Styl życia

Jak podłączyć monitor do laptopa? Sprawdź, jak to zrobić szybko i sprawnie

Styl życia

Autor:
Adrian
Adamczyk

Oferujące wysoką mobilność notebooki i laptopy stały się rozwiązaniem, które coraz częściej wykorzystywane są w naszych domach. Mając na celu łatwiejsze (i zdrowsze) korzystanie z nich, warto sprawdzić, jak podłączyć monitor do laptopa – szybko, sprawnie i tak, aby uzyskać jak najlepsze rezultaty!

Monitor zewnętrzny do laptopa - przydane urządzenie!

Monitor zewnętrzny może być wydajniejszy niż matryca laptopa nie tylko podczas oglądania filmów czy grania w gry, ale także podczas pracy. Duży ekran jest zwykle wygodniejszy niż stosunkowo mały z niewielką przekątną w laptopie. Dlatego warto podłączyć monitor do laptopa jak najszybciej.

Jak podłączyć monitor do laptopa i czego potrzeba? Kable, adaptery i rodzaje złącz

Podłączenie monitora do laptopa jest niezwykle łatwe i szybkie. Pierwsze, co należy zrobić, aby właściwie podłączyć monitor do laptopa (lub komputera stacjonarnego), to sprawdzić łącza (tzw. gniazda) dostępne u boku obudowy. Mogą występować różne ich rodzaje, co jest o tyle ważne, że pozwoli nam na ocenę, jakiego rodzaju kabla przesyłowego potrzebujemy. Do najpopularniejszych rodzajów gniazd, na jakie natkniemy się próbując podłączyć monitor do laptopa, należą:

  • D-Sub (VGA) – klasyczne gniazdo analogowe, służące do przesyłania sygnału między kartą graficzną a monitorem,
  • DVI – port przesyłający obraz za pomocą sygnału analogowego, jak i cyfrowego jednocześnie. Ze złącza DVI najprościej uzyskać gniazdo typu D-Sub za pomocą popularnej „przejściówki”,
  • Display Port (w skrócie: „DP”) to uniwersalny port do przesyłania obrazu, który charakteryzuje się niezwykłą łatwością w dopasowywaniu końcówek do wszystkich innych rodzajów gniazd, który podobnie jak DVI, przesyła sygnał cyfrowo i analogowo,
  • HDMI – cechą dystynktywną tego typu portu jest fakt, że przesyła on zarówno sygnały obrazu, jak i dźwięku jednocześnie.

Mając na uwadze to, jak właściwie podłączyć monitor do laptopa, powinniśmy najpierw upewnić się w kontekście kompatybilności gniazd monitora z gniazdami laptopa. Spokojnie! Nie ma takiej możliwości, aby żadne gniazda nie pasowały do siebie. Niemniej jednak, złącze Display Port naturalnie nie będzie pasowało z HDMI bez dodatkowej przejściówki (adaptera), który na szczęście możemy zakupić w dowolnym sklepie z elektroniką. Ceny adapterów zależą od wybranej kombinacji gniazd. Najdroższe są adaptery łączące gniazda D-Sub (VGA) oraz HDMI. Pamiętajmy jednak, że możemy spotkać specjalne kable, które z jednej strony mają, przykładowo, końcówkę DVI, a z drugiej – Display Port.

Jak podłączyć monitor do laptopa i rozszerzyć pulpit na dwa ekrany? Konfiguracja ustawień wyświetlania

Wiedząc już, jak podłączyć monitor do laptopa i jakiego sprzętu (kable, gniazda) do tego potrzebujemy, nie pozostaje nic innego, jak tylko zoptymalizowanie nowego układu według własnych preferencji. Jedną z częściej spotykanych jest stworzenie układu na dwa ekrany.

Po podłączeniu monitora do komputera w bardzo łatwy sposób można uzyskać ten efekt. W tym celu z ekranu pulpitu należy nacisnąć prawy przycisk myszy, a następnie opcję „rozdzielczość ekranu” lub – w zależności od tego, z jakiego systemu operacyjnego korzystamy – opcję pokrewną (ostatecznie można skorzystać także z „Panelu sterowania”, a następnie opcji „Ekran” lub „Właściwości ekranu”).

Po otworzeniu się okienka wybieramy dostępną opcję „Rozszerz te ekrany”. Od tego momentu pulpit obejmować będzie zarówno wyświetlacz, jak i monitor, a na każdym ekranie można mieć otwarte inne okna – jedyne, co należy wówczas zrobić, to przeciągnąć je z obszaru pierwszego monitora do obszaru drugiego wyświetlacza. Tak, jak podłączenie monitora do komputera jest nietrudne, tak podobnie łatwe jest ustawienie innej konfiguracji. Jeżeli aktualnie mamy ochotę korzystać wyłącznie z jednego, wybranego ekranu, to nic nie stoi na przeszkodzie, by w tym samym oknie wybrać opcję „Pokazuj tylko na 2” (lub pokrewnie brzmiącą, w zależności od zainstalowanego systemu operacyjnego, np.: „pokazuj pulpit na 2”). Możemy także zduplikować obraz, dzięki czemu identyczny ekran widnieć będzie na wbudowanym wyświetlaczu laptopa, jak i dodatkowym monitorze.

Jak podłączyć monitor do laptopa: stan hibernacji

To, jak podłączyć monitor do laptopa skutecznie i szybko, doskonale już wiemy, ale warto pamiętać o kilku pozostałych aspektach. Jednym z ważniejszych jest kwestia wyłączania laptopa, a właściwie zamykania klapy (wyświetlacza) i powodowania tym samym, że przechodzi on w tzw. stan hibernacji (tryb stand by). Opcja jest niezwykle pomocna zwłaszcza w sytuacji, w której właśnie korzystamy z komputera na innym monitorze lub telewizorze. Wprowadzenie laptopa w stan hibernacji nie spowoduje, że obraz na drugim wyświetlaczu wyłączy się!

Może się jednak tak zdarzyć, że ustawienia fabrycznego danego modelu są inne i laptop po opuszczeniu klapy nie przechodzi w stan hibernacji. Jest na to jednak prosty sposób. Wystarczy za pomocą kliknięcia prawym przyciskiem myszy w ikonę baterii wejść w nowo otwarte okno, a w nim wybrać opcję „Opcje zasilania”, a następnie przy opcji, dotyczącej reakcji komputera na zamykanie klapy, zmienić domyślną wartość z „Nic nie rób” na „Uśpij” bądź „Hibernuj”. Gdy już znane jest nam z praktyki to, jak podłączyć monitor do laptopa, to nie pozostaje nic innego, jak tylko cieszyć się z możliwości wykorzystania dwóch ekranów (lub jednego większego) przy istotnej oszczędności prądu!

Zobacz także:

Zobacz wideo: Uwaga! na oszustów w sieci. W jaki sposób działają scammerzy?

Autor:Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: EyeEm

Pozostałe wiadomości