Mandala - amulet, który przynosi szczęście. "To piękna forma arteterapii"

Merci Patriz - malarka
Malowane szczęście - energetyczne mandale
Źródło: Dzień Dobry TVN
Pandemia i poczucie niepewności zwiększyły zainteresowanie mandalami. Niektórzy uwierzyli w ich terapeutyczną moc. Mandale zmieniły życie Merci Patriz, Alicji Wish i Kasi Neelevathi Stankiewicz - bohaterek reportażu Dzień Dobry TVN, które tworzą amulety dla potrzebujących.

Mandale - czym są? Historia Merci Patriz

Mandala to w dużym uproszczeniu rysunek w kształcie koła, motyw artystyczny, który wywodzi się z tradycji buddyjskiej. Ma pełnić funkcję ochronnego amuletu, który przynosi szczęście i chroni przed złem. Każdy wzór mandali jest indywidualny, ponieważ zależy on od energii jego właściciela.

Hobby

Źródło: Dzień Dobry TVN
Pasja od dzieciństwa
Pasja od dzieciństwa
Bracia, których łączy pasja do budowania
Bracia, których łączy pasja do budowania
Nieznana pasja Sławomira Łosowskiego
Nieznana pasja Sławomira Łosowskiego
 Połączyła ich miłość i pasja
Połączyła ich miłość i pasja
Koronka Szydełkowa to jej pasja życiowa - poprawione
Koronka Szydełkowa to jej pasja życiowa - poprawione

Merci Patriz, odkąd zajęła się sztuką, stworzyła już 180 obrazów - portretów numerologicznych konkretnej osoby, które polegają na rozpisaniu imienia, nazwiska i daty urodzenia.

- Na bazie tych danych łącze symbole czakr, liczb, świętej geometrii. W ten sposób dowiadujemy się mniej więcej, jakie mają być kolory tej mandali - tłumaczy artystka. - Niedawno malowałam dla kobiety, która chciała poprawić relacje ze swoim partnerem. I jak wróciła do domu, to już kwiaty na nią czekały. Wysłała mi zdjęcie i powiedziała: "Ok, już zaczyna coś działać" - wychwala.

Ze słowem "mandala" zetknęła się dziesięć lat temu, kiedy była w trudnym momencie swojego życia i zmagała się z nastrojami depresyjnymi. Jak twierdzi, nie wiedziała wówczas, w którą stronę podążać. To właśnie wtedy stworzyła pierwszy obraz. - Poczułam niesamowitą moc terapeutyczną. Mandala zmieniła moje życie diametralnie, ponieważ odeszłam z pracy, w której byłam na etacie - opowiada bohaterka reportażu.

Według Merci Patriz mandale łączą trzy światy: duchowości, sztuki oraz nauki. Fanem buddyjskiej techniki był między innymi Carl Gustav Jung, czyli szwajcarski psychiatra, który korzystał z narzędzia mandali do analizowania swoich pacjentów.

Kasia Neelevathi Stankiewicz - polska hinduska z mandalami

Alicja Wish na co dzień pracuje jako rzemieślnik teatralny, a mandalą zajmuje się po godzinach. - Mandala jest piękną formą arteterapii, ale ona powinna też służyć dobru innych ludzi - przyznaje artystka. Podobne zdanie na temat działania magicznego amuletu ma Kasia Neelevathi Stankiewicz.

- Sama się zdziwiłam, jak się zdarzyło to, że ja się zrobiłam taką polską hinduską. Większość osób w telefonie ma mnie zapisaną jako Kasia Mandala. Ludzie przychodzili do mnie i mówili: "Słuchaj, co to jest na tej ścianie? Jakie fajne, kolorowe. Ja też chcę". Ludzie chcą transformacji życia, ale nie chcą zrezygnować z pewnych swoich uwarunkowań. Mandale przychodzą wtedy, kiedy mają przyjść. One się pojawiają w czasoprzestrzeni w momencie, kiedy ta osoba jest gotowa, żeby ten obraz dostać - wyjaśnia Kasia.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz na platformie Player.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor: Berenika Olesińska

Reporter: Alicja Myśliwiec

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości