Gra w bule to sport popularny przede wszystkim wśród seniorów we Francji, Włoszech i Wielkiej Brytanii, chociaż grają w nią ludzie w różnym wieku na całym świecie. Na czym polegają zasady gry w bule, jaka jest jej historia oraz jakie korzyści niesie dla zdrowia?
Wakacje to doskonały czas na nadrabianie książkowych zaległości. Po jakie pozycje warto sięgnąć? Zapytałyśmy oczytane siostry Zuzię i Tolę, które znalazły tytuły zarówno dla młodzieży, jak i dla dorosłych.
Najcenniejsze znaczki pocztowe świata potrafią kosztować fortunę, a zaliczają się do nich również znaczki pocztowe polskie. Poznaj historię tego ciekawego zjawiska, jakim jest filatelistyka.
Kosze, skrzynie, fotele, ozdobne kule i wazony, karmniki, a nawet ryby - wszystkie przedmioty wykonane tradycyjnie, według starych wzorów. Warsztat pracy wikliniarza to tylko skośna ławka z wbitym gwoździem i wygodne krzesło. Tajemnice tradycyjnego rzemiosła pokazał nam Andrzej Żwawa, który zajmuje się nim od blisko 70 lat.
Barcelońska opera Liceu otworzyła się po przerwie spowodowanej pandemią koronawirusa. W pięknych wnętrzach zagrano pierwszy od ponad trzech miesięcy koncert. Nastrój był podniosły, artyści stęsknieni za widzami, a publiczność - wyjątkowa. Salę po brzegi wypełnili bowiem nietypowi, milczący słuchacze. Na krzesłach zasiadły rośliny.
Sumo to japoński sport narodowy, którego korzenie sięgają VII wieku. Od dziesięcioleci dyscyplina ta cieszy się na świecie coraz większą popularnością. Polską stolicą sumo jest Krotoszyn. To tu mieści się Polski Związek Sumo, którego założycielem jest Dariusz Rozum. W programie on i jego rodzina opowiedzieli o swoim zamiłowaniu do zapasów sumo i karierze sportowej. Czy w japońskiej lidze sumo trenują Polacy?
Rodzina Strusińskich to introligatorzy, którzy w swoim fachu zdobyli tytuł mistrzowski. Co to oznacza w praktyce i co na co dzień robią Grzegorz i Andrzej? O swojej pracy, która jest również pasją, opowiedzieli w naszym programie.
Bożena Kaczmarczyk zaczęła malować Śląsk, bo wspomnienia czasem uciekają. Artystka chciała, aby pamięć o pewnych obiektach została zachowana. Tym samym stała się jedną z przedstawicielek sztuki naiwnej na Śląsku, gdzie swego czasu prężnie tworzyła najwybitniejsza grupa artystów związana z tym nurtem.
Stare kurtki potrafi przemienić w prawdziwe dzieła sztuki. Karina Wacławik to artystyczna wizjonerka. Tworzy na zamówienie spersonalizowane ubrania dla największych polskich gwiazd. Kurtki jej autorstwa mają m.in. Patrycja Markowska i Joanna „Ruda” Lazer. Chociaż szycie ma we krwi, a warsztat krawiecki obserwowała od najmłodszych lat, jej droga do sukcesu nie była taka oczywista.
Blogerka Natalia Wodyńską osiem lat temu pokonała guza mózgu. W wyniku operacji straciła węch i smak, ale nigdy nie utraciła apetytu na życie. By uczcić Dzień Wiatru, Natalia puszczała latawce.
Maks Czechlewski ma raptem 4 lata, a talentem dorównuje już profesjonalnym malarzom. Jego dzieła zostały swego czasu zaprezentowane na wystawie w Poznaniu, gdzie spotkały się z doskonałym odbiorem odwiedzających galerię. Mimo to jego obrazów nie można kupić.
W 2017 roku Arkadiusz Andrejkow ruszył z projektem „Cichy Memoriał”. Malarza od zawsze interesowały nietypowe podłoża. Deski stodoły nadgryzione przez czas idealnie nadawały się do tego, żeby stworzyć na nich dzieła sztuki. Jak dziś wyglądają upiększone przez artystę stodoły na Podkarpaciu?
Jak połączyć aktywność fizyczną i pomoc potrzebującym? Odpowiedź na to pytanie znają Paweł Jarosz i Paweł Warzocha, którzy w dwa tygodnie zamierzają pokonać kajakiem 500 km. Na co przeznaczą zebrane pieniądze?
Tomasz Piskorz zbudował dwuosobowy, czterokołowy rower, wspomagany silnikiem elektrycznym własnej konstrukcji. Jak działa ta futurystyczna maszyna? O tym jego twórca opowiadał w naszym programie.
Niesamowitego wyczynu dokonała Julia Modzelewska ze Zgorzelca. Jako jedyna w swoim przedziale wiekowym wykonała nurkowanie na Morzu Bałtyckim, schodząc na głębokość około 16 metrów na wrak "Groźny". Po 35 minutach pod wodą ustanowiła rekord i została najmłodszym płetwonurkiem na Bałtyku, który jest uznawany za jeden z najbardziej wymagających akwenów świata. O nietypowej pasji odważna dziewczynka i jej tata opowiadali w naszym programie.
