Retro, czy nowoczesny? Auto z klasą zaskakuje technologią

Stare kontra nowe

Dobrej jakości samochody, niezależnie, czy należące już do starych czasów i mające rangę kolekcjonerskich, czy te nowoczesne, zaskakujące technologią - potrafią cieszyć oko fana czterech kółek. Reporterka Dzień Dobry Wakacje - Agata Zjawińska spotkała się z Adamem Kornackim, dziennikarzem i ekspertem motoryzacyjnym oraz Stanisławem Dojsem z Volvo Car Poland, by porozmawiać o tym, jak samochody zmieniły się na przestrzeni lat.

Volvo kiedyś i dziś. Jak zmieniła się motoryzacja?

Elegancki samochód, niezależnie od rocznika, potrafi zaskoczyć swoją formą i możliwościami. Reporterka Agata Zjawińska spotkała się w Operze Leśnej z dziennikarzem motoryzacyjnym Adamem Kornackim i ekspertem Volvo Car Poland - Stanisławem Dojsem, by poznać szczegóły na temat historii kultowych pojazdów, a także zaznajomić się z możliwościami nowinek wśród aut. Goście programu porównali ze sobą dwa modele tej samej marki: Volvo P1800 S - egzemplarz z 1966 roku oraz najnowszy elektryczny SUV Volvo – EX30.

- Te dwie epoki można ze sobą oczywiście w cudzysłowie ze sobą zderzyć. Jest wiele podobieństw tych samochodów, jest też kilka różnic. Bardzo podobny zasięg, a także prędkość maksymalna w granicach 180 km/h - opowiadał dziennikarz.

Różnice, z racji dzielących ich lat, są ogromne. P1800 to samochód spalinowy, zaś EX30 – elektryczny. Pierwszy z nich jest ciasny, niski i bardzo lekki, jego nowoczesne wydanie - EX30 jest wyższy i w porównaniu do P1800 znacznie lepiej chroni kierowcę masywniejszą konstrukcją karoserii.

Ta sama marka, odmienny design

Na przestrzeni lat wśród projektantów i inżynierów motoryzacji diametralnie zmieniło się podejście do bezpieczeństwa na drodze. Starszy model Volvo został zaprojektowany w ten sposób, by był przede wszystkim piękny, jego elektryczna wersja - poza atutami wizualnymi jest bardzo bezpieczna. EX30 stworzony został w dużej mierze z materiałów pochodzących z receklingu, co nadało mu świeży design.

- Ten samochód chociaż mały jest pewnego rodzaju twierdzą na kołach, jest elektroniczny. Ten czerwony jest trochę jak płyta winylowa, analogowa. Ten tutaj jest całkowicie elektroniczny, to już nawet nie płyta CD - dodał ekspert Volvo.

Nie oglądałeś Dzień Dobry Wakacje na antenie? Zobacz program na platformie VOD.pl. Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Źródło zdjęcia głównego: DDTVN

Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości