Nowe technologie a zmiany na rynku pracy. Komu sztuczna inteligencja może odebrać posadę?

Autor:
kgo//az/tvn24,
Magdalena
Brzezińska
Źródło:
tvn24.pl
Programiści pochylający się nad monitorami komputerowymi

Zaawansowane technologicznie boty doskonale radzą sobie z zadaniami, którym jeszcze do niedawna mógł sprostać jedynie człowiek. Nie ulega wątpliwości, że dynamiczny rozwój sztucznej inteligencji może mieć niebagatelny wpływ na rynek pracy. Które zawody są najbardziej zagrożone przez algorytmy?

Nowe technologie a zmiany na rynku pracy

Sztuczna inteligencja od lat rewolucjonizuje różne obszary naszego życia. Nie jest tajemnicą, że jej potencjał wykorzystywany jest w wielu branżach. Fala automatyzacji postępuje jednak tak szybko, że już niebawem maszyny będą mogły zastępować ludzi, zamiast jedynie wspierać ich w wykonywaniu obowiązków służbowych.

Praca i finanse

Gdzie jest moja kasa z Komunii?
Gdzie jest moja kasa z Komunii? Dzień Dobry TVN
wideo 2/22

W listopadzie 2022 roku miał swoją premierę ChatbotGPT, którego umiejętności bez wątpienia wprawiłyby w zachwyt niejednego pracodawcę. Jak czytamy na tvn24.pl, bot pisał już artykuły i teksty piosenek, stworzył też scenariusz filmu krótkometrażowego. Trudno nie zgodzić się ze stwierdzeniem, że model sztucznej inteligencji, który doskonale radzi sobie z opracowywaniem treści, to konkurencja dla rzeszy specjalistów.

Komu sztuczna inteligencja zabierze pracę?

"Business Insider" stworzył zestawienie 10 branż, które w niedalekiej przyszłości mogą zostać zrewolucjonizowane przez sztuczną inteligencję. Na czele zestawienia znalazły się posady obejmowane przez specjalistów IT. Powód? Zaawansowane algorytmy są w stanie wykonywać zadania z zakresu programowania szybko i precyzyjnie, dzięki czemu mogą zastępować koderów, programistów, analityków danych czy inżynierów oprogramowania.

Jak czytamy na tvn24.pl, rozwój technologiczny zagraża także pracownikom mediów, w tym dziennikarzom i copywriterom. Nowojorskie przedsiębiorstwo BuzzFeed, zajmujące się mediami społecznościowymi, wiadomościami i rozrywką, zapowiedziało już, że zamierza zastąpić część swoich pracowników botami. Warto jednak podkreślić, że całkowite przejęcie tej branży przez sztuczną inteligencję nie jest na razie możliwe, bowiem maszyny pozbawione są zdolności osądu.

Niewykluczone, że nowe technologie już niebawem staną się poważną konkurencją także dla adwokatów i asystentów prawnych, analityków rynków, analityków i doradców finansowych, traderów giełdowych, specjalistów ds. obsługi klienta, grafików, księgowych oraz nauczycieli. Ostatnia z wymienionych grup zawodowych przekonała się już o znaczeniu zastosowania algorytmów, ponieważ coraz więcej uczniów korzysta z pomocy botów podczas pisania wypracowań czy rozwiązywania testów. "Business Insider" podkreśla jednak, że maszyny już wkrótce będą mogły być delegowane do prowadzenia zajęć lekcyjnych. 

Więcej na ten temat na tvn24.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:kgo//az/tvn24, Magdalena Brzezińska

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: gorodenkoff/Getty Images

Pozostałe wiadomości