Jak korzystać z technologii w sposób ekologiczny?

Jak technologie zmieniają nasze życie?

Każde działanie w Internecie generuje niewidoczny cyfrowy ślad węglowy, który ma wpływ na środowisko. Co możemy zrobić, aby zostawiać go jak najmniej? O tym opowiedział nam Maciej Kamiński, inicjator i współtwórca projektu Ekotechnologiczni.

Co to jest cyfrowy ślad węglowy?

Każde działanie w Internecie powoduje niewidoczny ślad – cyfrowy ślad węglowy. Wpływ na środowisko ma zarówno wysyłanie maila, prowadzenie rozmowy przez komórkę, magazynowanie zdjęć, jak i wysyłanie dużych załączników.

- W momencie kiedy nasz smartfon połączy się z siecią i przerzuci te zdjęcia do chmury, to oddziałuje na środowisko. Gdzieś na serwerach zazwyczaj w kilku kopiach (zazwyczaj są cztery) wpływamy na udział ogrzewania atmosfery. Do wszystkiego potrzebna jest energia, nawet do backupowania rzeczy.

Specjalista pokreślił także, że obecnie cyfrowy ślad węglowy to ponad 4% całego śladu węglowego. To mniej więcej tyle ile generują wszystkie samoloty. Statystyki pokazują, że do 2025 dane mogą wzrosnąć do 8%. Aby zatrzymać tę karuzelę, niezbędna jest wiedza i świadome korzystanie z technologii.

Jak ograniczyć cyfrowy ślad węglowy?

Wyniki dotyczące produkcji śladu węglowego są coraz bardziej zatrważające. Co robić, by nie pogarszać sytuacji? Zaczynamy od najbanalniejszych rozwiązań - skasujmy swoje stare maile, a także skrzynki, których nie używamy. Dzięki temu już odciążymy serwery z zasobów. Co więcej, przemyślmy, co przechowujemy w chmurze i korzystajmy z niej świadomie.  Część zdjęć, filmików czy dokumentów możemy mieć przecież na dysku komputera lub na zewnętrznym nośniku pamięci.

- Warto zastanowić się, czy potrzebujemy mieć 10 kont internetowych. Kolejny obszar to świadome korzystanie z technologii na co dzień, scrollowanie internetu to też jest negatywne zachowanie, lepiej poczytać książkę – powiedział.

Ostatnim, ale równie istotnym punktem jest ilość sprzętu, jaki przetrzymujemy w domach.

Więcej informacji dotyczących odpowiedzialnego korzystania z technologii znajdziecie na stornie projektu "Ekotechnologiczni", który powstał dzięki zaangażowaniu zielonego producenta chipów pamięci Samsung i aktywistki zero waste Martyny Zastawnej. W ramach inicjatywy odbędzie się pierwsze w Polsce internetowe badanie śladu cyfrowego, cykl wideo-podcastów oraz akcja promująca samodzielną wymianę dysków w używanych komputerach. Wiedzę z zakresu zrównoważonego korzystania z technologii poszerza na swoim Instagramie również Martyna.

Jak korzystać z technologii w sposób ekologiczny? Czat

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz na platformie Player.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz też:

Źródło zdjęcia głównego: Paweł Wodzyński/EastNews

Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości