ekspertka przestrzegała, że urządzenie potraktowane octem może zmatowieć.

Jak odstraszyć mole spożywcze za pomocą octu? Przepis znajdziesz w materiale wideo.

Zobacz też:

Sól do zmywarki – czym różni się od zwykłej soli, po co i jak ją stosować?

Jak wybrać dobry czajnik elektryczny z regulacją temperatury?

Jak prać i suszyć puchowe kurtki?

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.pl

Autor: Jola Marat

podziel się:

Pozostałe wiadomości