Finanse i Praca

Polscy emeryci toną w długach. Rekordzista musi oddać astronomiczną sumę

Finanse i Praca

Autor:
Adam
Barabasz
Źródło:
Buisiness Insider
Olga Shumytskaya / Getty ImagesDługi polskich emerytów

9 milionów złotych sięgają zaległości, jakie względem banków i firm ubezpieczeniowych ma pewien 74-latek z łódzkiego. To niechlubny rekord, o którym wspomina Krajowy Rejestr Długów w najnowszych statystykach dotyczących zobowiązań finansowych seniorów. Kim są dłużnicy na emeryturze? Ile pieniędzy i komu są winni?

Długi polskich emerytów

331,5 tys. emerytów w Polsce ma długi - tak wynika z badań przedstawiony przez Krajowy Rejestr Długów. Choć statystki nie napawają optymizmem warto zaznaczyć, że liczba zadłużonych seniorów spadła o 20 tys. Zdaniem ekspertów na poprawę sytuacji wpłynęły dodatkowe świadczenia, na które mogą liczyć emeryci oraz spowodowane przez pandemię ograniczenie wydatków. Specjaliści zaznaczają również, że emeryci rzadziej zaciągają długi na rzecz wnuków.

Na początku 2021 roku suma zadłużenia emerytów wynosiła aż 6,4 mld zł. Obecnie kwota jest niższa o 0,5 mld zł. Spadła również liczba seniorów-dłużników z 354,8 tys. do 331,5 tys. Natomiast nieznacznie - o 38 zł - wzrosło średnie zadłużenie emerytów.

Długi emerytów to głównie należności na rzecz firm windykacyjnych i funduszy sekurytyzacyjnych - suma tych zaległości to aż 4 mld złotych. Kolejni w kolejce po odzyskanie pieniędzy to banki, firmy pożyczkowe i towarzystwa ubezpieczeniowe, którym seniorzy winni są 952 mln złotych. 522 mln złotych to nieuregulowane opłaty administracyjne w tym alimenty. Zaległości czynszowe to kwota na poziomie 105 mln złotych a niezapłacone rachunki za media opiewają na sumę 100 mln złotych.

Dłużnik rekordzista

Najwięcej leciwych dłużników jest w województwie śląskim, gdzie niezapłacone należności wynoszą 96 mln zł. Srebrny medal otrzymuje Mazowsze z zadłużeniem wysokości 823 mln zł, a brąz należy do Dolnego Śląska, gdzie emeryci są winni różnym instytucjom łącznie 574 mln zł. Jednak rekord należy do 74-letniego mieszkańca województwa łódzkiego, którego zadłużenie na rzecz banku i firmy ubezpieczeniowej wynosi łącznie 9 mln złotych.

Co ciekawe, w rejestrze zadłużonych przeważają kobiety, których jest 191 917. W tym samym rejestrze doliczono się 139 575 mężczyzn. Warto jednak pamiętać, że Polki statystycznie żyją dłużej niż Polacy. Automatycznie łączna suma zadłużenia kobiet jest wyższa - 3,3 mld złotych, zaś panowie są łącznie winni 2,6 mld złotych. To oni również mają wyższe średnie zadłużenie - 18 901 zł. W przypadku kobiet wynosi ono 17 331 zł.

Zobacz wideo: Wszystko, co powinniśmy wiedzieć o kredycie

Wszystko co powinniśmy wiedzieć o kredycie
Wszystko co powinniśmy wiedzieć o kredycie
Dzień Dobry TVN

Zobacz też:

Autor:Adam Barabasz

Źródło: Buisiness Insider

Źródło zdjęcia głównego: Olga Shumytskaya / Getty Images

Pozostałe wiadomości