Jak zrobić karmnik dla ptaków z butelki plastikowej – ciekawostki i praktyczne porady

Jak zrobić karmnik dla ptaków? Czy jest to trudne i możliwe do wykonania samodzielnie? To zadanie nie tylko dla miłośników majsterkowania, ale również dla dzieci, które mogą w ten sposób nie tylko kreatywnie spędzić czas, ale też pomóc ptakom, którym trudno zdobyć pożywienie. Dziś na antenie Dzień Dobry TVN pokazaliśmy widzom jak zrobić karmnik dla ptaków. Pomysł na domek z plastikowych butelek oraz desek zademonstrowali dziennikarka Maja Popielarska i Wiesław Skiba, złota rączka.

Sezon jesienny już trwa. Warto więc zadbać o zwierzęta, które w tym okresie będą potrzebowały pomocy człowieka. W programie pokazaliśmy, jak samodzielnie wykonać karmnik dla ptaków. Pierwszy z nich zbudowała Maja Popielarska. Wykonany był z butelek z domowego recyklingu. Innym rozwiązaniem były też karmniki wykonane z łupin po kokosie oraz glinianych doniczek. Bardziej skomplikowany domek dla ptaków zademonstrował pan Wiesław.

Czy powinniśmy dokarmiać ptaki?

W tej kwestii zdania są różne. Część osób upiera się przy tym, aby ptaków nie dokarmiać, gdyż się rozleniwiają i nie czyszczą ogrodów. Inni nie widzą w tym żadnych przeszkód i twierdzą, że ptaki trzeba czymś wabić. Osoby, które decydują się na postawienie karmnika przed domem, muszą pamiętać o regularności. Ptaki przyzwyczajają się do posiłków i przylatują o konkretnych porach.

Czym dokarmiać ptaki?

Jedzie, które zostawiamy w karmniku, nie może być zepsute, spleśniałe ani słone. Najlepszym rozwiązaniem będą ziarna i pestki. Według obserwacji ptaki najchętniej spożyją słonecznik, kasze, płatki, orzechy ziemne, smalec oraz siemię lniane.

Jak zbudować karmnik dla ptaków?

Wiele osób zastanawia się, jak zrobić samemu karmnik dla ptaków. Jest na to kilka sprawdzonych sposobów, które nie wymagają specjalistycznej wiedzy i profesjonalnego sprzętu. Jak się okazuje, dzięki temu można wspierać proekologiczne inicjatywy, wykorzystując możliwości recyklingu. Warto poznać najlepsze sposoby na to, jak szybko i łatwo zrobić karmnik dla ptaków.

Wiele ptaków, zwłaszcza w okresie zimowym, może mieć trudności w zdobywaniu pożywienia. Na zasypanej śniegiem ziemi trudno im dostrzec leżące na niej ziarna lub pełzające robactwo. Aby im pomóc, warto sprawdzić, jak wykonać karmnik dla ptaków . Kiedyś był one robione głównie z drewna i wyglądem przypominały małe domki. Dzięki temu ptaszki mogły się w nich nie tylko pożywić, ale również schronić przed zimnem. Obecnie można spotkać się z wieloma rodzajami karmników, które mogą być zbudowane z różnych materiałów. Tak naprawdę użyty surowiec nie ma większego znaczenia, ponieważ najważniejszy jest cel, czyli zapewnienie pożywienia dla głodujących ptaków.

Inspiracje, z czego zrobić karmnik dla ptaków , można znaleźć w internecie lub w książkach poradnikowych. Dobrym źródłem wiedzy na ten temat są również rodzice i dziadkowie, którzy z pewnością będą umieli doradzić, jak zrobić prosty karmnik dla ptaków . Choć zadanie może wydawać się trudne, w gruncie rzeczy wcale takie nie jest. Wystarczy wyposażyć się w odpowiedni sprzęt, odrobinę inwencji twórczej i nieco cierpliwości.

Z czego można zrobić karmnik dla ptaków?

Możliwości na zbudowanie prostego karmnika dla ptaków jest bardzo wiele. Wszystko zależy od dostępności materiałów, z których ma być wykonany ptasi domek. Nie każdy jednak będzie posiadał odpowiednie umiejętności oraz wystarczająco dużo zapału, aby wytrwać do końca w tej przygodzie. Jednak decydując się na wzięcie w niej udziału, należy dokładnie sprawdzić, jak zrobić karmnik dla ptaków z butelki, z brzozy, z drewna oraz z kartonu . To bowiem najczęściej wykorzystywane materiały, które zapewniają nie tylko szybkie i tanie wykonawstwo, ale również doskonały efekt. Współcześnie dużym uznaniem cieszą się karmniki butelkowe. Jest to bardzo proste rozwiązanie, którego realizacji każdy może podjąć się samodzielnie. To również świetny sposób na zaangażowanie do pracy dzieci, które już od najmłodszych lat mogą uczyć się pozytywnych wartości, a przy okazji zdobyć praktyczną wiedzę, jak zostać małym majsterkowiczem.

Jak zrobić karmnik dla ptaków z plastikowej butelki?

Starsze pokolenie często jest zaskoczone nowoczesnymi niekonwencjonalnymi rozwiązaniami, nie tylko w zakresie technologii, ale również przedmiotów codziennego użytku. Znane im tradycyjne sposoby wykonywania niektórych czynności nierzadko są zastępowane innowacyjnymi metodami, które czasem są genialne w swojej prostocie, a czasem stanowią przykład przerostu formy nad treścią. Współcześni dziadkowie z pewnością szukaliby sposobu na to, jak zrobić karmnik dla ptaków z drewna , ale ich synowie mogą zaproponować bardziej alternatywne rozwiązanie i zbudować karmnik z butelki. Aby zrobić tego typu ptasi domek, należy przygotować następujące akcesoria:

· pusta butelka plastikowa (najlepiej o pojemności 1,5 l),

· haczyk,

· nożyk,

· dwie drewniane łyżki kuchenne,

· czarny marker,

· sznurek lub wstążka,

· ziarna dla ptaków.

W pierwszej kolejności należy zaznaczyć markerem dwa kółka o średnicy rączki od drewnianej łyżki. Jedno z nich musi być namalowane o 2 cm wyżej od drugiego, po przeciwległych stronach butelki. To będą przyszłe otwory, w których umieszczane zostaną łyżki z ziarnami. Za pomocą nożyka trzeba wykonać krzyżykowe przecięcie na zaznaczonych kółkach. Ważne, aby delikatnie poszerzyć otwór, z którego będzie wychodziła szersza część łyżki. Dzięki temu ziarna będą mogły wysypywać się swobodnie. Tę samą czynność należy wykonać po drugiej stronie, ale 5 cm wyżej, aby zamocować następną łyżkę. Kolejny etap to przywiercenie haczyka do nakrętki. Wystarczy mocno go wbić i z dużą siłą wkręcić do środka. Na koniec należy wsypać ziarno do butelki, najlepiej z użyciem lejka lub kartki zwiniętej w rulon, a następnie powiesić na drzewie za pomocą sznurka lub wstążki. Okazuje się, że odpowiedź na to, jak zrobić łatwy karmnik dla ptaków , jest w zasięgu ręki i każdy może podjąć się tego wyzwania. Być może taki domek nie wygląda zbyt efektownie, ale z pewnością ucieszy szukające pożywienia ptaszki.

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Rodzaje i rola błonnika w diecie
Materiał promocyjny

Rodzaje i rola błonnika w diecie