Styl życia

Jak zostać fotografem? Wymagania, ścieżka kariery, perspektywy zawodowe

Styl życia

Aktualizacja:
fotografia

Fotograf to osoba, która zawodowo zajmuje się robieniem zdjęć i ich obróbką. Często pracuje w trakcie ślubów i wesel, konferencji, a także innych ważnych wydarzeń. Pytanie o to, jak zostać profesjonalnym fotografem, zadają sobie przede wszystkim pasjonaci, dla których robienie zdjęć to hobby.

W zawodzie fotografa wymagane są przede wszystkim kompetencje indywidualne, związane z dobrym okiem i umiejętnościami technicznymi. Ponadto znaczenie mają specjalistyczne kursy i szkolenia. Nad tym, jak zostać dobrym fotografem, zastanawiają się często te osoby, które robienie zdjęć traktują jako swoją pasję. Warto jednak pamiętać o tym, że, ze względu na dużą konkurencję w branży, zawód fotografa jest dość trudny.

Jak zostać fotografem: wymagania i kursy

Zawód fotografa zmienił się przez ostatnie kilkanaście lat, ze względu na postępujące zmiany technologiczne, a także wprowadzenie telefonów z dobrymi aparatami. Konsekwencją tych zmian jest z jednej strony bardzo duża konkurencja w branży fotograficznej, a z drugiej strony konieczność specjalizacji. Oznacza to, że dobry fotograf powinien zajmować się konkretnym rodzajem zdjęć, na przykład fotografią weselną, przyrodniczą lub portretową dzięki temu może zawęzić grupę klientów i zaproponować im konkretną ofertę. Dobry fotograf powinien posiadać następujące cechy i umiejętności:

  • zdolność do dostrzegania detali,
  • cierpliwość,
  • chęć do pracy w niestandardowych godzinach, także w nocy oraz w weekendy,
  • bardzo dobre wyczucie estetyki,
  • znajomość bieżących trendów,
  • odporność na stres,
  • znajomość różnych programów do obróbki graficznej zdjęć.

Warto wiedzieć, że nie ma konieczności, aby fotograf posiadał wykształcenie kierunkowe, jednak atutem jest ukończenie specjalistycznych szkoleń lub kursów. Dodatkowo osoby, które zastanawiają się nad tym, jak zostać fotografem, powinny udokumentować swoje zdjęcia w formie profesjonalnego portfolio. W ten sposób dużo łatwiej jest znaleźć stałą pracę lub grono zaufanych klientów. Cena podstawowego kursu fotografii wynosi zwykle około 500 złotych, natomiast warto wiedzieć, że dobry specjalista dokształca się przez cały czas, nie tylko na początku kariery.

Jak zostać fotografem: ścieżka kariery

Fotograf może szukać pracy w bardzo wielu miejscach. Zdecydowanie najprostszą ścieżką kariery jest znalezienie zatrudnienia w firmie specjalizującej się w fotografii lub w przedsiębiorstwach, w których wymagane jest robienie zdjęć konkretnych produktów lub sesji fotograficznych. Zwykle taki pracownik otrzymuje stałą podstawę wynagrodzenia, która wynosi około 2000 złotych, a do tego kwoty za konkretne zlecenia. Oznacza to, że zarobki dobrych fotografów mogą być bardzo wysokie. Zupełnie inną drogą kariery jest założenie własnej firmy i pozyskiwanie klientów. W ten sposób fotograf może pracować w trakcie wesel, ślubów, konferencji, a także realizować sesje narzeczeńskie lub małżeńskie. Fotograf może zarobić bardzo dużo, zwłaszcza jeśli dodatkowo potrafi kręcić filmy, a także zna się na profesjonalnej obróbce zdjęć. Sam reportaż ślubny to kwota od kilku do kilkunastu tysięcy, a opłaty za sesje zdjęciowe wynoszą od kilkuset do kilku tysięcy złotych. Należy jednak zaznaczyć, że w przypadku własnej działalności, konieczne jest zainwestowanie w drogi sprzęt fotograficzny, a także w programy graficzne do obróbki zdjęć. Duża konkurencja w branży może uniemożliwić sprawne znalezienie korzystnych zleceń. Fotograf może także pracować w trakcie obsługi targów, wydarzeń kulinarnych, imprez sportowych, a także pokazów mody. Możliwości są właściwie niezliczone, jednak w przypadku początkujących fotografów barierą może być brak odpowiednich znajomości, a także małe doświadczenie zawodowe. Klienci oraz firmy wybierają zwykle bardziej znanych fotografów, którzy posiadają portfolio oraz imponujące osiągnięcia. Warto jednak pamiętać o tym, że osoby początkujące w zawodzie powinny skoncentrować się na konkurencyjnej cenie oraz jak najwyższej jakości swoich usług, aby zdobyć kolejnych kontrahentów, także tych z polecenia. Obecnie fotografowie mogą także ogłaszać się na portalach społecznościowych i w ten sposób poszukiwać zleceń. W przypadku własnej działalności gospodarczej wachlarz działań się zwiększa, ponieważ fotograf musi nie tylko zajmować się robieniem zdjęć i ich obróbką, ale także promowaniem swojej marki i spotkaniami z klientami. Swoją karierę można także rozpocząć jako zajęcie dodatkowe, w ramach którego zlecenia będą realizowane po zakończeniu innej pracy, na przykład wieczorami lub w weekendy. W ten sposób fotograf jest w stanie wyrobić dobrą sobie opinię w środowisku, zdobyć klientów, a także doskonalić swój warsztat. Taka metoda jest świetna zwłaszcza dla tych, którzy nie posiadają jeszcze własnego portfolio.

Zobacz także:

Autor: Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: Fot. scyther5/Getty Images

Pozostałe wiadomości