Styl życia

Najciekawsze gry karciane dla dzieci i dorosłych. Czym się kierować przy wyborze?

Styl życia

Autor:
Adrian
Adamczyk
rodzina, która gra w karty

Gry karciane są dobrym sposobem na rozrywkę, także w rodzinnym gronie. Dzięki nim można poćwiczyć logiczne i strategiczne myślenie oraz przyjemnie spędzić czas, oczywiście z nutką rywalizacji w tle.

Gry karciane to po prostu gry, w których używa się kart. W karty może grać różna liczba graczy – od jednego, jak w przypadku pasjansa, do nawet dwudziestu w pokerze. W niektórych grach, takich jak właśnie poker czy makao, liczba graczy nie wpływa na mechanizm gry. Są także gry, które mają przygotowane różne warianty w zależności od liczby graczy (np. kierki). Istnieją także rozgrywki, w których przy większej niż przewidziana liczbie graczy jeden kolejno opuszcza rozdania (skat, tarot). Z kolei np. brydż nie dopuszcza przekroczenia określonej w zasadach liczby uczestników. Najprostszą grą karcianą jest wojna.

Zabawy z dziećmi

Kreatywne zabawy dla dzieci
Kreatywne zabawy dla dzieciDzień Dobry TVN
wideo 2/5

Zasady gier karcianych

Karty są w zasadzie grą indywidualną, gracze grają samodzielnie. Istnieją jednak i takie gry, w których uczestnicy dobierają się w stałe drużyny (brydż) lub w zmienne drużyny (skat).

W grze w karty zwykle używa się 1 talii, która jest złożona z 52 kart (54 jeśli wykorzystuje się także jokery). Liczba ta może się jednak znacznie zmieniać w zależności od rodzaju gry (od 24 kart do ponad 400 kart). Gdy kart jest więcej niż 52, oznacza to, że potrzebne będą dwie talie lub więcej.

Pasjans – najlepsze gry karciane

Pasjans to układanka karciana, która bywa nazywana samotnikiem. Do ułożenia pasjansa używa się jednej, dwóch, a czasami jeszcze większej liczby talii kart. To gra indywidualna, której celem jest ułożenie kart według ustalonych wcześniej reguł, w określone sekwencje lub układy. Pasjansa można ułożyć za pomocą kart tradycyjnych lub wirtualnych (np. z wykorzystaniem specjalnych programów komputerowych stworzonych właśnie w tym celu).

Istnieje wiele różnych odmian pasjansów. Te najpopularniejsze, które układa się z jednej talii kart, to np. Bisley, Dziewięćdziesiąt Jeden, Fundament, Labirynt itp. Pasjanse, które układa się z dwóch talii kart, to np. Grobowiec Napoleona, Literat, Pająk, Parada, Kwadratura Koła. Pasjans to bardzo popularna gra karciana.

Gry karciane: tysiąc

Tysiąc jest grą karcianą, którą może rozgrywać dwóch, trzech lub maksymalnie czterech graczy. Grając w cztery osoby, kolejno każda z nich nie bierze udziału w rozdaniu, czyli pauzuje. Celem gry jest oczywiście zdobycie 1000 punktów. By to zrobić, należy pokonać przeciwników, nie tylko wykazując się zdolnością analizy sytuacji, ale także umiejętnością poniesienia ryzyka w najodpowiedniejszym momencie. Wygrywa gracz, który jako pierwszy zbierze 1000 punktów. Do gry potrzeba 24 kart (od dziewiątki do asa). Tysiąc należy do stosunkowo łatwych gier karcianych.

Gry karciane: makao

Makao sprawdzi się doskonale, jeśli poszukuje się rozgrywki dla większego grona – w tej grze może brać udział praktycznie nieograniczona liczba uczestników! W zależności od niej należy wybrać odpowiednią liczbę kart, ale można sobie tu pozwolić na własne uznanie. Zwykle dla dwóch do czterech uczestników wystarcza jedna talia kart (od dwójek do asów). Makao należy do prostych gier karcianych.

Gra zawdzięcza swą nazwę pewnej portugalskiej kolonii w Chinach – Makau. Jej zasady bardzo przypominają grę w UNO, ale w zależności od kraju, a nawet regionu Polski, zasady tej gry karcianej mogą być odmienne – warto się przygotować na różnice regionalne. Rozbieżności dotyczą jednak zwykle poszczególnych funkcji karty, a nie samych zasad gry.

Każdy gracz otrzymuje 5 losowych kart, które musi trzymać w taki sposób, by przeciwnicy nie mogli ich poznać. Z pozostałych kart pierwsza zostaje wyłożona w taki sposób, by każdy gracz ją widział (nie może być to karta funkcyjna). Zazwyczaj wykłada się kolejne karty, aż do pojawienia się karty niefunkcyjnej. Ogólna zasada polega na porównywaniu własnych kart z tą, która w danym momencie znajduje się na stole. Rozgrywkę wygrywa osoba, która jako pierwsza pozbędzie się wszystkich kart.

Gry karciane: remik

W tej grze również może brać udział większa liczba osób, ale potrzeba wtedy znacznej liczby talii kart. Gdy grających jest dwóch – wystarczy jedna talia, dla trzech lub czterech graczy potrzebne są już dwie, a dla pięciu lub więcej graczy – co najmniej trzy talie. W grze można także wykorzystać jokery. Remik to bardzo ciekawa gra karciana!

Celem rozgrywki jest pozbycie się wszystkich kart. Zasady tej gry karcianej są dość skomplikowane, ale warte poznania. Każda kolejka zakłada jeden ruch uczestnika, w którym pozbywa się on niepotrzebnej karty. Gracz wyzbywa się kart przez układanie ich w sekwensy na stole (jeden sekwens to minimum trzy karty – kolejne w tym samym kolorze lub te same figury w innych kolorach). Rozgrywkę kończy gracz, który ostatnią kartę położy na stosie kart niepotrzebnych. Uwaga – w remiku punktacja liczy się odwrotnie, oznacza to, że wygrywa ten gracz, który będzie miał najmniejszą liczbę punktów. Po zakończeniu każdej z partii należy zsumować, jaką wartość w kartach mają osoby, które przegrały. Tę wartość zapisuje się, a zwycięzca otrzymuje 0 punktów. Cała rozgrywka kończy się, gdy zostaną rozegrane wszystkie zaplanowane wcześniej tury (może ich być np. 5, 10 lub 15 – według uznania). Remik jest dobrą grą karcianą dla dwojga!

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego:  stockstudioX/Getty Images

Pozostałe wiadomości