Styl życia

Jakie są najpopularniejsze przesądy noworoczne?

Styl życia

Aktualizacja:
Moment RFCarol Yepes / Getty Images

Sylwester to szczególna data, pełna symboliki i przesądów wciąż funkcjonujących w naszym społeczeństwie. Jakie są najpopularniejsze przesądy noworoczne i sylwestrowe w Polsce?

Sposób spędzenia Sylwestra i Nowego Roku ma szczególne znaczenie i może wpływać pozytywnie lub negatywnie na to, jak będzie wyglądał cały nowy rok. Jak zapewnić sobie pomyślność na następne dwanaście miesięcy i uniknąć nieszczęścia? Poznaj najbardziej znane przesądy noworoczne.

Przesądy noworoczne w Polsce

W naszym kraju można spotkać wiele noworocznych przesądów, które różnią się w zależności od regionu. Jednym z najbardziej znanych przesądów noworocznych jest zasada, by wejść w Nowy Rok z czystym kontem. Oznacza to, że przed zakończeniem starego roku powinniśmy zapłacić wszystkie rachunki, spłacić długi i inne zobowiązania finansowe. Dzięki temu zapewnimy sobie pomyślność finansową w nadchodzącym roku .

Przez zakończeniem roku możemy również pozbyć się naszych problemów i wejść w nowy etap z czystym kontem. Żeby tak się stało, powinniśmy pod koniec roku spisać na kartce nasze problemy i bolączki, a następnie ją spalić. Dzięki temu w symboliczny sposób pozbędziemy się wszystkich zmartwień i w nowy rok wejdziemy z nową energią i nadzieją. Najpóźniej 31 grudnia powinniśmy też pozbyć się z naszego najbliższego otoczenia niepotrzebnych rzeczy, które tylko zaśmiecają przestrzeń. Dzięki temu niejako oczyścimy nasze otoczenie na nowy rok.

Przesądy sylwestrowe, czyli jak się bawić

Według jednego z przesądu sposób, w jaki spędzamy Sylwestra i Nowy Rok znacząco wpływa na to, jak będzie wyglądało nadchodzące dwanaście miesięcy. Dlatego też zadbajmy o to, by w Sylwestra świetnie się bawić. Musimy unikać sprzeczek z naszymi partnerami, bo może to spowodować, że będziemy się często kłócić w nowym roku. Zamiast tego nie bójmy się komplementować najbliższych i zapewniać ich o naszych uczuciach – dzięki temu otrzymamy wiele miłości i ciepła w kolejnych miesiącach. Na zabawę sylwestrową kobiety powinny założyć nową czerwoną bieliznę. Czerwony kolor jest pociągający, dodaje energii i pewności siebie. Czerwona bielizna zapewni też powodzenie u płci przeciwnej w nadchodzącym okresie. Oprócz pięknej bielizny panie powinny również zadbać o piękny wygląd. Dzięki temu będą wyglądać olśniewająco nie tylko podczas całonocnej zabawy, ale przez cały nadchodzący rok. Podczas Sylwestra ani kobiety, ani mężczyźni nie powinni przestrzegać rygorystycznej diety. Jeśli podczas ostatniej nocy w starym roku zjemy smacznie i do syta, zapewnimy sobie pomyślność na następne dwanaście miesięcy.

Jeśli chcemy zaś w nadchodzącym roku zapewnić sobie szczęście w finansach , nie powinniśmy zapomnieć o włożeniu do buta banknotu o jak największym nominale i pozostawienie go tam przez całą zabawę sylwestrową. Ważne jest, by banknot umieścić w prawym bucie. Jeśli włożymy go przez pomyłkę do lewego buta, możemy osiągnąć efekt odwrotny od zamierzonego i przez następnie dwanaście miesięcy cierpieć na brak gotówki.

Przesądy noworoczne w domu

Według przesądów noworocznych pranie, prasowanie czy sprzątanie mieszkania powinniśmy zrobić najpóźniej 30 grudnia . W przeciwnym wypadku będziemy mieć bardzo dużo obowiązków domowych w nadchodzącym roku. Dodatkowo zadbajmy o to, by pranie było suche do 31 grudnia, jeśli tak się nie stanie, możemy nieświadomie przenieść nasze zmartwienia i problemy na nowy rok. Warto też zadbać o to, by nasza lodówka była pełna 31 grudnia. Zróbmy wcześniej zakupy, nie oszczędzajmy na ulubionych produktach, dzięki temu zapewnimy sobie dostatek na cały nowy rok.

Jeśli świętujemy Sylwestra w mieszkaniu, powinniśmy pamiętać, by tuż po północy najstarsza osoba lekko uchyliła okno. Dzięki temu zaprosi do domu dobre duchy i energię, które zostaną w mieszkaniu przez cały nadchodzący rok. Jeśli urządzamy zabawę sylwestrową w naszym mieszkaniu, wstrzymajmy się ze sprzątaniem do 2 stycznia. W Nowy Rok powinniśmy spędzić czas na przyjemnościach, a nie na obowiązkach domowych. Noworoczny przesąd mówi, że jeśli zabierzemy się za sprzątanie 1 stycznia, razem z kurzem i śmieciami możemy wyrzucić do kosza szczęście i pomyślność. Im przyjemniejszy będzie pierwszy dzień nowego roku, tym lepszy będzie cały nadchodzący rok.

Przesądy noworoczne – jak poznać przyszłość?

Jeśli jesteśmy ciekawi, co nas czeka w nowym roku, możemy to sprawdzić tuż po wzniesieniu noworocznego toastu . Wystarczy jedynie spojrzeć w nasz kieliszek z szampanem. Drobne bąbelki zwiastują miesiące pełne dobrego zdrowia i spokoju. Jeśli zaś bąbelki są duże i szybko się poruszają, spodziewajmy się okresu pełnego niezapomnianych przygód, podróży i nowych, ciekawych znajomości.

To, co nas spotka w niedalekiej przyszłości pojawia się również w noworocznych snach. Warto więc tuż po przebudzeniu przez pierwsze dwanaście dni zapisywać dokładnie, co nam się przyśniło. Dzięki temu będziemy wiedzieć, co nas czeka w każdym miesiącu nowego roku.

Autor: Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: Moment RF

Pozostałe wiadomości