Styl życia

Gorące powitanie nowego roku – gdzie iść na sylwestra we dwoje, z dzieckiem, a gdzie samemu?

Styl życia

Aktualizacja:
Sylwester, fajerwerki, sztuczne ognie

Już jesienią, a niektórzy nawet wcześniej zastanawiają się, gdzie iść na sylwestra, by była to niezapomniana noc. Wśród miejsc, w które warto się wybrać, są zarówno egzotyczne miejsca, jak i znane polskie ośrodki wczasowe. Sprawdź, gdzie wybrać się na sylwestra we dwoje, samemu, a gdzie z dzieckiem.

Sylwester to taki szczególny dzień w roku, kiedy symbolicznie żegnamy stary rok i witamy nowy. Wiele osób chce spędzić tę noc w gronie bliskich osób, hucznie obchodząc tę okazję. Coroczne "domówki" czy wyjścia na miejskie koncerty w pewnym momencie mogą się znudzić, dlatego coraz więcej osób szuka propozycji sylwestrowych w innych miastach czy krajach. Jesień jest idealną porą na rozglądanie się za opcją wyjazdu, ponieważ to właśnie wtedy hotele i biura podróży przygotowują oferty. Przede wszystkim warto najpierw określić, w jakim gronie chce się spędzić sylwestra – czy z partnerem, z rodziną, ze znajomymi czy wręcz przeciwnie – poznając nowe osoby. Po zebraniu wszystkich uczestników imprezy warto określić, jakie są oczekiwania co do rozrywek na wyjeździe. Czy ma to być wyłącznie impreza sylwestrowa, czy może dodatkowe atrakcje? Od tego zależy również kierunek wyjazdu – są miejsca, gdzie na sylwestra urządza się imprezę na plaży, a są takie, w których tę noc można spędzić w kameralnym gronie z lampką wina przy dobrej muzyce. Odpowiednio wcześniej trzeba zdecydować się, czy lepsze będą ośnieżone Mazury, czy może powitamy nowy rok, nurkując z delfinami.

Gdzie na sylwestra w Polsce?

Najpopularniejsze kierunki, które wybierają Polacy, myśląc o sylwestrze w Polsce, to oczywiście góry i morze. Wiele osób hucznie obchodzi powitanie nowego roku w Zakopanem, Karpaczu czy innym miasteczku w górach. Wybór gór jest uzasadniony, zwłaszcza jeśli dopisuje pogoda. Wówczas można przedłużyć nieco wyjazd sylwestrowy i cieszyć się urokami zimowych sportów. Ośrodki turystyczne w górach w ofercie sylwestrowej najczęściej mają bal z muzyką góralskiej kapeli na żywo, kulig, czasami ognisko. Tę noc można także spędzić na imprezach organizowanych pod gołym niebem.

Innym chętnie wybieranym kierunkiem są nadmorskie miejscowości. Tę opcję szczególnie chętnie wybierają osoby zmęczone szybkim miejskim stylem życia, które chciałyby ze spokojem pożegnać stary rok i dobrze nastroić się na kolejne dwanaście miesięcy. Hotele i pensjonaty nad morzem oferują kilkudniowe pobyty, z uroczystym balem sylwestrowym lub kolacją w cenie. Następnego dnia można udać się na długi spacer brzegiem morza. Większe grupy znajomych mogą zdecydować się na samodzielne wynajęcie gospodarstwa agroturystycznego i zorganizowanie imprezy we własnym stylu. Takie rozwiązanie świetnie sprawdzi się w grupie znajomych, w której jest wiele dzieci w podobnym wieku. Można wówczas w wynajętym domku zorganizować imprezę zarówno dla dorosłych, jak i dla najmłodszych.

Gdzie na sylwestra za granicę?

Połączenie świąt Bożego Narodzenia, Sylwestra i Nowego Roku z dodatkiem kilku dni urlopu wypoczynkowego pomiędzy daje czasami prawie dwa tygodnie wolnego od pracy. To dobra okazja, żeby wyruszyć poza Polskę i właśnie za granicą spędzić sylwestrową noc. Wiele osób chętnie wybiera europejskie stolice, gdzie odbywają się miejskie imprezy, w których biorą udział gwiazdy światowego formatu. Koncerty w Berlinie czy Paryżu to świetny pomysł dla młodych ludzi, którzy lubią dynamiczne środowisko. Na sylwestra można udać się też w zdecydowanie odleglejsze kierunki. Powodzeniem turystów cieszą się Indie, Tajlandia czy Australia. Osoby szukające duchowej równowagi chętnie wybierają się na Bali, gdzie nowy rok witany jest zgodnie z tradycjami Balijczyków. Wyjazd sylwestrowy do egzotycznych krajów z pewnością będzie można zaliczyć do niezapomnianych przeżyć.

Gdzie na sylwestra bez balu?

Osoby, które otwarcie mówią, że nie interesują ich sylwestrowe imprezy i bale, ale mimo wszystko chciałyby wypocząć przed wejściem w nowy rok, powinny zastanowić się nad wyjazdem na sylwestra połączonym z realizowaniem pasji. Najpopularniejsze wyjazdy sylwestrowe, w czasie których można snuć refleksje nad minionym rokiem oraz przygotować się na kolejny, to wyjazdy jogowe. Takie turnusy organizowane są w różnych miejscach Polski, ale i świata, najczęściej rozpoczynają się tuż po świętach i trwają kilka dni. W ich czasie codziennie praktykuje się jogę, medytuje, spaceruje. W czasie takich jogowych wypoczynków najczęściej spożywa się pyszne wegańskie posiłki. Sylwester obchodzony jest symbolicznie, żeby kolejnego dnia rano pojawić się na noworocznych medytacjach i sesji jogi.

Inne wyjazdy tematyczne proponowane są przez szkoły tańca, które wynajmują ośrodek wypoczynkowy lub hotel i zapraszają swoich kursantów na warsztaty tańca i wspólne celebrowanie wejścia w kolejny rok. Wyjazdy sylwestrowe organizują także fani survivalu czy motocykliści. Warto poszukać wyjazdów tematycznych, w czasie których poznamy inne osoby o podobnych zainteresowaniach. To najlepsza opcja dla tych, którzy zastanawiają się, gdzie na sylwestra można jechać samemu.

fot. cdwheatley/Getty Images

W trzy lata dookoła świata... autostopem. Podróż życia Piotra i Heleny Rybaków. Zobacz wideo:

Zobacz też:

Autor: Adrianna Kowalczyk

Źródło zdjęcia głównego: Stone RF

Pozostałe wiadomości