Styl życia

Jak zadbać o emocje czworonogów? "Psy kochają myśleć"

Styl życia

Aktualizacja:

Psie potrzeby to nie tylko pełna miska, świeża woda i spacer trzy razy w ciągu dnia. Czworonożni przyjaciele potrzebują rozrywki i stymulacji, aby prawidłowo się rozwijać i czerpać z życia pełnymi łapami. O tym, jak zadbać o naszego pupila, rozmawialiśmy z behawiorystką Justyną Piesiewicz i Zazie Todd, autorką książki "Rozmerdane. Naukowe podstawy psiego szczęścia".

Podstawy psiego szczęścia

Zazie Todd to certyfikowana trenerka psów i autorka bloga dotyczącego ich wychowania. Jest przekonana, że psy odbierają świat podobnie jak dzieci.

- Uważam, że powinniśmy opiekować się naszymi czworonogami podobnie jak dziećmi, bo mają one swoje szczególne potrzeby - wyjaśniła ekspertka w rozmowie z Gabi Drzewiecką. - Oczywiście jest mnóstwo różnic między nimi, ale powinniśmy dostarczać im to, czego potrzebują. Przede wszystkim powinniśmy starać się pracować nad ich emocjonalnością i problemami w rozwoju, chociażby po to, by mieć z nimi lepsze relacje - zaznaczyła.

Zazie Todd wyjaśniła również, jak postępować z tzw. reaktywnymi psami, czyli takimi, które codzienne sytuacje odbierają jako potencjalne niebezpieczeństwo. W ich przypadku ważny jest cierpliwy trening i odpowiednia motywacja.

Jak zadbać o emocje psa

Choć powiedzenie "nudzić się jak mops" brzmi zabawnie, to w psiej nudzie nie ma nic dobrego. Warto więc zadbać o to, aby pupil miał odpowiednie rozrywki, które zaspokoją jego intelektualne potrzeby. Nie potrzeba do tego drogich zabawek czy kosztownych treningów - wystarczy odrobina inwencji i rzeczy, które bez problemu znajdziemy w domu: pudełka po butach, mopy czy ściereczki. Co ważne, zabawa dla psa nie jest nagrodą - jest realizacją jego potrzeby pracy .

- Psy kochają myśleć - podkreśliła Justyna Piesiewicz. - Pudełko po butach, kilka gazet i najprostsza realizacja potrzeby, czyli zdobywanie jedzenia - wyjaśniła mechanizm przygotowanej zabawy dla psa. - To praca węchowa, uspokaja, ale też pobudza. W ten sposób pies zdobywa jedzenie i to jest dla niego atrakcyjny sposób.

Istotne jest również właściwe reagowanie na zachowanie psa - krzyk i kary nie wywołują u zwierząt poczucia skruchy prowadzącego do zrozumienia błędu, a budzą wyłącznie strach. Zdaniem Justyny Piesiewicz należy pozytywnie warunkować dobre zachowania, jednocześnie unikając karcenia czworonogów.

- Codziennie też powinniśmy trenować bardzo podstawowe rzeczy chociażby chodzenie przy nodze, siad, waruj - zaznaczyła behawiorystka. - Często po zajęciach dostaję wiadomość: psa nie ma, odpoczywa. Podobnie jest z nami, żeby nie być zestresowanym, potrzebujemy zmęczenia fizycznego - podsumowała.

Wszystkie odcinki Dzień Dobry TVN i Dzień Dobry Wakacje znajdziesz w serwisie Player.

Zobacz wideo: Zabawy, które uszczęśliwią twojego psa

Zobacz także:

Autor: Adam Barabasz

Tagi:
Prowadzący:
Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości