Hobby

Wędki podlodowe, czyli zaczynamy ekstremalne wędkowanie

Hobby

Autor:
Adrian
Adamczyk
Wędki podlodowe, czyli zaczynamy ekstremalne wędkowanie

Nawet najtęższe mrozy nie są w stanie zniechęcić pasjonatów wędkarstwa podlodowego. Jakiej przynęty i wędki powinni używać, realizując się w tej metodzie?

Do tak wyjątkowej dyscypliny ważny jest odpowiedni dobór sprzętu, dlatego sprawdźmy, jakie wędki podlodowe oraz pozostałe elementy będą nam potrzebne przy wędkarstwie podlodowym.

Sport to zdrowie

Korfball – koedukacyjna dyscyplina sportu
Korfball – koedukacyjna dyscyplina sportuDzień Dobry TVN
wideo 2/14

Wybieramy wędki podlodowe

Żyłki, kołowrotki, wędki podlodowe, akcesoria, świderki, a także odpowiednia przynęta – wszystkie te elementy przeznaczone są specjalnie do wędkarstwa podlodowego. Do tego typu wędkowania powinniśmy używać trwałego i lekkiego sprzętu, który jest wykonany z elementów niezamarzających. W Polsce spod lodu najczęściej wędkarze wyciągają okonie, leszcze czy płocie. Sporo jednak zależy od wybranej metody wędkowania, a więc od rodzaju i długości używanej wędki podlodowej oraz rodzaju przynęty. Wędki podlodowe dostępne są w ofercie renomowanych producentów sprzętu wędkarskiego. Można je kupić już za kilkanaście złotych, a modele z wyższej półki kosztują nieco ponad 100 złotych. Początkujący wędkarze powinni zainwestować w uniwersalną (krótki rozmiar, mała waga) i niedrogą wędkę podlodową, a po kilku próbach zdecydować się na specjalistyczny kijek – do mormyszki (sztuczna przynęta wykorzystywana do połowów pod lodem) lub do spławika.

Wędka podlodowa do mormyszki jest krótka, zwykle ma kilkanaście centymetrów. Może posiadać niewielki kołowrotek, ale żyłkę magazynuje się również na gwoździkach. Do tego żyłka o średnicy do 0,15 mm, kiwok (sygnalizator brań, który znajduje się na szczycie wędki podlodowej) oraz przynęta, czyli mormyszka (która imituje wodnego bezkręgowca – kiełża), wykonana z ołowiu lub cyny. Przynętę opuszczamy na dno, pod lód, jednocześnie wprowadzamy wędkę podlodową w drgania i delikatnie podciągamy mormyszkę do góry. Kiedy ryba się złapie, kiwok, który pod ciężarem przynęty był wygięty, wyprostowuje się lub zachowuje nietypowo. Doświadczeni wędkarze radzą, by haczyk wędki podlodowej ozdobić dekoracją, najlepiej w barwach czerwonych. Jest to podobno skuteczna metoda na każdą rybę. Wędki podlodowe do mormyszki nazywane są także bałałajkami. Jak wygląda bałałajka? To wykonany najczęściej ze styroduru około 30-centymetrowy korpus o niewielkiej wadze. Wędka pozbawiona jest kołowrotka, żyłkę można odkładać na lodzie obok stanowiska do łowienia. Jeśli jednak chcemy łowić głębiej i polować na większe ryby, kołowrotek będzie niezbędny. Musimy wówczas uważać na przymarzającą do przelotek żyłkę w wędce podlodowej.

Zobacz wideo: Cuda wyczarowane z bryły lodu

Cuda wyczarowane z bryły lodu
Cuda wyczarowane z bryły lodu Źródło: Dzień Dobry TVN

Jak zamontować kiwok do wędki podlodowej? Najlepiej zamontować go na końcu szczytówki lub bocznym, wygiętym druciku. Jedną z popularniejszych wśród wędkarzy metod montowania kiwoka do wędki podlodowej jest instalowanie go za pomocą części z kostki elektrycznej.

Większe wędki podlodowe

Choć wędki podlodowe do mormyszki mogą być również używane przy łowieniu na spławik, to profesjonalna wędka podlodowa do tego rodzaju połowów wygląda jak wersja light (odchudzona) letniego zestawu wędkarskiego. Najlepiej jeśli jako przynętę zastosujemy larwy ochotki, dobierzemy niewielki haczyk z bardzo cienkiego drutu i równie mały, przelotowy spławik. Polecana żyłka do wędek podlodowych i łowienia na spławik to 0,09–0,14 mm z dostosowanym odpowiednio przyponem. Wędka nie powinna być dłuższa niż 60–70 centymetrów, a kołowrotek powinien być wyposażony w stałą szpulę.

Bardziej sztywnych wędek podlodowych używamy podczas łowienia na błystkę podlodową. Powinny być wyposażone w grubszą żyłkę, sprężysty kiwok oraz imitacje niewielkich rybek jako przynętę, czyli właśnie błystki podlodowe. Metoda polega na opuszczaniu przynęty na dno, podrywaniu jej, ponownym opuszczaniu i powtarzaniu tej sekwencji z różną siłą. Branie zasygnalizuje nam umieszczony na wędce podlodowej kiwok. Wielkość przynęty zależy od głębokości łowienia (im głębiej, tym większa błystka).

Łowiąc w ekstremalnych warunkach na lodzie, powinniśmy zadbać także o transport sprzętu. Pokrowiec na wędki podlodowe powinien być wykonany ze sztywnych materiałów, żeby w ekstremalnych warunkach nie uszkodzić wędki. W opcji droższej może to być plastikowa tuba. Pokrowce na wędki podlodowe kosztują od 40 do 80 złotych.

Wędkarstwo podlodowe – dbajmy o bezpieczeństwo

Wskazane jest, byśmy na łowienie pod lodem nie wybierali się w pojedynkę, szczególnie gdy nie jesteśmy pewni twardości lodu. Zabierzmy ze sobą linkę asekuracyjną (10 metrów i więcej) oraz kolce, które w razie wypadku mogą pomóc nam wydostać się spod lodu. Przydaje się również kombinezon wypornościowy. Znajdując się na lodzie, dokładnie go opukujmy co jakiś czas, by na bieżąco badać jego twardość.

Zobacz też:

Autor:Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: princessdlaf/Getty Images

Pozostałe wiadomości