Styl życia

Czym jest kopyto szewskie i do czego służy?

Styl życia

Autor:
Adrian
Adamczyk
Szewc w trakcie pracy.

Kopyto szewskie to elementarne narzędzie każdego szewca. Zwykle jest uniwersalnych rozmiarów, dzięki czemu może być stosowane do różnych butów. Wykorzystuje się je do produkcji obuwia, ale może być również używane do rozciągania butów. Tradycyjne kopyto szewskie, najczęściej drewniane, spełnia ponadto szereg innych funkcji.

Kopyto szewskie, zwane także prawidłem, powoli staje się reliktem minionych czasów. Mało kto wie, że kiedyś z prawideł szewskich korzystano powszechnie także we własnym zakresie. Kopyto szewskie drewniane, najlepiej z drzewa cedrowego, ma właściwości przeciwwilgociowe, pomaga obuwiu wyschnąć, usuwa nieprzyjemne zapachy, a co najważniejsze - przeciwdziała defasonowaniu się obuwia w trakcie noszenia.

Kopyto szewskie - do czego służy

Kopyto szewskie to podstawowe narzędzie szewca, które jest używane do produkcji butów, ale nie tylko. Z jednej strony może służyć jako skala pomiarowa, z drugiej zaś jako wypełnienie cholewki, zabezpieczające przed zdefasonowaniem. Możemy także używać kopyta szewskiego do rozciągania obuwia.

Wszystko o butach

Włoska sielanka największego projektanta butów
Włoska sielanka największego projektanta butów Dzień Dobry TVN
wideo 2/5

W jaki sposób wykorzystuje się prawidła szewskie do produkcji obuwia? Kopyto szewskie drewniane to przestrzenny model stopy człowieka. W trakcie produkcji butów umożliwia dobór materiałów, ich rozmiarów i grubości do kształtu stopy. Poszczególne tworzywa nakładane są na kopyto szewskie i dzięki temu odwzorowują przestrzenny model buta. Bez użycia prawidła należałoby wykonywać cholewkę w układzie dwupoziomowym, co byłoby znacznie trudniejsze. Oczywiście większość współczesnych firm produkujących obuwie nie korzysta już z kopyt szewskich. Zastąpiły je maszyny szyjące poszczególne części. Wciąż jednak kopyto szewskie stosowane jest przez osoby, które szyją buty w tradycyjny, znany od wieków sposób. Warto wiedzieć, że kopyta szewskie najpowszechniej używane były w średniowieczu. W zależności od typu obuwia wyróżniamy wiele rodzajów kopyt szewskich. Inaczej skonstruowane jest prawidło do butów wizytowych, inaczej wygląda prawidło do damskich butów na wysokim obcasie, a jeszcze inaczej do obuwia sportowego. Kopyta szewskie mogą występować w różnych rozmiarach, ale najczęściej tworzone są prawidła uniwersalne, tzn. rozszerzane do dowolnego rozmiaru. Różnice między poszczególnymi prawidłami dotyczą także tęgości buta (podbicia). Użycie kopyta umożliwia szewcowi dokładniejsze i łatwiejsze wykonywanie pomiarów obuwia, a co za tym idzie - uszycie butów, które zapewnią wygodę i komfort noszenia. Dzięki regulowanym rozmiarom kopyto szewskie może również służyć do rozciągania obuwia - oczywiście w takim stopniu, w jakim pozwala na to użyty materiał i główne szwy. 

Kopyto szewskie nie tylko dla szewca

Kopyto szewskie to poniekąd zapomniany rekwizyt w naszych domach. Kiedyś było inaczej - każdy dżentelmen dbający o nienaganny wygląd butów wizytowych posiadał w szafie prawidła, które zabezpieczały buty przed deformacją. Także dzisiaj może to być doskonały sposób na utrzymanie kształtu cholewki i przedłużenie żywotności obuwia. Podczas chodzenia obuwie nieustannie pracuje. Materiały, zwłaszcza skórzane, naturalnie się rozciągają i zwężają. Na skutek tego nawet w najdroższych butach powstają liczne zmarszczenia i zagniecenia. Mało kto jednak bierze pod uwagę fakt, że w trakcie "odpoczynku" w szafie obuwie również pracuje - niestety, ze szkodą dla późniejszej estetyki i wygody. Cholewki nieużywanego obuwia mają tendencję do opadania. Opadnięta cholewka wygląda dużo mniej atrakcyjnie i znacznie postarza but. Tym deformacjom łatwo można zapobiegać. Jeśli przez dłuższy czas nie używamy butów, warto je przechowywać z umieszczonymi wewnątrz prawidłami. Dzięki temu prostemu zabiegowi poprawi się zarówno estetyka butów, jak i komfort ich noszenia. Cholewka buta z pewnością będzie bardziej sprężysta. Stosowanie kopyta szewskiego ma jeszcze jedną zaletę. Tradycyjne kopyta szewskie wykonuje się z drewna cedrowego. Cedr ma wyjątkowe właściwości higroskopijne - wchłania wilgoć i zabezpiecza przed nią obuwie. Tym samym wchłania również nieprzyjemne zapachy. Buty z włożonymi prawidłami będą też szybciej schły, jeśli natrafimy na deszcz. Ze względu na prostą i odporną konstrukcję ten sam model prawideł szewskich może nam służyć przez wiele lat. 

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: Nastasic/Getty Images

Pozostałe wiadomości