Motoryzacja

Rozgrzewanie silnika samochodu przed jazdą w zimie nie ma sensu i jest karane mandatem. Sprawdź szczegóły

Motoryzacja

Aktualizacja:
Autor:
Diana
Ryściuk
Źródło:
motofakty.pl
zima, śnieg, samochód, oblodzenie, śliska droga

Przed wyruszeniem w trasę zimą lepiej rozgrzać silnik samochodu - któż tego nie słyszał i tak nie robił? Lub nadal robi? Tymczasem praktyka ta nie dość, że nie ma sensu, to może również zostać ukarana mandatem. Obalamy popularny mit.

Silnika w zimie nie trzeba rozgrzewać przed jazdą

Wśród wielu osób prowadzących samochody nadal funkcjonuje mit głoszący, że w zimowe dni przed rozpoczęciem jazdy powinno się rozgrzać silnik. Uruchamiają go i czekają od kilku do nawet kilkunastu minut, zanim ruszą z miejsca. W tym czasie często skrobią szyby i odśnieżają cały samochód czy też podjazd. Tymczasem z technicznego punktu widzenia rozgrzewanie silnika nie ma absolutnie żadnego sensu, nawet w starszych samochodach. Olej silnikowy wpływający na pracę "serca samochodu" odpowiednią temperaturę zdecydowanie szybciej osiąga w trakcie jazdy niż oczekiwania na nią. Wyjątkiem jest siarczysty mróz - warto wtedy dać silnikowi przed ruszeniem kilkanaście sekund na rozprowadzenie oleju po magistrali. Nadal jednak jest to dosłownie chwila, a nie czas tak długi, że można odśnieżać auto czy teren wokół.

Motoryzacja

Ceny samochodów używanych poszły w górę
Ceny samochodów używanych poszły w góręDzień Dobry TVN
wideo 2/6

Kara za silnik uruchomiony na postoju

Ta bezsensowna technicznie praktyka jest również niezgodna z obowiązującym prawem i karana mandatem. Zgodnie z art. 60 ust. 2 pkt 2 kodeksu drogowego włączony silnik to „uciążliwość związana z nadmierną emisją spalin do środowiska lub nadmiernym hałasem”. Można za to otrzymać nawet 300 zł kary.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Diana Ryściuk

Źródło: motofakty.pl

Źródło zdjęcia głównego: Massimo Calmonte/Getty Images

Pozostałe wiadomości