Hobby

Mandala - amulet, który przynosi szczęście. "To piękna forma arteterapii"

Hobby

Autor:
Berenika
Olesińska
Reporter:
Alicja Myśliwiec
Merci Patriz - malarka

Pandemia i poczucie niepewności zwiększyły zainteresowanie mandalami. Niektórzy uwierzyli w ich terapeutyczną moc. Mandale zmieniły życie Merci Patriz, Alicji Wish i Kasi Neelevathi Stankiewicz - bohaterek reportażu Dzień Dobry TVN, które tworzą amulety dla potrzebujących.

Mandale - czym są? Historia Merci Patriz

Mandala to w dużym uproszczeniu rysunek w kształcie koła, motyw artystyczny, który wywodzi się z tradycji buddyjskiej. Ma pełnić funkcję ochronnego amuletu, który przynosi szczęście i chroni przed złem. Każdy wzór mandali jest indywidualny, ponieważ zależy on od energii jego właściciela.

Hobby

Pasja od dzieciństwa
Pasja od dzieciństwa Dzień Dobry TVN
wideo 2/5

Merci Patriz, odkąd zajęła się sztuką, stworzyła już 180 obrazów - portretów numerologicznych konkretnej osoby, które polegają na rozpisaniu imienia, nazwiska i daty urodzenia.

- Na bazie tych danych łącze symbole czakr, liczb, świętej geometrii. W ten sposób dowiadujemy się mniej więcej, jakie mają być kolory tej mandali - tłumaczy artystka. - Niedawno malowałam dla kobiety, która chciała poprawić relacje ze swoim partnerem. I jak wróciła do domu, to już kwiaty na nią czekały. Wysłała mi zdjęcie i powiedziała: "Ok, już zaczyna coś działać" - wychwala.

Ze słowem "mandala" zetknęła się dziesięć lat temu, kiedy była w trudnym momencie swojego życia i zmagała się z nastrojami depresyjnymi. Jak twierdzi, nie wiedziała wówczas, w którą stronę podążać. To właśnie wtedy stworzyła pierwszy obraz. - Poczułam niesamowitą moc terapeutyczną. Mandala zmieniła moje życie diametralnie, ponieważ odeszłam z pracy, w której byłam na etacie - opowiada bohaterka reportażu.

Według Merci Patriz mandale łączą trzy światy: duchowości, sztuki oraz nauki. Fanem buddyjskiej techniki był między innymi Carl Gustav Jung, czyli szwajcarski psychiatra, który korzystał z narzędzia mandali do analizowania swoich pacjentów.

Kasia Neelevathi Stankiewicz - polska hinduska z mandalami

Alicja Wish na co dzień pracuje jako rzemieślnik teatralny, a mandalą zajmuje się po godzinach. - Mandala jest piękną formą arteterapii, ale ona powinna też służyć dobru innych ludzi - przyznaje artystka. Podobne zdanie na temat działania magicznego amuletu ma Kasia Neelevathi Stankiewicz.

- Sama się zdziwiłam, jak się zdarzyło to, że ja się zrobiłam taką polską hinduską. Większość osób w telefonie ma mnie zapisaną jako Kasia Mandala. Ludzie przychodzili do mnie i mówili: "Słuchaj, co to jest na tej ścianie? Jakie fajne, kolorowe. Ja też chcę". Ludzie chcą transformacji życia, ale nie chcą zrezygnować z pewnych swoich uwarunkowań. Mandale przychodzą wtedy, kiedy mają przyjść. One się pojawiają w czasoprzestrzeni w momencie, kiedy ta osoba jest gotowa, żeby ten obraz dostać - wyjaśnia Kasia.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz na platformie Player.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Berenika Olesińska

Reporter: Alicja Myśliwiec

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN

Pozostałe wiadomości