Opanowanie, doskonała organizacja pracy i pasja do lotnictwa. To tylko kilka cech, które powinni wykazywać kontrolerzy ruchu. O tym, jak wygląda ich praca, opowiedział w Dzień Dobry TVN dyrektor Biura Szkoleń i kierownik ośrodka szkolenia Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej Grzegorz Knast. Jakie tajemnice skrywa ten fach?
Kto może zostać kontrolerem ruchu lotniczego?
Praca kontrolera ruchu lotniczego wydaje się być bardzo wymagającym zadaniem. Licencję można otrzymać po roku szkolenia, które opiera się na teorii oraz praktyce na symulatorze, 12 miesiącach treningu w jednostce oraz przejściu odpowiednich badań medycznych. Ponadto kandydat na to stanowisko powinien być decyzyjny, współpracujący i posiadający wyobraźnię przestrzenną.
- W tej chwili pracuje u nas zdecydowanie więcej mężczyzn niż kobiet. Nie mamy pojęcia, czemu się tak dzieje. Bardzo byśmy chcieli, żeby się zgłaszało więcej pań. [...] Mamy bardzo dobry work-life-balance. [...] Pracujemy około 4 dni w tygodniu, by mieć świeży umysł - stwierdził Grzegorz Knast.
Jak wygląda praca kontrolera ruchu?
Codziennie nad naszymi głowami latają setki samolotów. Kontroler ruchu pilnuje, by ich przepływ odbywał się bez zarzutu. W ośrodku Szkolenia Personelu PANSA w Warszawie pracuje m.in. pan Michał, pod którego okiem kandydaci na kontrolerów szlifują swoje umiejętności. Jak zaznaczył, przygotowanie ich jest kompleksowe i przeprowadzone na najwyższym poziomie. - Te 150 godzin, które spędzamy tutaj na symulatorze, pozwala nam bardzo dobrze zweryfikować, czy ktoś ma wyobraźnię przestrzenną, czuje wszystko w trzech wymiarach, czy potrafi przepływ ruchu lotniczego przeprowadzać bezpiecznie i efektywnie, bo na tym najbardziej nam zależy - podsumował nasz rozmówca.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Tej przekąski nie zjesz już na pokładzie części samolotów. Wszystko przez turbulencje
- Samolot z Krakowa musiał lądować tuż po starcie. "Jeden pasażer zaczął bić drugiego, podduszać go"
- Samolot lądował awaryjnie, bo z posiłku pasażerki wyskoczyła mysz. "Wierzcie lub nie"
Źródło zdjęcia głównego: DDTVN