Zaparowane szyby zmniejszają widoczność, a więc stanowią niebezpieczeństwo. W celu rozwiązania tego problemu warto rozpoznać jego przyczyny.
Dlaczego szyby w samochodzie parują?
Zapełniony filtr kabinowy to pierwsza z możliwych przyczyn, która może powodować nadmierne parowanie szyb. Filtr ten nie tylko zbiera kurz i wilgoć, ale jeśli jest wzbogacony o węgiel aktywny, to neutralizuje nieprzyjemne zapachy, które mogą dostawać się do auta. Filtr ten powinno zmieniać się co około 2 lata. Jeśli jednak zauważa się częstsze parowanie szyb, to warto sprawdzić, czy nie jest on zapełniony.
Kolejną przyczyną jest zbieranie się wilgoci w samochodzie. Może się to dziać z różnych powodów, np. mokrych dywaników podłogowych (z powodu śniegu lub wody, którą nanosi się do środka), nieszczelnych uszczelek samochodowych, rozszczelnionych lub uszkodzonych szyb.
Także niewłaściwa obsługa nawiewów może być przyczyną zaparowania szyb. Co to znaczy, że jest niewłaściwa? Jeśli nawiewy ustawione są na tryb cyrkulacji powietrza wewnątrz samochodu bez pobierania go z zewnątrz - wilgoć zebrana wewnątrz samochodu zostaje w nim, a kiedy robi się chłodniej - osadza się na szybach.
Poważnym problemem, który może powodować parowanie szyb jest również awaria radiatora nagrzewnicy, jest to jednak najrzadsza z możliwych przyczyn. Jeśli oprócz zaparowanych szyb w samochodzie unosi się specyficzny, nietypowy zapach - może to oznaczać uszkodzenie układu chłodzącego i wyciekanie płynu do samochodu.
Sposoby na parujące szyby w aucie
Jeżeli chce się pozbyć parujących szyb, należy zadbać, aby wszystkie problemy omówione powyżej zostały rozwiązane. Powinno się upewnić, czy wszystkie uszczelki działają sprawnie lub nie są uszkodzone (uszczelki w szybach, drzwiach i klapie bagażnika). Kolejnym krokiem jest ustawienie nawiewu na pobieranie powietrza z zewnątrz - klimatyzacja będzie filtrować powietrze i niechciana wilgoć będzie wyrzucana na zewnątrz. Dodatkowo trzeba sprawdzić, czy wszystkie szyby są szczelnie domknięte, nie opadają bądź nie są uszkodzone.
Aby zapobiegać parowaniu szyb, warto też dobrze wysuszyć wnętrze samochodu. Wilgotne dywaniki i ruchome elementy zabrać do domu i wysuszyć, np. przy grzejniku. Wsiadając do samochodu, pamiętajmy, aby wytrzepywać obuwie ze śniegu, błota i osuszać je z deszczu.
Domowe sposoby na zaparowane szyby w aucie
Dobrym sposobem na zaparowane szyby w aucie jest mycie ich przy użyciu specjalnych środków, które zapobiegają zbieraniu się na nich pary wodnej. Można je zastąpić pianką do golenia lub smarowaniem szyb przepołowionym ziemniakiem, jednak te sposoby mogą powodować smugi i zmniejszać widoczność.
Świetnym domowym rozwiązaniem jest woreczek z środkiem higroskopijnym, np. solą. Do materiału, wykonanego z lnu lub bawełny trzeba wsypać około 5 łyżek soli i całość zawiązać, aby przyprawa się nie wysypała. Sól ma właściwości higroskopijne i będzie zbierała wilgoć z otoczenia. Taką zawieszkę należy zmieniać co 1-2 tygodnie.
Punkt rosy a zewnętrzna kondensacja pary wodnej na szybie
Warto podkreślić, że do skraplania się wody na szybie dochodzi, kiedy temperatura powierzchni - w tym przypadku szyb, spadnie poniżej punktu rosy. Nie dzieje się to jednak, jeśli pomieszczenie (w tym przypadku wnętrze auta) jest suche. Punkt rosy jest temperaturą, w której para wodna ulega skropleniu w powietrzu na zimnych powierzchniach.
Zobacz wideo: Przesiądź się do transportu publicznego
Zobacz także:
- Busy bez kierowcy już w Polsce. "Będą przyjeżdżać w dogodnym momencie"
- Dodatkowa kategoria w prawie jazdy. Ma ją prawie każdy, ale mało kto o tym wie
- Podróż samochodem elektrycznym po Europie? "Obalamy mit, że można się nim poruszać tylko w mieście"
Autor: Teofila Siewko
Źródło: motofakty/swiat-szkla.pl
Źródło zdjęcia głównego: sayhmog/Getty Images