Porady

Mowa o Sylwestrze w środku lata? Poznajmy sylwestrowe i noworoczne tradycje w różnych krajach świata!

mat. prasowe

Porady

Mowa o Sylwestrze w środku lata? Poznajmy sylwestrowe i noworoczne tradycje w różnych krajach świata!

mat. prasowe

Można byłoby się zastanawiać, dlaczego w środku wakacji, w czasie urlopów i wymarzonego wypoczynku mówimy już o Sylwestrze. Kiedy z otwartymi ramionami witaliśmy rok 2020 z nadzieją na nowe szanse, możliwości, spełnianie podróżniczych marzeń z pewnością nikt z nas nie przypuszczał, że bardzo szybko nasz entuzjazm zostanie ochłodzony. Wiele osób miało wspaniałe plany podróżnicze na ten rok, które musiały zostać odwołane bądź przełożone. Rok 2020 niewątpliwie zapisze się na kartach historii XXI wieku – zaledwie już po kilku miesiącach od jego rozpoczęcia, z przymrużeniem oka mówiło się, by się już skończył.

Idealny czas na rozprawienie się ze starym rokiem!

Co prawda mamy dopiero sierpień, ale jest to idealny czas na planowanie tego, w jaki sposób będziemy żegnać i rozliczać się z rokiem 2020, a jak witać 2021! Chyba każdy z nas podświadomie marzy o tym, by przyszły rok był dużo bardziej łaskawy - szczególnie dla tych, którzy pragną podróżowania, poznawania świata, a pozostawanie w jednym miejscu przez dłuższy czas jest dla nich nie lada wyzwaniem. Choć turystyka jest jedną z gałęzi gospodarki, która ucierpiała w największym stopniu, biura podróży optymistycznie patrzą w przyszłość tworząc oferty wypoczynku na kolejny sezon.

Marzyć każdy może – przyciągnijmy myślami to co dobre!

Liczymy na to, że już niebawem podróżowanie w te bliższe, jak i te bardziej odległe zakątki świata będzie dużo bardziej dostępne. Tymczasem rozmarzmy się odrobinę, przybliżając sylwestrowe i noworoczne tradycje z kilku krajów świata. Kto wie, być może już wkrótce będziemy mogli zobaczyć te tradycje na własne oczy?

Sylwester za kołem podbiegunowym – Laponia

Ogień, lód, ciemność, śnieg, taniec i muzyka. Wszystkie te elementy razem tworzą magiczną atmosferę. W Finlandii Nowy Rok świętuje się na wiele sposobów, z których większość jest taka sama jak na całym świecie: fajerwerki, pyszne jedzenie i taniec. Jednak Finlandia ma jedną dość wyjątkową tradycję, która sięga początku XIX wieku - odlewanie cyny. A co to takiego?

Odlewanie cyny, zgodnie z tradycją, odbywa się zazwyczaj w Sylwestra przed północą i przypomina dobrze znane w Polsce lanie wosku, z tym że nie używa się dziurki od klucza, a zamiast wosku Finowie do niedawna stosowali dostępną w sklepach „noworoczną cynę” – metalowy produkt w kształcie końskiej podkowy, przeznaczony do stopienia.

W pierwszej kolejności taką podkowę należy umieścić w metalowym naczyniu i podgrzewać aż do stopienia. Po stopieniu naczynie musi być szybko opróżnione do wiadra wypełnionego wodą. Sekret polega na tym, że nalewanie powinno nastąpić na tyle szybko, aby po zastygnięciu stało się pojedynczym kawałkiem cyny. Jeśli stopiony metal nie jest wylewany w sposób ciągły, grozi to powstaniem kilku różnych kawałków, a to według starej tradycji oznacza pecha. Kiedy wszyscy już odleją swoje cyny, przychodzi czas na odczytanie noworocznej wróżby z otrzymanych kształtów. Jeśli odlew ma dużo chropowatych powierzchni, wróży to zamożność. Natomiast jeśli odlew ma dużo błyszczących i równych powierzchni, osoba, która uzyskała ten kształt będzie miała spokój i szczęście. Odlane kształty można zinterpretować przykładowo w następujący sposób: kształt konia lub statku oznacza podróżowanie, pierścionek – ślub, przerwany pierścionek - rozwód, gwiazdy - szczęście.

Niestety tą tradycją ostatni raz można było cieszyć się w 2017 roku. W grudniu 2017 roku Agencja Bezpieczeństwa i Chemikaliów (Tukes) w Helsinkach wydała komunikat, że popularna noworoczna cyna może zawierać nawet ponad 95 proc. ołowiu, który jest niebezpieczny dla zdrowia i środowiska. Cyna w dość krótkim czasie od wydania komunikatu i regulacji unijnych zniknęła ze sklepów, a w ostatnich latach jako alternatywę do topienia cyny zawierającej ołów stosuje się raczej wosk lub cukier.

Malta – Sylwester w Vallercie

Niedługo nadejdzie ta pora, kiedy początek rozmowy będziemy zaczynać od słów „co robisz w Sylwestra?” Czy jest lepsza odpowiedź na to przewidywalne pytanie niż „Świętuję Nowy Rok na Malcie”?

Od imprez ulicznych we Florianie po pokazy sztucznych ogni w Valletcie - Sylwester na Malcie można spędzić na wiele ekscytujących sposobów. Co sprawia, że Malta jest wyjątkowym miejscem do świętowania Sylwestra? Prosta odpowiedź jest taka, że Malta robi to najlepiej.

Mieszkańcy Malty od lat Nowy Rok świętują tradycyjnym, dużym i rodzinnym posiłkiem. Maltańskie potrawy sylwestrowe będące kombinacją smaków północnoafrykańskich, sycylijskich i brytyjskich - mają tendencję do obfitości. Wykwintny obiad jest stałym elementem większości uroczystości noworocznych, a Maltańczycy uwielbiają swoje jedzenie. W ten sylwestrowy wieczór spodziewaj się przysmaków, takich jak tat-tiġieġa (rosół z kurczaka), imqarrun il-forn (pieczony makaron) i tiġieġa bil-patata il-forn (pieczony kurczak i ziemniaki). A na deser coś specjalnego - qagħaq tal -għasel - tradycyjny świąteczny pierścień z miodem, a do tego oczywiście filiżanka mocnej kawy. Wszystkie potrawy są przepyszne i sycące, więc idealnie nadają się do wyściełania żołądka, zanim zaczniemy pić szampana.

Sylwester na Malcie jest również synonimem widowiskowych fajerwerków i tętniących życiem ulicznych imprez. Jednak te popularne atrakcje są dość nowymi wydarzeniami w historii kraju, które pojawiły się tu dopiero w ciągu ostatnich kilku lat. Wielki pokaz sylwestrowy w Valletcie miał swoją premierę dopiero w 2010 roku, lecz historia pokazów pirotechnicznych na Malcie sięga czasów Zakonu Rycerzy św. Jana. Zakon ten obchodził najważniejsze święta właśnie w towarzystwie pokazów sztucznych ogni, które były wyrazem radości. Nic dziwnego, że ten wystrzałowy spektakl stał się centralnym punktem krajowych obchodów końca roku.

Odstaw szampana i spróbuj zamiast tego Kubek Imbuljuta tal-Qastan

Ten tradycyjny maltański napój jest rozgrzewającą mikstura, którą spożywa się w Sylwestra. O tym napoju możemy myśleć jak o luksusowej gorącej czekoladzie. Jest on bowiem zrobiony z suszonych kasztanów, kakao, skórki mandarynki, goździków i cukru. Z pewnością taka mieszanka wzmocni nas na nadchodzący wieczór.

Meksyk

Sylwester znany w języku hiszpańskim jako nochevieja lub año nuevo, to w Meksyku wielkie wydarzenie. Od współczesnych zabaw młodych pokoleń, po tradycyjne i rytualne uroczystości. W Meksyku istnieje mnóstwo sposobów, aby zagwarantować sobie powodzenie, szczęście i dobre zdrowie na nadchodzący rok. Oto przykładowe zwyczaje, o których musisz wiedzieć wybierając się na año nuevo w Meksyku.

Bielizna w odpowiednim kolorze

Tradycja mówi, że jeśli chcesz przyciągnąć trochę szczęścia w sylwestra, musisz odpowiednio zaplanować swój strój – włącznie z bielizną! Podobno czerwona bielizna przynosi szczęście w miłości, dobry i pełen pasji rok dla małżonków oraz nową miłość dla samotnych. Noszenie żółtej bielizny zapewni pieniądze i szczęście. Jeśli jednak jesteś już kochany, bogaty i szczęśliwy, biała bielizna zapewni spokój i ciszę.