Jakub Gręda jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych polskich tancerzy. W trakcie swojej kariery wytańczył pięciokrotnie mistrzostwo świata i czternastokrotnie mistrzostwo polski. Jak zaczęła się jego przygoda z hip-hopem? Jakie ma jeszcze hobby?
Matylda Sołtysik to utalentowana 10-latka z Częstochowy, która niedawno wzięła udział w Hot16Challenge2. Jej występ z miejsca podbił serca internautów. Do udziału w akcji nominował ją tata, Jakub, który również jest muzykiem. W programie opowiedzieli o pasjach dziewczynki i o tym, jak powstał jej utwór.
„Lubię robić coś niekonwencjonalnego, coś czego nikt wcześniej może nie robił” – tak mówi o sobie Marcel Korkuś, nurek głębinowy, który charytatywnie bierze udział w akcjach poszukiwawczych zaginionych osób. W programie opowiedział o tym, co go motywuje i jakie są jego plany na przyszłość.
Zosia Piątek przy pomocy szydełka tworzy przedmioty użytkowe takie jak torebki, podstawki pod kawę czy koszyki. Naszym widzom zaprezentowała swoje prace i powiedziała, od czego zacząć przygodę z dzierganiem.
Robienie zdjęć dzikim zwierzętom - to pasja Magdaleny Bazyluk i Pawła Krefta. O swoim nietypowym hobby opowiedzieli w Dzień Dobry TVN. Ile czasu wymaga zrobienie idealnej fotografii? Co może stanąć na przeszkodzie?
Wielu entuzjastów sztuki z radością przyjęło informację, że znowu można odwiedzać Muzeum Narodowe w Warszawie. O nowych zasadach funkcjonowania tej placówki porozmawialiśmy z pełniącym obowiązki dyrektora Łukaszem Gawłem. Co mogą zobaczyć zwiedzający? Na czym polega akcja #długwdzięczności?
30-letnia Amelia Bródka jest jedną z najbardziej znanych kobiet w światowej deskorolce. 10-ego roku życia miesza z rodziną w Stanach Zjednoczonych, gdzie zaliczana jest do najlepszych skaterek. Dwukrotna mistrzyni Europy i brązowa medalistka mistrzostw świata w lipcu miała reprezentować Polskę na Olimpiadzie w Tokio. W programie opowiedziała o swojej karierze i o tym, jak pandemia wypłynęła na jej plany.
Historycy-hobbyści z Oświęcimia na czele z Mirosławem Ganobisem nakręcili pełnometrażowy film o historii niezwykłego samochodu produkowanego w latach 30. XX wieku w ich rodzinnym mieście. W programie rozmawialiśmy z reżyserem o projekcie, legendarnym aucie i jego pasji do przeszłości.
Nadia Popczyk jest Polką, która uczy się w prestiżowej londyńskiej Royal Ballet School. Nowa codzienność przyszła do niej zupełnie niespodziewanie. W Dzień Dobry TVN młodziutka baletnica opowiedziała, jak wygląda jej dzień w szkole i jakie kryteria musiała spełnić, by się do niej dostać.
Cass Shin-Biegała wraz z mężem, Polakiem, porzucili dobrze zapowiadające się kariery w Hongkongu i przenieśli się na polską wieś. Jak mówią, to właśnie tutaj poczuli, czym jest prawdziwe szczęście. Poznajcie ich niesamowitą historię.
Jacek Mainka miłością do samolotów zapałał dzięki dziadkowi, który był mechanikiem w Dywizjonach 303 i 308. Razem z nim jako dziecko chodził na spotkaniach polskich pilotów, a potem stał się jednym z nich. Z czasem zainteresował się bardziej samolotami historycznymi i nawet miał okazję odbyć niezwykłe spotkani z córką marszałka Piłsudskiego.
Maj śmiało możemy ogłosić miesiącem poświęconym akordeonowi. Jego święto bywa wtedy obchodzone nawet trzy razy. Z tego też powodu porozmawialiśmy ze znanymi uczestnikami programu „Mam talent!”, którzy zauroczyli widzów swoją grą na tym instrumencie. Spotkaliśmy się też z akordeonistą Pawłem Nowakiem, który posiada ogromną kolekcję tych harmonii.
Jeśli chcemy cieszyć się smakiem warzyw i ziół z własnego ogródka, wcale nie musimy być działkowcami. Do założenia małej plantacji wystarczy balkon albo nawet parapet. Łukasz Skop prowadzący cykl „Co z tego wyrośnie?” opowiedział nam, jak założyć domowy warzywnik.
Lubisz majsterkowanie i twórcze zajęcia? To zadanie może Ci się spodobać. Przygotuj własnoręcznie lampę UFO. Mirella Firchał-Kępczyńska i Marcin Kępczyński prowadzący program „Para w remont” pokazali, jak krok po kroku wykonać ją w domowym warsztacie.
Tony Hawk rozsławił świat deskorolkowców, teraz w jego ślady idzie Oskar „Malfoy” Sawicki, który robi spektakularne triki na hulajnodze. Swój pseudonim zawdzięcza podobieństwu do Draco Malfoya – postaci znanej z serii o przygodach Harry’ego Pottera. „Czuję się czarodziejem. Różdżka to jest moja proteza, bo jest we wzorze drewna"– wyjaśnił Oskar Sawicki.