Dorota Gardias wspomina pisanki babci. "Miała specjalny patyczek"

Autor:
Adam
Barabasz
Reporter:
Dorota Gardias
Pogoda. Wieś malowana
Pogoda. Wieś malowana Dzień Dobry TVN
wideo 2/5

Zalipie to niezwykła wieś znajdująca się w województwie małopolskim. Niewielka miejscowość słynie z pięknie dekorowanych domów. Na wyjątkowy spacer po jej uliczkach wybrała się Dorota Gardias.

Zalipie - malowana wieś

W Zalipiu, niezależnie od pory roku, zawsze jest kolorowo. A to za sprawą malowanych chat. Na ich ścianach pojawiają się kwiaty i ludowe ornamenty. To wszystko tworzy niezwykły klimat podtarnowskiej miejscowości. Barwne są nie tylko domy, ale też zabudowania gospodarcze, czy nawet psie budy. Na terenie miejscowości można znaleźć ponad 40 kolorowych chat. Trudno więc wyobrazić sobie lepsze miejsce do malowania jajek. - Pisanki mieszkańców miejscowości również są zdobione w zalipiańskie kwiaty - wyjaśniła Ewelina, mieszkanka miejscowości. - Zdobią one koszyki wielkanocne. To są kwiaty wyobraźni, można improwizować. Tradycja bierze swój początek od bardzo prostych plam, tak zwanych pacek, które na początku były malowane tylko w trzech kolorach: brązowym, czarnym i białym. Później pojawiły się barwniki i dziś właśnie tym charakteryzuje się zalipiańskie malowanie: jest bardzo dużo kolorów. - dodała. Przy okazji ozdabiania skorupek, Dorota Gardias zdradziła, jak ten zwyczaj wspomina z dzieciństwa. - Pochodzę z Roztocza, moja babcia malowała, a właściwie pisała pisanki woskiem - opowiedziała prezenterka. - Miała specjalny patyczek z dziurką, przez którą wlewała wosk, robiła nim wzór, a potem wkładała to do wywaru z cebuli. Następnie zeskrobywała go i zostawał ślad.

Wielkanocne przepisy

Oczywiście Wielkanoc to nie tylko jajka. Miejscowe gospodynie wraz z gospodarzem przyjęły pogodynkę Dzień Dobry TVN przy suto zastawionym stole. Przygotowane potrawy miały za sobą niezwykłą historię. Wszystkie ciasta zostały wykonane według przepisów z 1945 roku. - To zeszyt mojej mamy - zdradziła z dumą pani Marysia, członkini koła gospodyń. - Jest babka, czyli królowa stołu wielkanocnego, różne mazurki. Trzymamy się tych przepisów, warto do nich wracać - podsumowuje.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie.  Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki zobaczysz na Player.pl.

Zobacz także:

Autor:Adam Barabasz

Reporter: Dorota Gardias

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN

Pozostałe wiadomości