Moda i Uroda

Jak dbać o buty zamszowe? Te produkty warto stosować jesienią

Moda i Uroda

Reporter:
Arnold Szymczewski
Jak dbać o buty zamszowe?
Jak dbać o buty zamszowe?Dzień Dobry TVN
wideo 2/2

Dziecięce buty z dzwoneczkiem budzą sentyment u wielu z nas. Za ich popularnością stoi rodzinna firma z Sopotu. Aktualnie prowadzi ją szewc Bogdan Tomasiński. Jak dbać o buty z zamszu, szczególnie w jesienną pogodę? O tym w Dzień Dobry TVN opowiedział ekspert marki Cocciné, Sebastian Szulewicz.

Dziecięce buty z dzwoneczkiem

Dziecięce buty z dzwoneczkiem pamiętają chyba wszyscy. Ten symbol zdrowego obuwia przez wiele lat królował na sklepowych półkach. Za jego popularnością stoi rodzinna firma z Sopotu. Tradycja tej rodziny sięga aż 1850 roku. Aktualnie zakład prowadzi szewc Bogdan Tomasiński.

- W 1945 roku ojciec przeniósł zakład z Nasielska do Sopotu - wyjaśnia. Pasją do rzemiosła zaraził się także jego syn. - Biorąc pod uwagę, jak daleko sięgają korzenie naszej tradycji, to jest to też oprócz dumy ogromna odpowiedzialność. To jest produkt, który podpisuje się własnym nazwiskiem - podkreśla Łukasz Tomański.

Rodzinne rzemiosło z Sopotu

Buty z dzwoneczkiem cechują się charakterystycznym zapiętkiem z tyłu. Dzięki niemu pięta i kostka utrzymuje się w osi nogi. Dziennie jeden szewc mógł wyprodukować aż 20 par. Na początku lat 90. zakład opatentował wspomniany zapiętek i wzór zdobniczy z dzwoneczkiem. - W tym czasie na rynku pojawiły się firmy, które zaczęły nas podrabiać - zaznacza Bogdan Tomasiński.

W 2008 roku zniesiono cło na chińskie obuwie. - To ten rynek zepsuło. Bezpowrotnie minęły złote czasy. Praktycznie w tej chwili zajmujemy się produkcją na zamówienie - podkreśla szewc. Mężczyzna od pięciu lat jest na emeryturze, jednak dalej realizuje swoją pasję. - Ja się tutaj spełniam. O tym przekonują mnie klienci, którzy przychodzą - podsumowuje.

Jak dbać o buty jesienią?

Niezależnie od tego, czy w naszej szafie dominują buty dziecięce, damskie czy męskie - jesienna pogoda może znacząco pogorszyć ich stan. Aby do tego nie dopuścić, należy je zabezpieczyć. Szczególnie dotyczy to obuwia z zamszu które, choć jest efektowe, to wymaga od nas odpowiedzialnej pielęgnacji.

W studiu Dzień Dobry TVN ekspert marki Cocciné Sebastian Szulewicz, opowiedział widzom jak dbać o zamszowe obuwie. Po zakupie butów należy przede wszystkim je zaimpregnować. - Impregnat nie wpuszcza kurzu, brudu i wody w głąb skóry - tłumaczy. Jak czyścić obuwie zamszowe?

- Skóra naturalna uwielbia być szczotkowana. Tutaj mamy szczotkę z gumą ścierną. Ona jest stworzona do tego, żeby w bezpieczny sposób usunąć zabrudzenia. Druga strona (nylonowo-miedziana) jest do tego, żeby je rozczesać - podkreśla. - Jeżeli dbamy o buty, to wystarczy je szczotkować - dodaje.

Białe podeszwy znowu jak nowe

Po wykonaniu tych czynności nanosimy także produkt nawilżający materiał. Dzięki temu kolor jest znacznie pogłębiony, a zamsz elastyczny i trwały. - Jeżeli mamy możliwość, używajmy produktów w kolorach. Pamiętajmy również, by zabezpieczyć powierzchnię, nad którą je rozpylamy - radzi ekspert marki Cocciné. 

Jak najlepiej czyścić białe podeszwy? - Warto stosować produkty wymyślone po to, by oderwać ten brud, (...) nakładamy je, czekamy do trzech minut i czyścimy. Jeżeli to nam nie wystarczy, to mamy też wybielacz, który pomoże nam to przykryć - podsumowuje Sebastian Szulewicz. 

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki znajdziesz na platformie Player.pl

.Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Reporter: Arnold Szymczewski

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN

Pozostałe wiadomości