Pracoholicy są dwukrotnie bardziej podatni na depresję i problemy ze snem. Tak wynika z najnowszych badań

Według danych OECD Polska jest w czołówce państw europejskich pod względem liczby przepracowanych godzin. Nie jest to jednak powód do dumy, bo pracoholizm, tak jak i każde inne uzależnienie, wyniszcza organizm. Najnowsze badania tylko to potwierdzają.

Objawy pracoholizmu

Codzienne zostawanie po godzinach, rezygnacja z urlopu, czy sprawdzanie e-maili non stop, nawet w czasie wolnym nie tylko zaburza balans pomiędzy życiem prywatnym a zawodowym, ale przede wszystkim prowadzi do pracoholizmu. Osoby, które są uzależnione od pracy nie dość, że zaniedbują rodzinę czy przyjaciół, to dodatkowo sobie szkodzą.

Pracoholizm - nowe badania

Pracoholikowi często towarzyszy notoryczne zmęczenie, ból głowy, a nawet problemy z koncentracją. Natomiast z badań, które zostały przeprowadzone na 200 osobach pracujących we Francji, wynika, że pracoholicy mają dwukrotnie większe niż pozostali badani kłopoty z jakością snu.

Natomiast z analizy opublikowanej na łamach magazynu "Journal of Environmental Research and Public Health" dowiadujemy się, że osoby uzależnione od pracy dwukrotnie częściej borykają się z depresją.

Naukowcy podkreślili, że ich badanie dowodzi, że powinny zostać wdrożone prewencyjne programy, które ochronią personel firm przed pracoholizmem.

Badania zostały przeprowadzone na podstawie internetowych ankiet. Co ciekawe, wykazały również, że osoby uzależnione od pracy aż pięciokrotnie częściej wchodzą w skład spółek.

Zobacz wideo: Katarzyna Miller: Pracoholizm to najcięższe do leczenia uzależnienie

Zobacz też:

Autor: Dominika Czerniszewska

Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości