Styl życia

Nauczyciel ze Śląska mówi biegle w 14 językach. Do ich nauki nieświadomie skłonili go rodzice

Styl życia

Aktualizacja:

Władanie wieloma językami obcymi to marzenie niejednej osoby. Szymon Kasperek, nauczyciel ze Śląska, spełnia je od lat. Nieustannie się uczy i szlifuje swoją wiedzę.

Hiperpoliglota ze Śląska

Szymon Kasperek jest nauczycielem angielskiego i niemieckiego, choć spokojnie mógłby uczyć większej liczby przedmiotów. To dlatego, że jest hiperpoliglotą i mówi biegle aż w 14 językach, w tym po francusku, słowacku, norwesku i bułgarsku.

Przygoda pana Szymona z językami obcymi rozpoczęła się od nauki niemieckiego. Nieświadomie skłonili go do tego rodzice.

- Jeżeli mieli przede mną jakąś tajemnicę i chcieli kupić mi prezent, to mówili po niemiecku. Strasznie mnie to denerwowało i frustrowało. Postanowiłem za pierwsze kieszonkowe kupić sobie rozmówki. Zacząłem się uczyć - wspomina.

Nauczyciel miał wówczas 8-9 lat. Kiedy zaczął mówić do rodziców po niemiecku, mógł liczyć na ich wsparcie w dalszej nauce tego języka.

Jak zostać hiperpoliglotą?

Pewnie niejedna osoba chciałaby władać 14 językami. Jak dojść do tego poziomu? Szymon Kasperek zdradza, że sposobów jest kilka.

- Są różne typy uczących się i są różne typy inteligencji. Jestem wzrokowcem i słuchowcem, tak jak większość ludzi. Do mnie bardzo przemawiają kolory. Ja wszystkie notatki robię sobie w bardzo wielu kolorach, bardzo różnymi czcionkami, nawet brzydkim pismem. Jest taka metoda, że im większy chaos na kartce, tym lepsze efekty potem, bo mózg w nocy to porządkuje - tłumaczy.

Szymon Kasperek naukę języków obcych traktuje jak rozrywkę, dlatego też nie jest zwolennikiem robienia listy słówek i uczenia się ich na pamięć. Nawet on miewa jednak problemy w nauce.

- Trudno naśladować wymowę tajską. Jest koszmarna do wymówienia dla Europejczyka. I z powodu tonu, i z powodu innych głosek. Orzeszkiem trudnym do zgryzienia był też węgierski - mówi.

Co motywuje Szymona Kasperka do nauki kolejnych języków? Dowiesz się tego z materiału wideo.

Zobacz też:

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.

Autor: Mateusz Łysiak

Tagi:
Prowadzący:
Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości