Styl życia

Ile energii wyprodukuje instalacja fotowoltaiczna?

Styl życia

Aktualizacja:
fotowoltaika1.jpg

Od kiedy na rynku fotowoltaiki rozwiązania zaczęły stawać się coraz bardziej dostępne dla odbiorców, zainteresowanie tym Odnawialnym Źródłem Energii wzrosło bardzo zauważalnie. I tendencja ta nie zatraca zwyżkowego charakteru. Każdy, kto pragnie głębiej wniknąć w zagadnienie, zadaje sobie mnóstwo pytań. Wszak powszechnie temat fotowoltaiki ciągle pozostaje nie do końca oczywisty. Wśród nich z pewnością pojawi się to podstawowe: ile energii jest w stanie wyprodukować instalacja fotowoltaiczna? Poznajmy więc odpowiedź.

Ile energii wyprodukuje instalacja fotowoltaiczna?

Jeśli zastanawiamy się, ile energii jest w stanie wyprodukować pożądana przez nas instalacja fotowoltaiczna, ogólna odpowiedź może być zaskakująca: tyle, ile będziemy potrzebować. Czyli jeśli miesięcznie zużywamy, w obrębie naszego gospodarstwa domowego, rolniczego, lub mniejszej firmy konkretną ilość kilowatów, zwykle fotowoltaika normalnej wielkości będzie w stanie w pełni pokryć nasze zapotrzebowanie. Czy w praktyce rzeczywiście jest to aż tak proste? Jak najbardziej. Osoby, które zdecydowały się na to rozwiązanie, jeszcze przed zainstalowaniem tradycyjnych rozwiązań energetyczno-grzewczych zyskują podwójnie, gdyż nie dość, że korzystają z darmowego prądu, to jeszcze pomijają całą kosztowną i kłopotliwą infrastrukturę. Wyjaśnijmy to jednak.

Zwykle ta prosta zasada dotyczy przede wszystkim mikroinstalacji fotowoltaicznych, czyli takich do 50 kW, które nie wymagają żadnych odrębnych pozwoleń na budowę. W praktyce mało kto potrzebuje aż takiego gabarytu. Zwykle przydomowe systemy opierają się na znacznie mniejszych wartościach (np. 10-15 kW). Gdyby jednak zainteresowana osoba dysponowała małym zakładem produkcyjnym lub gospodarstwem rolnym, prawdopodobnie wartość zbiorcza wymagań energetycznych zbliży się do tego wyniku. Czym innym będzie z kolei farma fotowoltaiczna, której konstrukcja zdecydowania wykracza poza obręb mikroinstalacji. Ale to zupełnie inny temat.

Jakiej instalacji fotowoltaicznej potrzebujemy? Obliczenia i koszt instalacji

We wstępnych wyliczeniach, które nabierają większych konkretów, niż informacja ogólna zawarta powyżej, mogą nam pomóc kalkulatory fotowoltaiczne online, dostępne na stronach firm dostarczających usługę i produkt. Tego typu narzędzia przeprowadzą nas przez wszystkie podstawowe etapy, opierające się o nasze zapotrzebowanie oraz warunki, jakimi dysponujemy i pozwolą uzyskać przybliżony wynik. Podpowiedzą też, ile możemy zaoszczędzić na prądzie. Zaprezentują nam, na ile opłacalnym dla nas rozwiązaniem jest mikroinstalacja. Dowiemy się ile paneli będziemy potrzebowali na naszym dachu, żeby pokryć nasze zapotrzebowanie. A jak wiadomo zarówno rozmiary naszych domów, jak i rozmiary naszych potrzeb bywają różne.

Przykładowo: panel o rozmiarach 200 cm na 100 cm, w zależności od jakości i rodzaju wyprodukuje około 350-400 W. Czy to dużo, czy mało? W praktyce oznacza to prąd dla prawie sześciu żarówek, o mocy 60 W. Zwykle każdy z tego typu komponentów posiada tabliczkę znamionową, informującą o wydajności, wziąwszy pod uwagę standardowe warunki pogodowe.

Prócz tych wstępnych wyliczeń bardzo ważna będzie także bezpośrednia inspekcja lokalna, podczas której specjaliści nie tylko określą realne warunki panujące na danym terenie, ale także dokonają skomplikowanych obliczeń, które umożliwiają wykalkulowanie najbardziej optymalnej dla nas orientacji, konstrukcji i wielkości potrzebnego systemu. Przy tego typu wyliczeniach bierze się także pod uwagę ukształtowanie terenu, kąt nachylenia, szerokość geograficzną oraz ewentualny cień rzucany przez drzewa lub inne obiekty znajdujące się w otoczeniu.

Fotowoltaika - czy warto?

Fotowoltaika jest opłacalna nie tylko dla prywatnych konsumentów, ale także dla przedsiębiorców, szukających sposobów na redukcję kosztów prowadzenia firmy. Dlaczego fotowoltaika się opłaca?

  • Koszt inwestycji. Choć początkowy koszt inwestycji może wydawać się spory, w perspektywie dłuższego czasu opłaca się, a poza tym i tak jest znacznie mniejszy względem minionych lat. Do tego obecne warunki względem skorzystania z dotacji , preferencyjnych kredytów, ulg podatkowych są u nas najlepsze w całej Europie.
  • Zwrot inwestycji. Wyliczenia są bardzo różne, jednak w ujęciu ogólnym należy przyjąć okres trzech, czterech lat. Przykładowo jeśli nasze comiesięczne rachunki za prąd i ogrzewanie wynoszą około 800-900 zł, w skali roku daje to około 10000 zł. Przyjmując, że koszt przeciętnej instalacji to około 30000 zł, rachunek jest bardzo prosty. A jeśli już na etapie budowy zrezygnujemy z klasycznego centralnego ogrzewania, pompy ciepła itp. Zwrot będzie niemal natychmiastowy.
  • Obniżenie rachunków za prąd. Ogrzewanie to jedno, a sam prąd to odrębny temat. Przyjmując, że z fotowoltaiki będziemy korzystać w kontekście samego prądu zwrot znacznie się wydłuży, ale rachunki za prąd spadną znacząco.
  • Ekologia. Postępowanie proekologiczne poprzez wykorzystanie OZE sprawia, że bierzemy czynny udział w walce o czyste powietrze.

Niezależność energetyczna

Prąd to medium niezbędne do życia we współczesnym świecie. Doskonale wiedzą o tym rządzący, a my nic nie możemy zrobić z podwyżkami. Cóż można więcej uczynić w tej nierównej i niesprawiedliwej batalii? Odcinając się od niej. Dzięki fotowoltaice przestajemy martwić się ciągłymi podwyżkami cen energii elektrycznej oraz przerwami w dostawach. Dlatego też na fotowoltaikę często decydują się przedsiębiorcy, u których przerwy mogą skutkować sporymi stratami finansowymi. Przy niezależnej instalacji fotowoltaicznej można mieć pewność, że nic takiego im nie grozi.

Advertisement

Zobacz także:

Autor: Adrianna Kowalczyk

Pozostałe wiadomości