Darowizna w rodzinie. Kiedy nie musimy płacić za nią podatku?

Od przekazanych pieniędzy powyżej pewnego limitu należy odprowadzić podatek. Dotyczy to także darowizny od członka najbliższej rodziny. Jest jednak sposób na to, aby się zwolnić z tego obowiązku. Jak uregulować rodzinną darowiznę? W naszym studiu wyjaśniała to adwokat Eliza Kuna.

Darowizna polega na tym, że darczyńca zobowiązuje się do przekazania innej osobie rzeczy, która znajduje się w jego majątku. Najczęściej dotyczy to samochodu, pieniędzy czy nieruchomości. Ta ostatnia wymaga aktu notarialnego.

Podatek od darowizny w przypadku najbliższych

Co do zasady, na wszelkie na darowizny nałożony jest podatek od spadków i darowizn. Jednak w niektórych przypadkach przewidziane są zwolnienia. Ich wysokość zależy od grupy podatkowej, w której znalazły się strony umowy.

W pierwszej znaleźli się najbliżsi członkowie rodziny (dzieci, rodzice, dziadkowie, rodzeństwo, ojczym, macocha, pasierb i małżonek). W ich przypadku kwota wolna sięga 9637 zł. Ale uwaga: limit ten dotyczy sumy wszystkich otrzymanych darowizn od tej samej osoby w ciągu ostatnich 5 lat.

Kwota mniejsza niż 9637 zł nie podlega zgłoszeniu do urzędu skarbowego i nie musimy się z niej tłumaczyć fiskusowi

- tłumaczy adwokat Eliza Kuna.

W przypadku darowizny powyżej kwoty wolnej, aby być zwolnionym z podatku, należy ją zgłosić do urzędu skarbowego. Mamy na to 6 miesięcy.

Musimy wypełnić formularz, wskazać kwotę darowizny oraz kwoty darowizn otrzymanych w ciągu 5 lat. Musimy także załączyć potwierdzenie przelewu. Jeżeli nie załączymy przelewu, to nie skorzystamy ze zwolnienia

- podkreśla gość Dzień Dobry TVN.

W przypadku darowizny nieruchomości, jest ona obligatoryjnie zgłaszana do urzędu skarbowego przez notariusza.

Odwołanie darowizny

Prawo przewiduje taką możliwość, ale w wyjątkowych okolicznościach.

Przesłanką do odwołania jest rażąca niewdzięczność obdarowanego, czyli pewnego rodzaju uporczywe zachowanie względem darczyńcy, które wykracza poza ramy współżycia społecznego. Jeśli na przykład zostaliśmy obdarowani przez rodzica, a on zapada na jakąś nieuleczalną chorobę, a my zrywamy z nim całkowicie kontakt, to wtedy jest to rażąca niewdzięczność, która mogłaby być podstawą do odwołania darowizny

- wyjaśnia Eliza Kuna.

>>> Zobacz także:

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.

Autor: Iza Dorf

podziel się:

Pozostałe wiadomości