Niedziela palmowa 2023 - kiedy wypada i co symbolizuje to święto?

Autor:
Diana
Ryściuk
Jak udekorować stół na Wielkanoc?
Jak udekorować stół na Wielkanoc?Dzień Dobry TVN
wideo 2/5

Coraz wyższe temperatury i wydłużające się dni to oznaka nie tylko nadchodzącej wiosny, ale również bardzo ważnych dla chrześcijan zbliżających się świąt wielkanocnych. Kiedy wypada Niedziela Palmowa? Co oznacza to święto?

Niedziela Palmowa 2023 – kiedy wypada?

Święta wielkanocne są ruchome – wypadają w różnych terminach. W 2023 roku Wielkanoc jest świętowana w niedzielę 9 kwietnia. Ten dzień poprzedza Wielki Tydzień, który rozpoczyna właśnie Niedziela Palmowa. Oznacza to, że w tym roku wypada ona 2 kwietnia. Z kolei w prawosławiu święto to wypada tydzień później, a więc 16 kwietnia.

Niedziela palmowa – co oznacza to święto i co symbolizuje palma?

Niedziela Palmowa to dla chrześcijan dzień, w którym w symboliczny sposób wspominany i upamiętniany jest moment wjazdu Jezusa Chrystusa do Jerozolimy. Jak podają wszystkie cztery ewangelie – wówczas Jezus, zwany Synem Bożym, powitany został przez mieszkańców Jerozolimy w wyjątkowy sposób – rzucali przed nim na drogę, którą się poruszał, palmowe gałązki.

Kolorowe palmy, które są popularne w Polsce, często ręcznie przygotowywane i potem święcone przez księdza, nawiązują właśnie do tamtych, jerozolimskich palm, które witały Jezusa. Same palmy z kolei symbolizują męczeńską śmierć i zmartwychwstanie Chrystusa, a także nadzieję na „odrodzenie duszy” człowieka.

W Polsce to święto obchodzone jest od czasów średniowiecza, a niektóre miasta organizują konkursy na najpiękniejsze i największe palmy. Najbardziej znany konkurs tego typu organizowany jest w Lipnicy Murowanej - małopolskiej wsi między Bochnią a Nowym Sączem.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Diana Ryściuk

Źródło zdjęcia głównego: NurPhoto/Getty Images

Pozostałe wiadomości