Styl życia

Jak zostać arcymistrzem szachowym? "Do tego poziomu da się dojść ciężką pracą, nawet bez większego talentu"

Styl życia

Aktualizacja:

Jan-Krzysztof Duda zaczął grać w szachy, gdy miał zaledwie 5 lat. Już jako młody chłopiec odnosił pierwsze znaczące sukcesy na arenie krajowej oraz międzynarodowej. Zawodnik na swoim koncie ma już tytuł arcymistrza, a w 2020 pokonał także wybitną postać światowych szachów - Magnusa Carlsena. Jak wyglądała jego droga do kariery?

Jan Krzysztof Duda - sportowe objawienie roku 2020

Choć dla większości osób rok 2020 nie należał do wymarzonych, na brak szczęścia i radości nie może narzekać Jan-Krzysztof Duda. 22-letni arcymistrz szachowy w tegorocznym turnieju pokonał wybitną postać światowych szachów - Magnusa Carlsena tzw. "Mozarta szachów". Tym samym zawodnik został nominowany do rankingu 15 najlepszych sportowców w 86. Plebiscycie Przeglądu Sportowego.

- Bardzo mnie cieszy ten fakt, że zostałem nominowany. Myślę, że to pokazuje, że szachy stają się coraz bardziej popularne – powiedział.

Jak wyglądała droga na szczyt arcymistrza szachowego?

Jan-Krzysztof od najmłodszych lat próbował sił w różnych dyscyplinach sportowych. Jak przyznał, szachy były jednak tym, co podpasywało mu najbardziej. Tak z roku na rok szkolił technikę gry. Codziennie na trening poświęcał kilka godzin dziennie, gdyż jak twierdzi, aby dojść do poziomu arcymistrza, potrzebna jest ciężka praca.

Zaczynałem jak miałem 5 lat. Wtedy próbowałem różnych dyscyplin sportowych. W tamtym okresie szachy wciągnęły mnie bardziej niż cokolwiek innego

-dodał.

Z każdą rozegraną partią zawodnik zdobywał coraz większe doświadczenie. Jeszcze jako dziecko Jan zaczął uczestniczyć w turniejach na całym świecie, gdzie zdobywał znaczące tytuły. Jak obecnie wygląda jego trening?

- Trening można podzielić na specjalistyczny i ogólny. Polega głównie na pracy z komputerem, trwa kilka godzin dziennie - wyjaśnił.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.pl

Zobacz także:

Zapisy na szczepionki przeciw COVID-19. Minister Niedzielski podał termin

Przedświąteczna wizyta u Sylwii Bomby. Jak mieszka gwiazda "Gogglebox. Przed telewizorem"?

Nocna i świąteczna opieka lekarska. Gdzie szukać pomocy medycznej?

Autor: Nastazja Bloch

Tagi:
Prowadzący:
Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości