Newsy

Dodatkowa kategoria w prawie jazdy. Ma ją prawie każdy, ale mało kto o tym wie

Newsy

iStockphoto ljubaphoto/Getty Images

Dawniej korzystaliśmy z kart motorowerowych, obecnie ich miejsce zajęła kategoria AM. Została ona dodana do prawa jazdy w 2013 roku. Dodawana jest automatycznie, kiedy dostaje się dokument z dowolną, inną kategorią.

Jest to kategoria, którą można dostać najwcześniej - w wieku 14 lat. Posiadanie jej upoważnia do kierowania czterokołowcami lekkimi oraz motorowerami.

Czy z kategorią AM można prowadzić motor lub motocykl?

Osoba posiadająca uprawnienia kategorii AM może prowadzić jednoślady, jednak muszą one spełniać określone warunki. Jednoślad nie może rozwijać prędkości powyżej 45 km/h, a maksymalna pojemność wynosi 50 cm³.

Można także prowadzić jednoślady elektryczne, których moc nie może przekraczać 4 kW. Jest więc to kategoria zastępująca kartę motorowerową i nadająca jej posiadaczom te same uprawnienia. Dopiero kategorie A2, A1 i A uprawniają do kierowania większymi jednośladami. Najwyższą i najbardziej uprawnioną jest kategoria A.

Z jaką kategorią można prowadzić quad?

Kategoria AM umożliwia prowadzenie najlżejszych czterokołowców, a więc również quadów. Zgodnie z przepisami nie mogą one przekraczać 350 kg. Dodatkowo muszą mieć ograniczoną prędkość tak samo jak motorowery, czyli do 45 km/h.

Jeżeli zrobiło się podstawowe prawo jazdy, kategoria AM zostaje automatycznie przyznana. Dzięki niej kierowcy, również ci najmłodsi, mogą kierować małymi skuterami elektrycznymi, spalinowymi oraz najlżejszymi pojazdami czterokołowymi, do których zalicza się quady.

Zobacz wideo: Typowo miejski elektryk na dwóch kołach. Oto Super Soco TC Max

Zobacz także:

Autor: Teofila Siewko

Źródło zdjęcia głównego: iStockphoto

Pozostałe wiadomości