Hobby

Zdjęcie Perseidy docenione przez NASA. Astrofotografka: "Jestem pierwszą Polką, która została wyróżniona"

Hobby

Marzena Rogozińska w czasie Nocy Perseidów zrobiła zdjęcie, które zostało docenione przez NASA i znalazło się w prestiżowej galerii. W Dzień Dobry TVN opowiedziała o astrofotografii oraz o swoim niezwykłym kadrze.

Astrofotografia - niezwykła pasja Marzeny Rogozińskiej

Marzena Rogozińska na co dzień mieszka w Bytomiu i od przeszło roku pasjonuje się astrofotografią. - Czas pandemii spowodował, że moja wcześniejsza pasja, czyli podróże, zostały uniemożliwione, stąd pomysł na zajęcie się inną formą fotografii - tłumaczyła w Dzień Dobry TVN.

I tak pani Marzena zaczęła wybierać się na nocne obserwacje. Jedną z nich była ta w czasie Nocy Perseidów 13 sierpnia 2021, podczas której uchwyciła Perseid w towarzystwie Galaktyki Andromedy i podwójnej gromady gwiazd w Perseuszu.

- To była noc, kiedy mieliśmy maksimum Perseidów. Ten kadr, który zaplanowałam, ustawiony był mniej więcej w miejscu radiantu tego roju, więc w miejscu, w którym wylatywały te meteory. Uchwyciłam w tym kadrze też galaktykę, gromady. Chciałam, żeby był urozmaicony. To zdjęcie wykonałam w okolicach Buska-Zdroju. Wcześniej sprawdzałam prognozy pogody. To miejsce wydawało się bardzo dobre: ciemne niebo, dobra pogoda. Idealne warunki do obserwacji - wyjaśniła fotografka.

Zdjęcie Perseidy docenione przez NASA

Pasjonatka astrofotografii nie spodziewała się jednak, że uda jej się wykonać tak spektakularny kadr, a tym bardziej że zostanie on doceniony przez NASA. Zdjęcie znalazło się bowiem w niezwykle prestiżowej galerii NASA, jako Astronomy Picture of the Day.

- Byłam bardzo zaskoczona. Dodam też, że od momentu wysłania takiego zgłoszenia do osób, które zajmują się selekcją zdjęć upłynęło zaledwie kilka godzin do momentu publikacji. Zazwyczaj mija ok. kilku tygodni, a w tym przypadku bardzo szybko się to zadziało. Byłam bardzo zadowolona i zdumiona wręcz, że taki sukces spadł na mnie. Jest to od 1995 roku dwunaste wyróżnione zdjęcie z Polski. Jestem pierwszą kobietą, pierwszą Polką, która została wyróżniona - przyznała z dumą.

Gdzie Marzena Rogozińska najczęściej robi zdjęcia? Z jakiego sprzętu korzysta? Posłuchaj całej rozmowy w materiale wideo, w którym zobaczysz również prace astrofotografki.

Zobacz także:

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.pl

Autor: Dominika Czerniszewska

Tagi:
Prowadzący:
Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości