Finanse i Praca

Podwyżki dla nauczycieli – nie będzie 20-procentowego wzrostu płac

Finanse i Praca

Autor:
Diana
Ryściuk
Źródło:
TVN 24
Młoda nauczycielka przed tablicą w sali lekcyjnej

Sejm odrzucił poprawki Senatu do nowelizacji ustawy Karta nauczyciela, które dotyczyły wysokości podwyżek wynagrodzeń dla nauczycieli. Te wzrosną, ale o mniej, niż się spodziewano. Kiedy i o ile więcej zarabiać będą nauczyciele?

Podwyżki dla nauczycieli - Sejm odrzucił poprawki Senatu

Od 1 maja średnie wynagrodzenie nauczycieli w Polsce wzrośnie o 4,4 procent, a subwencja oświatowa o 1,6 mld zł. Senat proponował, aby średnie wynagrodzenie wzrosło o 20 procent, a subwencja o 10 mld zł. Sejm jednak odrzucił tę propozycję. Za odrzuceniem poprawek senackich do ustawy Karta nauczyciela głosowało 231 posłów, 218 było przeciw, nikt nie wstrzymał się od głosu. Następnie nowelizacja trafi do prezydenta Andrzeja Dudy.

Praca i finanse

Jak Polacy czy zarządzają swoimi finansami?
Jak Polacy czy zarządzają swoimi finansami?Dzień Dobry TVN
wideo 2/14

Istotę poprawek uzasadniał we wtorek w Senacie ich autor - senator Wojciech Konieczny: - Jest to realizacja postulatów środowiska nauczycielskiego i jest to realny wzrost wynagrodzeń zapewniony w tym roku ponad inflację. Jak wiemy inflacja będzie wynosiła ok. 12 procent, a 4,4 procent zaczyna już stanowić jedynie jedną trzecią, więc jest to realna obniżka wynagrodzeń nauczycielskich.

Na to odpowiedział wiceminister edukacji i nauki Dariusz Piontkowski mówiąc, że podwyżka w wysokości 20 proc. "w obecnych realiach budżetowych wydaje się trudna do zrealizowania".

Nowelizacja Karty Nauczyciela. Od kiedy podwyżki?

Zgodnie z uchwaloną pod koniec marca 2022 roku nowelizacją Karty nauczyciela, od 1 maja 2022 r. do 31 grudnia 2022 r. tzw. średnie wynagrodzenie nauczycieli zwiększone ma zostać o 4,4 proc. Ma to umożliwić podwyżki dla nauczycieli już od 1 maja. Zwiększenie średniego wynagrodzenia nauczycieli umożliwi zwiększenie wysokości minimalnych stawek wynagrodzenia nauczycieli i dodatków do ich wynagrodzeń.

W nowelizacji znalazł się również zapis, który mówi, że nauczyciele mają otrzymać podwyżkę najpóźniej do 30 czerwca br., z wyrównaniem od 1 maja 2022 r. Subwencja oświatowa na realizację tego celu ma zostać zwiększona o 1 mld 671 mln 100 zł. Środki mają pochodzić z rezerwy celowej budżetu państwa, przeznaczonej na zmiany systemowe w finansowaniu jednostek samorządu terytorialnego, w tym w finansowaniu zadań związanych z oświatą.

Ile zarabiają nauczyciele w Polsce?

Zgodnie z art. 30 Karty nauczyciela, średnie wynagrodzenie nauczycieli w Polsce jest pochodną wysokości kwoty bazowej dla nauczycieli, określanej co roku w ustawie budżetowej. Obecnie wynosi ona 3537,80 zł. W przypadku nauczyciela stażysty średnie wynagrodzenie wynosi 100 proc. kwoty bazowej, nauczyciela kontraktowego - 111 proc., nauczyciela mianowanego - 144 proc. oraz nauczyciela dyplomowanego - 184 proc.

Od 2020 roku w Polsce nie zmieniła się wysokość średniego wynagrodzenia nauczycieli. W ustawie budżetowej na rok 2021 i na rok 2022 kwota bazowa również nie uległa zmianom.

Na średnie wynagrodzenie nauczycieli składa się wynagrodzenie zasadnicze i wszystkie dodatki, a w tym m.in. stażowy, funkcyjny, za wychowawstwo, za pracę w trudnych warunkach, za pracę w nocy, za godziny ponadwymiarowe, a także nagrody. Według związkowców przeciętny nauczyciel dostaje tylko część z nich.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Diana Ryściuk

Źródło: TVN 24

Źródło zdjęcia głównego: Hill Street Studios/Blend Images/Getty Images

Pozostałe wiadomości