Styl życia

Kiedy zniknie Półwysep Helski pod wodą i ile osób będzie żyć w Polsce za 100 lat? Nowy raport może niepokoić

Styl życia

Aktualizacja:

Polskie Towarzystwo Studiów nad Przyszłością opublikowało drugie wydanie raportu sporządzonego na podstawie prognoz dotyczących przyszłości naszego kraju. Dane zostały opracowane na podstawie wyników wyszukiwarki Google. Jak zatem zmieni się Polska w ciągu 100 lat? Ile osób będzie żyło? Czy uderzy w nas asteroida? Z tymi pytaniami w Dzień Dobry TVN zmierzył się Maciej Jagaciak, inżynier i współtwórca raportu.

Jak badać przyszłość?

- W latach 50., kiedy futurologia dopiero wystrzeliła i Stanisław Lem ją promował, to było takie przekonanie, że można wszystko obliczyć, przeliczyć i będziemy wiedzieć. To jest bardzo kusząca wizja. Chcielibyśmy wiedzieć, co się będzie działo. Natomiast rzeczywistość zweryfikowała to w ten sposób, że się nie da. Dlatego ciekawa dla badaczy jest metoda polegająca na tym, by snuć różne wizje i je po prostu sprawdzać. Interesować się też tym, jak ludzie postrzegają przyszłość i jak ją uwzględniają w codziennych decyzjach. To troszeczkę uchwyciliśmy w tym naszym raporcie – tłumaczył Maciej Jagaciak, członek zarządu Polskiego Towarzystwa Studiów nad Przyszłością.

Podkreślił przy tym, że to nie są ścisłe prognozy. To po prostu połączenie zebranych faktów z tym, o co pytamy wyszukiwarkę internetową.

Jak zmieni się Polska w ciągu 100 lat?

Maciej Jagaciak w Dzień Dobry TVN zmierzył się również z szeregiem pytań naszych prowadzących: Gosi Ohme i Filipa Chajzera.

Ile osób będzie żyło w Polsce za 100 lat?

- W 2121 roku wg prognoz, które są, możemy nawet spaść do 15 mln. Biorąc pod uwagę trend depopulacji miast, może nas to zamknąć tylko w dużych ośrodkach. Prawdopodobnie mniejsze miasta staną się miastami-widmami, gdzie będzie hulał wiatr i ewentualnie przyroda będzie się wdzierała. Znamy to ze Stanów Zjednoczonych czy Chin, gdzie niektóre nieudane inwestycje zostają jako miasta-duchy – tłumaczył inżynier.

Kiedy wyłowimy ostatnią rybę z Bałtyku?

- Z tego, co pamiętam, to pod koniec lat 40., będzie ostatnia wyłowiona ryba. Przewidywany jest 2049 rok – ostatnia ryba w Polsce zostaje wyłowiona przy aplauzie, kamerach i wielkim szumie – odpowiedział.

Kiedy zniknie Półwysep Helski?

- To wszystko zależy od tego, jak szybko będzie się podnosił poziom mórz. Znów tutaj bardzo daleko sięgamy w czasie, bo jest to jednak 100-letnia perspektywa. Przewidywanie jest takie, że w ciągu tych 100 lat do 2 metrów wzrośnie poziom Bałtyku, więc prawdopodobnie Półwysep Helski nie będzie już istniał. Prawdopodobnie cała delta Wisły będzie też pod wodą - mówił.

Czy uderzy w nas asteroida?

- To są takie przewidywania, które pojawiają się ciągle. One są stałym elementem w naszym raporcie. Jedna ma uderzyć w latach 30., druga dopiero za 100 lat. Obserwujemy, co się dzieje na niebie i faktycznie, coś tam leci w naszym kierunku. Może trafi, a może minie. To się wszystko zweryfikuje – podkreślił.

Czy sztuczna inteligencja zapanuje nad światem? Kiedy polska gospodarka wyprzedzi niemiecką? Posłuchaj całej rozmowy z Maciejem Jagaciakiem.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.pl

Zobacz także:

Horoskop dzienny na piątek. Zainwestujmy czas i energię w dobrze rokujące projekty

Czerwcowe zioła na topie. Co możemy wyczarować z darów natury?

Wstrząsający przypadek 33-latka z Alzheimerem. Żona o objawach jego choroby: "Wlewał mi wodę do gardła, tak, żebym się utopiła"

Autor: Dominika Czerniszewska

Tagi:
Prowadzący:
Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości