Hobby

Smardze - wiosenne grzyby. Gdzie można je zbierać?

Hobby

Autor:
Patrycja
Sibilska
Smardze w lesie

Już w kwietniu lasy kuszą grzybiarzy. Choć mogłoby się wydawać, że to jeszcze nie czas na grzybobranie, właśnie teraz w zaciszu drzew rosną jedne z najpopularniejszych niegdyś składników kuchni polskiej - smardze. Za sprawą swojego orzechowo-korzennego smaku, porównywane są do trufli. Gdzie rosną i czy wszędzie można je zbierać?

Smardz jadalny - jak wygląda?

Smardz to bardzo charakterystyczny grzyb. Rośnie na wysokość około 15 centymetrów, ma białą i pustą w środku nóżkę. Wzrok przyciąga brązowo-beżowy kapelusz grzyba, stożkowaty, z wnętrzem przypominającym plaster miodu.

Wielkanoc

Dobre choć wielkopostne
Dobre choć wielkopostne Dzień Dobry TVN
wideo 2/4

Sezon na smardze rozpoczyna się już w pod koniec marca, ale to właśnie w kwietniu i maju jest ich w lasach najwięcej.

Smardze - jak przyrządzić?

Choć wygląd smardza nie zachwyca, jego smak rekompensuje estetyczne niedoskonałości. Orzechowo-korzenny aromat zachęca do kuchennych eksperymentów.

Najważniejszą kwestią jest obróbka termiczna, surowy, jak większość grzybów, zawiera trujące toksyny. Smardze doskonale smakują jako dodatek do risotto czy jajek. Niezwykle smaczna jest także zupa grzybowa ze smardzami. Na wielkanocnym stole zrobią furorę w wersji nadziewanej. Można je także marynować.

Smardze - gdzie zbierać i na co uważać?

Smardze pomimo swojego charakterystycznego wyglądu mają w środowisku łudząco podobnego przeciwnika. Dlatego wybierając się na grzybobranie, należy bardzo dokładnie przyjrzeć się zbieranym leśnym rarytasom. Smardze łatwo bowiem pomylić z trującą piestrzenicą kasztanową.

Warto wiedzieć, że smardze są w Polsce pod częściową ochroną. Bezkarnie można je zbierać tylko na terenach ogrodów, upraw ogrodniczych, szkółek leśnych oraz poza terenami zieleni lub wybrać się dalej, do Słowacji lub Czech, gdzie grzyby te zbierać można bez przeszkód wszędzie.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie.  Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Patrycja Sibilska

Źródło zdjęcia głównego: gui00878/Getty Images

Pozostałe wiadomości