Styl życia

Karolina Styczyńska – polska zawodniczka japońskich szachów. Kim jest Polka, która odnosi oszałamiające sukcesy w Tokio?

Styl życia

Shōgi to nazwa japońskiej gry planszowej, której zasady przypominają szachy. Wygrywa ten zawodnik, który pierwszy zbije króla przeciwnika. Dotychczas dyscyplina ta zdominowana była przez Japończyków, jednak Karolina Styczyńska została pierwszą profesjonalną zawodniczką szachów japońskich, która nie pochodzi z kraju Kwitnącej Wiśni. W programie opowiedziała o swojej pasji i karierze.

Polska królowa japońskich szachów

Karolina jako 16-latka interesowała się komiksami japońskimi. W jednym z nich zobaczyła szachy japońskie i natychmiast zakochała się w tej grze. Od tej pory rozwijała swoje umiejętności, a gdy skończyła studia w Warszawie, podjęła decyzję o przeprowadzce do Tokio i rozpoczęciu kariery profesjonalnej zawodniczki shōgi.

Miałam plany zostać informatykiem, ale wyszło, jak wyszło

– zdradziła Styczyńska.

Spotkałam profesjonalistkę w Internecie, która zaproponowała mi przyjazd do Japonii. Przyjechałam na turniej profesjonalistek, udało mi się pokonać jedną z nich. Przygotowywałam się chyba przez pół roku codziennie oglądając 5 gier profesjonalistów

– wyznała szachistka.

Po tym spotkaniu Styczyńska została pierwszą zawodniczką-amatorką, która kiedykolwiek pokonała profesjonalistkę. Mimo że wydarzenie to odbiło się szerokim echem w mediach, Karolina bardziej dumna jest z faktu, że udało jej się zostać profesjonalną zawodniczką. Zwycięstwo przyniosło jej natychmiastową sławę i rozpoznawalność wśród japońskich fanów shōgi.

Żeby zostać pro, zajęło mi to 4 lata. Jest limit wiekowy – 26 lat i prawie mi się nie udało

– powiedziała zawodniczka.

Gwiazda shōgi

Sukces Karoliny przyniósł jej nie tylko popularność, ale i zaszczyty. W 2016 roku Polka została mianowana ambasadorką japońskiego miasta Kōfu.

Studiowałam w mieście Kōfu, w prefekturze Yamanashi i ponieważ osiągnęłam profesjonalny poziom w shōgi, to się okazało, że chcą mnie w pewien sposób uhonorować

– wyjaśniła Styczyńska.

Dodatkowo, została główną bohaterką serialu anime pt. „Susume Karolina” (Naprzód Karolino) w reżyserii Mateusza Urbanowicza.

Byłam niesamowicie podniecona tą ideą, że weszłam do świata shōgi jako anime i teraz będę inspirować innych ludzi

- przyznała profesjonalistka.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.

Zobacz też:

Polak nagrodzony za najlepszy portret w konkursie World Press Photo

Piotr Seiko Yamaguchi – polsko-japoński inżynier i jego praca przy przyszłych lotach w kosmos. „Czuję taką radość”

Japońskie liczydło pobudza wyobraźnię dzieci i dorosłych. "Soroban jest dla wszystkich"

Autor: Agata Polak

Reporter: Robert Stockinger

Pozostałe wiadomości