12 winogron w 60 sekund

Prawdopodobnie najsłynniejszym rytuałem sylwestrowym w Meksyku jest zjedzenie 12 winogron, które symbolizują 12 miesięcy w roku i złożenie 12 życzeń podczas 60-sekundowego odliczania do północy. Jeśli z powodzeniem zjesz 12 winogron przed północą, mówi się, że Twoje 12 życzeń się spełni i będziesz mieć szczęście przez cały nadchodzący rok. Jest to tradycja najsilniej kojarzona z Hiszpanią, ponieważ powstała z katalońskiego rytuału sylwestrowego, ale jest również bardzo popularna w Meksyku.

Złoty pierścionek do szampana

Gdy tylko zegar wybije północ, w barach, restauracjach i domach w całym kraju zabrzmi charakterystyczny dźwięk wrzucanego pierścionka do kieliszka z szampanem. Mówi się, że wrzucenie złotego pierścionka do szampana przed powiedzeniem „¡salud!” (Zdrowie!) przyniesie szczęście w nadchodzącym roku. Jest jednak pewien haczyk! Nie możesz wyjąć pierścionka dopóki nie skończysz szampana i nie przytulisz wszystkich obecnych! W przeciwnym razie rytuał nie zadziała. Nie zapomnij życzyć wszystkim ¡Feliz Año Nuevo! (Szczęśliwego Nowego Roku!)

Spal swoje negatywne myśli

Pisanie postanowień, jest tak samo powszechnym rytuałem w Meksyku, jak w wielu innych krajach. Jednak w Meksyku dodatkowo istnieje tradycja oczyszczania negatywnych myśli i złej energii przed rozpoczęciem nowego roku. Odbywa się to poprzez sporządzenie listy wszystkich złych rzeczy, z którymi się borykamy, a następnie spalenie jej. Legenda głosi, że złe wibracje już więcej nie powrócą, aby nas prześladować.

Weź miotłę i zamiataj!

Chcesz zacząć sprzątać w Nowy Rok? Otwórz drzwi, biegnij po miotłę i zacznij sprzątać swój dom! To kolejny klasyczny sposób na zapewnienie sobie pomyślności w nadchodzącym roku. Chodzi o to, aby pozbyć się negatywnej energii i złych fluidów, które przyniósł zeszły rok i zrobić miejsce na te dobre rzeczy, które przyniesie nowy.

Spakuj swój bagaż – obowiązek dla podróżników!

Masz nadzieję podróżować w nadchodzącym nowym roku? Jeśli właśnie szukasz możliwości zwiedzania świata, to pakowanie walizki i wędrowanie z nią po okolicy we wczesnych godzinach Nowego Roku nie jest złym pomysłem. Jeśli nie możesz opuścić swojego mieszkania, połóż walizkę na środku pokoju i obejdź ją kilka razy. Wiele osób uważa, że odprawienie tego rytuału pomoże zaspokoić chęć do wędrówki w nadchodzącym roku. Trzeba pamiętać o spakowaniu przedmiotów związanych z rodzajem wyjazdu, na jaki mamy ochotę. Nie ma sensu pakować sprzętu do nurkowania jeśli chcemy pojeździć na nartach w Alpach!

Etiopia

To święto w Etiopii obchodzone jest 11 września, chyba że w kalendarzu etiopskim jest rok przestępny, wtedy przypada na 12 września.

Święto to znane jest w języku amharskim, oficjalnym języku Etiopii jako Enkutatash, co oznacza „dar klejnotów” i nawiązuje do wielowiekowej opowieści o wizycie królowej Saby u króla Salomona. Mówi się, że nazwa ta odnosi się do wydarzeń, kiedy to królowa Saba powracała z wizyty u króla Salomona w Jerozolimie w 980 roku p.n.e. i po powrocie do domu została powitana dostawą „enku” (klejnotów) do jej skarbca.

Obchody Nowego Roku w Etiopii trwają zwykle tydzień i koncentrują się na wydarzeniach rodzinnych. Święto rozpoczyna się w sylwestra, kiedy w domu zapalane są drewniane pochodnie zwane w języku amharskim jako „chibo”, które to symbolizują nadejście pory suchej po zakończeniu trwającej od czerwca pory deszczowej.

I jak? Czy któraś z przedstawionych tradycji zachęciła Cię do wprowadzenia jej do Twoich obchodów sylwestrowych? A może chciałbyś osobiście uczestniczyć w tych obrzędach? Zaplanuj Sylwester za granicą z LogosTour

Artykuł partnerski

Co sądzisz o tym artykule?
58
5
Wybrane dla Ciebie
Komentarze
0