Kopyto szewskie to elementarne narzędzie każdego szewca. Zwykle jest uniwersalnych rozmiarów, dzięki czemu może być stosowane do różnych butów. Wykorzystuje się je do produkcji obuwia, ale może być również używane do rozciągania butów. Tradycyjne kopyto szewskie, najczęściej drewniane, spełnia ponadto szereg innych funkcji.
Dziś, gdy produkowane seryjnie obuwie kupimy w każdym butiku i w centrach handlowych, buty od szewca stanowią prawdziwy rarytas. Jednak ręcznie wykonywane buty na miarę wciąż bez problemu możemy zamówić u specjalisty.
Jeszcze do niedawna zawód szewca był bardzo popularny. Czy sztuka szycia i naprawiania butów zanika?
Był szewc, nie ma szewca? Niektóre zawody w świecie masowej produkcji zdają się nie mieć już racji bytu. Na szczęście na rynek wchodzą młodzi pasjonaci, którzy nadal kultywują tradycję rzemieślnictwa.
"Klienci mają cały czas nowe zagadki".
"Staram się odmienić wszelkie stereotypy"
Historia Józefa Kani jest jedną z tych, które chwytają za serce. Podczas II wojny światowej przyuczał się do zawodu szewca. Jest nim od 1944 roku i do dziś nie przestaje pracować, choć ma obecnie już ponad 90 lat. Praca jest jego największą pasją, jednak z powodu pandemii stracił większość klientów, a jego zakład zaczął świecić pustkami.
Brunon Kamiński był królem polskich szewców. W jego butach chodziły Irena Santor, Irena Dziedzic czy Grażyna Szapołowska. Miłość do zawodu przekazał kolejnym pokoleniom. Obecnie szyciem butów zajmują się jego zięć i wnuczka.
Usługi rzemieślnicze znów zyskują na popularności. To bardzo dobra wiadomość dla wszystkich osób, które wykonują "dawne" zawody. Jak wygląda praca szewca i kapeluszniczki w obecnych czasach? Czy trudno jest zdobyć stałych klientów? Porozmawialiśmy o tym z projektantką nakryć głowy Martą Rutą oraz szewcem Zenonem Stokłosą.
U Pana Adama Cieślaka nawet Pani Prezydentowa musi poczekać na swoją kolej. Zobaczcie jak wygląda praca cholewkarza! Czy, naszej reporterce, Katarzynie Olubińskiej udało się wytargować wcześniejszy termin naprawy butów? :)
Przemysław "Piniak" Piński tworzy swoje buty od podstaw, a szewstwa uczył się od najstarszych rzemieślników. Jego projekty pojawiają się między innymi na paryskich wybiegach, a same buty, szyte z reklamówek na zakupy lub inspirowane morskimi stworzeniami, są uważane za jedne z najbardziej awangardowych w Polsce. Skąd czerpie inspirację? Gdzie znalazł szewców, którzy nauczyli go robić obuwie od zera? Jak wygląda jego pracownia i dlaczego postanowił, że sztuki wytwarzania butów będzie uczył innych?
Co zrobić, gdy but jest za mały i nie mamy czasu, by iść do szewca? Niewygodny i uwierający problem można zażegnać na kilka domowych sposobów. Jednym z nich jest włożenie do buta butelki lub piłki, którą pompujemy w bucie. Gościem Dzień Dobry TVN był Jacek Kamiński, mistrz szewski, który zdradził, na ile domowe sposoby na rozciąganie butów są skuteczne i bezpieczne dla obuwia.
Szycia butów uczył się od najlepszych. W jego rodzinie buty szyje się od pokoleń. W 2012 roku Diran otworzył swoją pracownię w Warszawie. Czy przekona Polaków do butów szytych ma miarę? W studiu Dzień Dobry TVN szewc z Libanu Diran Anouchikian opowiedział, jak Warszawa przystaje do największych stolic Europy. Dlaczego na odbiorów swoich butów wybrał właśnie Polaków?
Buty zawsze były dla niego najważniejsze, stały się jego uzależnieniem... nie może przestać ich projektować. Kobi Levi projektant butów dla gwiazd.
Czy jest sposób, by ze zwykłych czarnych butów zrobić ostatni krzyk mody? Okazuje się, że wystarczy je fantazyjnie pomalować! Na taki, jak się okazało, genialny pomysł wpadł Dariusz Grzelak, pomysłodawca malowania na butach, którego gościliśmy w studiu Dzień Dobry TVN. Towarzyszył mu Robert Glajsner, który te buty maluje. W tym przypadku nowego znaczenia nabiera słynne przysłowie, że szewc bez butów chodzi:)