Wojciech Siudmak, czyli polski mistrz realizmu fantastycznego. Jest idolem reżysera "Diuny"

Autor:
Berenika
Olesińska
Reporter:
Anna Kowalska
Wojciech Siudmak, wielki mistrz realizmu fantastycznego
Wojciech Siudmak, wielki mistrz realizmu fantastycznego Dzień Dobry TVN
wideo 2/6

Wojciech Siudmak to polski artysta, który od 50 lat tworzy we Francji. Uważany jest za głównego przedstawiciela realizmu fantastycznego na świecie. Jego obrazy, rysunki i rzeźby pokazywane były w najbardziej prestiżowych muzeach. Zaprojektował okładkę do książki "Diuna" Franka Herberta. Jak wyglądała jego artystyczna podróż z Warszawy do Paryża? Opowiedział o tym w reportażu Anny Kowalskiej dla Dzień Dobry TVN.

"Diuna". Reżyser Denis Villeneuve jest wielbicielem polskiego malarza

Wojciech Siudmak jako jedyny artysta w historii trzy razy z rzędu wykonał oficjalny plakat festiwalu w Cannes. Przygotował też rysunki do ponad 700 książek z niezwykle popularnej w Europie serii science fiction. Wśród nich była klasyka gatunku - "Diuna" Franka Herberta.

- Przygotowałem rysunki jako moją interpretację tego wspaniałego tekstu Franka Herberta, żeby na bazie tego, co zrobiłem, czytelnik sobie wyrobił inny świat. To jest 20 lat pracy, 150 rysunków - wspomina malarz.

"Diuna" została dwukrotnie zekranizowana. Co ciekawe, nominowany do Oscara reżyser najnowszej wersji, Denis Villeneuve, jest wielkim fanem polskiego artysty.

- Gdy miał czternaście lat odkrył w Montrealu w księgarni właśnie tę książkę. Tak go zafascynowała ta twarz, ta okładka, że od tej pory stał się moim fanem, ale też stał się fanem Herberta. I cały czas marzył, żeby zrobić ten film - wyznaje Siudmak.

Wojciech Siudmak - artystyczna podróż z Warszawy do Paryża

Wojciech Siudmak studiował na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Następnie kontynuował edukację w Paryżu. Wyjechał tam, by zrobić dyplom. Jak przekonuje, zaistnienie na francuskich salonach było trudnym zadaniem.

- Paryż jest dżunglą, gdzie przyjeżdżają ludzie z całego świata. Zdolny, to nie znaczy ten, który ma coś do powiedzenia. Tu zaczyna się ta rywalizacja - opowiada z perspektywy czasu.

Moim głównym celem i marzeniem było to, żeby znaleźć się w muzeum w Luwrze. I rzeczywiście przyjechałem, i patrzyłem na te obrazy, i myślałem: "Ten obraz naprawdę jest oryginalny?". Fascynacja była do tego stopnia, że musiałem po kryjomu dotykać tych dzieł

Prace polskiego artysty bazują na realizmie fantastycznym - nurcie w sztukach wizualnych, który polega na tym, by przekazać rzeczy niewiarygodne i niecodzienne przy użyciu środków bardzo realistycznych i tym samym pogłębić szok odbiorcy.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz na platformie Player.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Berenika Olesińska

Reporter: Anna Kowalska

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN

Pozostałe wiadomości