Hobby

Chwyta mikrofon i nagrywa dźwięki Odry. "Czasami wilki za plecami, czasami jeleń rozpędzony"

Hobby

Autor:
Berenika
Olesińska
Reporter:
Tomasz Brzoza
Zakochany w Odrze
Zakochany w Odrze Dzień Dobry TVN
wideo 2/4

Michał Zygmunt to muzyk i aktywista, który wychowywał się na Odrą. Rzeka jest jego naturalnym środowiskiem. W jej pobliżu odnajduje wyjątkowe dźwięki i nagrywa je, by przekazać innym piękno przyrody. Na czym polega jego praca?

Odra. Muzyk, który pokochał dźwięki rzeki

Michał Zygmunt związany jest z Odrą od urodzenia. To właśnie niedaleko niej żyje i pracuje. Walczy również o to, by walory tej niezwykłej rzeki zostały w końcu docenione. Wrażliwy na dźwięki muzyk podziwia odgłosy natury i rejestruje je za pomocą specjalistycznego sprzętu.

- Wszystkie moje projekty kręcą się wokół rzeki. Ludzie znają mnie z bardzo różnych oblicz. Niektórzy kojarzą mnie jako człowieka, który nagrywa dźwięki. Są ludzie, którzy kojarzą mnie jako aktywistę, który działa na rzece - tłumaczy.

Michał Zygmunt - człowiek, który wymyślił dźwiękoławki

Przygoda Michała Zygmunta z rejestrowaniem dźwięków zaczęła się od prostych nagrań. - Brałem mikrofon i wybierałem się nad rzekę. W pewnym momencie chciałem być coraz bliżej tych niezwykłych dźwięków, stąd łódka - wyjaśnia artysta.

Wycieczki nad Odrę o różnych porach roku, dnia i nocy, wiążą się z niezwykłymi spotkaniami muzyka ze zwierzętami. - Czasami są to wilki za plecami, czasami jest to jeleń rozpędzony, który biegnie - opowiada mężczyzna.

Michał Zygmunt, by zarazić innych spacerujących nad Odrą ludzi do podziwiania jej odgłosów, stworzył tzw. dźwiękoławki lub inaczej dźwiękołapki - czyli miejsca do siedzenia wyposażone w soczewki akustyczne pozwalające wychwycić każdą najdrobniejszą melodię natury. Jak wyglądają te niezwykłe wynalazki? Zobacz w naszym materiale wideo.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz na platformie Player.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Berenika Olesińska

Reporter: Tomasz Brzoza

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN

Pozostałe wiadomości