Czym zajmuje się kynolog? Kulisy pracy psiego specjalisty 

Kynolog
Czym zajmuje się kynolog? Kulisy pracy psiego specjalisty 
Źródło: Pixabay.com

Kynolog to specjalista zajmujący się psami – zarówno w aspekcie czysto biologicznym, jak i pod kątem relacji z człowiekiem, chowu i szkolenia. Jaki kierunek studiów warto wybrać, żeby zostać kynologiem i jak wygląda ścieżka kariery w tym zawodzie? 

Kynologia to kierunek studiów, który z roku na rok cieszy się coraz większym zainteresowaniem, daje bowiem dużo ciekawych możliwości pracy. Absolwenci kynologii mogą znaleźć zatrudnienie jako trenerzy psów, specjaliści do spraw hodowli lub jako – coraz bardziej popularni – zoopsycholodzy. Jakie predyspozycje powinien mieć przyszły kynolog i kogo może zainteresować ten zawód?  

Historia trójnożnego pieska, która łapie za serce
Źródło: Dzień Dobry TVN

Czym zajmuje się kynolog?  

Pojęcie kynologii (gr. kyon – pies, logos – nauka) jest bardzo pojemne – mieści się w nim zarówno wiedza z zakresu biologii i fizjologii psa, jak i genetyki, behawioryzmu, chowu i tresury. Można powiedzieć, że kynologia obejmuje te zagadnienia innych nauk, które są w jakiś sposób związane z psami – ich biologią, zachowaniem i relacjami z człowiekiem. Kynolog ma do wyboru różne ścieżki kariery – w zależności od własnych predyspozycji i zainteresowań.  

Wiele osób po ukończeniu studiów z zakresu kynologii obiera drogę związaną z hodowlą psów rasowych. Istnieje wiele organizacji zrzeszających hodowców – kynolodzy zajmują się w nich doradztwem i organizacją wystaw, a także regulacją hodowli. Prowadzą również prace badawcze z zakresu tworzenia i modyfikacji wzorców ras. 

Organizacja i regulacja hodowli psów to jednak niejedyna możliwość pracy dla kynologa. Absolwenci tego kierunku mają specjalistyczną wiedzę z zakresu biologii oraz behawiorystyki czworonogów. Gdzie może znaleźć zatrudnienie specjalista kynologii? 

  • Służby mundurowe – kynolodzy zajmują się szkoleniem psów przeznaczonych między innymi do pracy w policji, aresztach śledczych, służbie więziennej, straży pożarnej i straży granicznej. 
  • Ośrodki szkolenia psów sportowych – gdzie trenuje się zarówno psy, które mają problemy z dyscypliną i podporządkowaniem się, jak i czworonogi biorące udział w wystawach i torach agility. 
  • Lecznice weterynaryjne – w placówkach tych kynologa zatrudnia się w charakterze konsultanta żywieniowego lub specjalisty w dziedzinie behawiorystyki, pielęgnacji i hodowli psów. 
  • Poradnia zoopsychologiczna – w takim miejscu kynolog poświęca uwagę czworonożnym pacjentom z problemami behawioralnymi. 
  • Ośrodki zajmujące się zapobieganiem bezdomności – takie jak Towarzystwo Opieki nad Zwierzętami, schroniska i przytuliska dla psów. 

Kynolog może też wybrać ścieżkę własnej działalności i założyć salon groomerski, hotel dla psów, ośrodek szkoleniowy, sklep zoologiczny lub przytulisko. 

Czego uczy się przyszły kynolog? 

Aby pracować w tym zawodzie, przede wszystkim należy ukończyć pięcioletnie studia kynologiczne, które stanowią podstawę warsztatu przyszłego specjalisty. Absolwent kynologii ma wiedzę z zakresu psiej: 

  • Anatomii, 
  • biochemii, 
  • fizjologii, 
  • mikrobiologii, 
  • genetyki.

W zależności od wyboru specjalizacji kynolog może być także specjalistą z zakresu żywienia, rozrodu, higieny, etologii czy zachowania psów. Bloki tematyczne na studiach obejmują wiedzę szczegółową na temat metod stosowanych w amatorskiej hodowli psów rasowych, studenci uczą się również, jakie są zasady profilaktyki zdrowotnej czworonogów, jak udzielać psom pierwszej pomocy oraz na czym polega ich rehabilitacja. Zajęcia z zakresu zoopsychologii pozwalają zgłębić tajniki psiego behawioru, poznać przyczyny agresji, lęku i nietypowych zachowań. Dzięki temu przyszli adepci kynologii umieją zidentyfikować psi problem i podjąć próby jego skutecznego rozwiązania. 

Kynolog może zdecydować się na karierę związaną z organizacją wystaw oraz prowadzeniem hodowli psów rasowych. W tym celu musi zapoznać się z działaniem organizacji i związków kynologicznych. Niezwykle ważna jest także znajomość szczegółowych przepisów dotyczących organizacji wystaw psów rasowych, a także zasad prowadzenia hodowli. Całości obrazu dopełniają zajęcia dotyczące marketingu, prawa i ekonomii – konieczne dla poznania tajników prowadzenia własnego biznesu. 

Czym jest związek kynologiczny i jakie są obszary jego działalności? 

Na świecie działa wiele stowarzyszeń kynologicznych skupiających hodowców, właścicieli i miłośników psów z danego regionu. Są to organizacje, które regulują prawo związane z prowadzeniem hodowli psów rasowych. Wyznaczają także wzorce ras obowiązujące w danym kraju, prowadzą ewidencję psów rasowych i regulują kwestię rozrodu. Organizacje tego typu działające w Polsce to: 

  • Związek Kynologiczny w Polsce, 
  • Polska Federacja Kynologiczna, 
  • Polski Klub Psa Rasowego. 

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości