Najpiękniejsze i największe polskie nekropolie za granicą

Cmentarz Łyczakowski we Lwowie
Najpiękniejsze i największe polskie nekropolie za granicą
Źródło: SERDAR YAGCI/Getty Images
Wszystkich Świętych to wyjątkowa tradycja. To właśnie wtedy poświęca się szczególną uwagę cmentarzom oraz osobom, których już nie ma wśród nas. Miejsca pochówku wielu Polaków, nie tylko żołnierzy, znajdują się również poza obecnymi granicami Polski. Sprawdź, gdzie znajdują się najpiękniejsze i największe polskie nekropolie za granicą.

Na przestrzeni wieków granice państwa polskiego wielokrotnie się zmieniały lub całkiem z niej znikały. Wędrowała również polska ludność, rzadko z własnej woli. Dziś efektem wydarzeń z przeszłości jest polskie dziedzictwo kulturowe pozostawione poza jej aktualnymi granicami. Jego częścią są również cmentarze.

Wszystkich Świętych

Wszystkich Świętych - co warto wiedzieć o tym święcie?
Wszystkich Świętych - co warto wiedzieć o tym święcie?
Skuteczne sposoby na umycie nagrobka
Skuteczne sposoby na umycie nagrobka
Akcja "Znicz". Codziennie ok 5 tys. policjantów na ulicach
Akcja "Znicz". Codziennie ok 5 tys. policjantów na ulicach
Bukiety na groby naszych bliskich
Bukiety na groby naszych bliskich

W przedwojennej Polsce miasta Lwów i Wilno stanowiły, obok Warszawy i Krakowa, główne ośrodki administracji, kultury i nauki. Nie bez powodu to tam znajdują się jedne z największych polskich cmentarzy cywilno-wojskowych poza dzisiejszymi granicami państwa. Zresztą to położone właśnie w tych czterech miastach cmentarze zyskały miano polskich nekropolii narodowych:

  • Powązkowski w Warszawie,
    • Łyczakowski we Lwowie,
      • Rakowicki w Krakowie,
        • Cmentarz na Rossie w Wilnie.

          Ponadto za granicami naszego kraju istnieje również bardzo wiele mniejszych i większych nekropolii w miastach, wsiach, wśród lasów i pól – wszędzie tam, gdzie była Polska, polskie osady lub uchodźcy.

          Cmentarz Łyczakowski i Orląt Lwowskich we Lwowie (Ukraina)

          Położony we Lwowie Cmentarz Łyczakowski został założony w 1786 r. Jest jedną z najstarszych nekropolii istniejących do dziś w całej Europie i miejscem pochówku wielu zasłużonych dla Polski i samego Lwowa ludzi kultury, nauki i polityki. Spoczywają tam m.in. Maria Konopnicka, Gabriela Zapolska, Konstanty Julian Ordon (to o jego reducie pisał w swoim wierszu Mickiewicz), Władysław Bełza, Stefan Banach i wielu innych.

          Cmentarz położony jest na porośniętych starymi drzewami wzgórzach, a wiele nagrobków to zabytki w różnych stylach o wysokiej wartości artystycznej. Jego część stanowi niezwykle ważny dla polskiej historii Cmentarz Orląt Lwowskich – miejsce pochówku około 3000 młodych obrońców miasta poległych w latach 1918–1920 lub później. Obecnie cały cmentarz jest w pewnym sensie atrakcją turystyczną i destynacją tysięcy Polaków odwiedzających dzisiejszy Lwów i Ukrainę.

          Cmentarz na Rossie w Wilnie (Litwa)

          Cmentarz na Rossie w Wilnie to jedna z najważniejszych polskich nekropolii. To miejsce pochówku wielu wybitnych Polaków i zwykłych mieszkańców Wileńszczyzny. Po lewej stronie bramy cmentarza znajduje się grób matki Piłsudskiego - Marii z Billewiczów Piłsudskiej oraz urna z sercem marszałka.

          Cmentarz na Rossie jest pięknie położony, na stromych wzgórzach morenowych o różnicy poziomów ok. 30 metrów. Po 1945 r. i utracie Wilna na rzecz ZSRR, był systematycznie i celowo dewastowany. Wiele z zachowanych tam zabytkowych pomników i kaplic znajduje się obecnie w złym stanie technicznym. Od 1990 r. konserwacją zabytkowych nagrobków zajmuje się miejscowy Społeczny Komitet Opieki nad Starą Rossą. Podobnie jak ten we Lwowie, cmentarz w Wilnie jest odwiedzany przez tysiące Polaków każdego roku.

          Polski Cmentarz w Teheranie (Iran)

          W czasie II wojny światowej w 1942 r. miała miejsce ewakuacja Polaków zmuszonych do przebywania wcześniej w ZSRR. Wówczas 115 tys. osób trafiło do Iranu, z czego około 25 tys. cywili, a wśród nich 13 tys. dzieci. Polacy stali się wówczas uchodźcami wojennymi i w niedługim czasie zaczęli się tam organizować, otwierać różnego typu biznesy.

          Wojna trwała kolejne lata, a Polacy w Iranie żyli i umierali. We wschodniej części Teheranu powstał polski cmentarz, będący częścią istniejącego Dulab. Pochowano tam 1937 Polaków, w tym 409 wojskowych - głównie żołnierzy Armii Polskiej gen. Władysława Andersa. Większość tych osób zmarła na skutek utraty zdrowia w trakcie przymusowego przebywania na terenie ZSRR. Dziś Polski Cmentarz w Teheranie to miejsce pamięci o ludziach, którzy zostali zmuszeni do opuszczenia swoich domów, do których nigdy nie powrócili.

          Polskie cmentarze za granicą – kto się nimi zajmuje?

          Opieką nad położonymi poza granicami kraju zabytkowymi polskimi nekropoliami, kwaterami cmentarnymi i obiektami sztuki sepulkralnej zajmuje się przede wszystkim Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Resort przeznacza pieniądze na kompleksowe prace konserwatorskie, inwentaryzacyjne i dokumentacyjne na tych i wielu innych cmentarzach, zarówno za wschodnią, jak i zachodnią granicą Polski. Zajmują się tym również liczne organizacje i stowarzyszenia jak Odra-Niemen czy Mogiłę Pradziada Ocal od Zapomnienia. Na terenie Ukrainy, Białorusi czy Litwy bardzo często te miejsca opieką otaczają miejscowi Polacy.

          Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

          Zobacz także:

          Autor: Diana Ryściuk

          Źródło zdjęcia głównego: iStockphoto

          podziel się:

          Pozostałe wiadomości