Wojciech Siudmak, czyli polski mistrz realizmu fantastycznego. Jest idolem reżysera "Diuny"

Wojciech Siudmak - mistrz realizmu fantastycznego
Źródło: Dzień Dobry TVN
Wojciech Siudmak, wielki mistrz realizmu fantastycznego
Wojciech Siudmak, wielki mistrz realizmu fantastycznego
Pasja od dzieciństwa
Pasja od dzieciństwa
Bracia, których łączy pasja do budowania
Bracia, których łączy pasja do budowania
Nieznana pasja Sławomira Łosowskiego
Nieznana pasja Sławomira Łosowskiego
 Połączyła ich miłość i pasja
Połączyła ich miłość i pasja
Koronka Szydełkowa to jej pasja życiowa - poprawione
Koronka Szydełkowa to jej pasja życiowa - poprawione
Wojciech Siudmak to polski artysta, który od 50 lat tworzy we Francji. Uważany jest za głównego przedstawiciela realizmu fantastycznego na świecie. Jego obrazy, rysunki i rzeźby pokazywane były w najbardziej prestiżowych muzeach. Zaprojektował okładkę do książki "Diuna" Franka Herberta. Jak wyglądała jego artystyczna podróż z Warszawy do Paryża? Opowiedział o tym w reportażu Anny Kowalskiej dla Dzień Dobry TVN.

"Diuna". Reżyser Denis Villeneuve jest wielbicielem polskiego malarza

Wojciech Siudmak jako jedyny artysta w historii trzy razy z rzędu wykonał oficjalny plakat festiwalu w Cannes. Przygotował też rysunki do ponad 700 książek z niezwykle popularnej w Europie serii science fiction. Wśród nich była klasyka gatunku - "Diuna" Franka Herberta.

- Przygotowałem rysunki jako moją interpretację tego wspaniałego tekstu Franka Herberta, żeby na bazie tego, co zrobiłem, czytelnik sobie wyrobił inny świat. To jest 20 lat pracy, 150 rysunków - wspomina malarz.

"Diuna" została dwukrotnie zekranizowana. Co ciekawe, nominowany do Oscara reżyser najnowszej wersji, Denis Villeneuve, jest wielkim fanem polskiego artysty.

- Gdy miał czternaście lat odkrył w Montrealu w księgarni właśnie tę książkę. Tak go zafascynowała ta twarz, ta okładka, że od tej pory stał się moim fanem, ale też stał się fanem Herberta. I cały czas marzył, żeby zrobić ten film - wyznaje Siudmak.

Wojciech Siudmak - artystyczna podróż z Warszawy do Paryża

Wojciech Siudmak studiował na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Następnie kontynuował edukację w Paryżu. Wyjechał tam, by zrobić dyplom. Jak przekonuje, zaistnienie na francuskich salonach było trudnym zadaniem.

- Paryż jest dżunglą, gdzie przyjeżdżają ludzie z całego świata. Zdolny, to nie znaczy ten, który ma coś do powiedzenia. Tu zaczyna się ta rywalizacja - opowiada z perspektywy czasu.

Moim głównym celem i marzeniem było to, żeby znaleźć się w muzeum w Luwrze. I rzeczywiście przyjechałem, i patrzyłem na te obrazy, i myślałem: "Ten obraz naprawdę jest oryginalny?". Fascynacja była do tego stopnia, że musiałem po kryjomu dotykać tych dzieł
- mówi Wojciech Siudmak

Prace polskiego artysty bazują na realizmie fantastycznym - nurcie w sztukach wizualnych, który polega na tym, by przekazać rzeczy niewiarygodne i niecodzienne przy użyciu środków bardzo realistycznych i tym samym pogłębić szok odbiorcy.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz na platformie Player.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor: Berenika Olesińska

Reporter: Anna Kowalska

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Jaką torbę materiałową wybrać na lato?
Materiał promocyjny

Jaką torbę materiałową wybrać na lato?

Przepisy na aromatyczne marynaty do dań z grilla
Materiał promocyjny

Przepisy na aromatyczne marynaty do dań z grilla