Wyższy rachunek za prąd? Dowiedz się, jak go obniżyć

Od kilku tygodni spędzamy w domach dużo czasu. Dorośli pracują zdalnie, dzieci mają lekcje on line, zużywamy więc więcej prądu. Efekt? Dostaliśmy wyższe rachunki za energię elektryczną. Jak można je zmniejszyć? Kilka prostych zasad przedstawił nam Cezary Szmidke, populatyzator nauki.

W czasie pandemii rachunki rosną

Kwarantanna trwa już kolejny miesiąc, a nasze rachunki wciąż rosną. Znacie to uczucie? Nic dziwnego. Gdy większość z nas przebywa 24 godziny na dobę w domu, zużycie energii elektrycznej wzrasta nawet dwukrotnie. Laptopy, ładowarki, telewizja, lodówka, czajnik, odkurzacz i palenie światła do nocy. To sprzymierzeńcy wysokich rachunków.

Korzystanie z dziennego światła to byłaby największa różnica w naszych rachunkach

– radzi Cezary Szmidke, populatyzator nauki.

W kuchni znajduje się największe skupisko przedmiotów pochłaniających energię. Duży problem stanowi lodówka. Wielokrotne otwieranie drzwi sprawia, że zimne powietrze z wewnątrz miesza się z ciepłym z zewnątrz, tym samym powodując, że rachunki będą wzrastać. Najlepiej zatem sięgać po produkty, kiedy dokładnie wiemy, co chcemy wziąć.

Innym sprzętem generującym wysokie zużycie prądu jest czajnik, a właściwie niepotrzebne gotowanie dużych ilości wody.

Jeżeli chcemy zrobić dwie herbaty, to nie ma sensu wstawiać półtora litra wody, ponieważ będziemy potrzebowali dużo więcej energii na podgrzanie

– tłumaczy ekspert.

Jak obniżyć rachunek za prąd - triki na oszczędzanie

Co z ładowarkami do telefonów, tabletów i komputerów? Ważne, aby wyrobić w sobie nawyk odłączania od kontaktu naładowanych już przedmiotów. Dotyczy to też trybów czuwania. W wielu telewizorach istnieje możliwość samoistnego wyłączania się sprzętu po określonym czasie. Warto korzystać z tej opcji szczególnie wieczorem, gdy zdarza nam się przysypiać podczas oglądania filmów.

Wszystkie urządzenia elektryczne są właściwie po to, aby nam ułatwiać życie. Z każdego z nich możemy zupełnie zrezygnować i zapomnieć, ale może lepiej, zamiast rezygnować, zwrócić uwagę, gdzie nam to przecieka między palcami

– mówi Cezary Szmidke w Dzień Dobry TVN.

Zwracajmy uwagę na najprostsze czynności. Jedną z nich jest gaszenie światła, gdy wychodzimy z pokoju. Źródło światła możemy wymienić na ledowe, pochłania ono mniej energii niż zwykła żarówka.

Zobacz też:

Autor: Nastazja Bloch

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Jak nosić pierścionki? Podpowiadamy! 
Materiał promocyjny

Jak nosić pierścionki? Podpowiadamy!