Styl życia

Dlaczego śnią nam się zmarłe osoby? Jest na to wyjaśnienie

Styl życia

Aktualizacja:
Autor:
Milena
Jaworska
Śpiąca kobieta

Wiele osób przyznaje, że od czasu do czasu miewa sny z udziałem zmarłych ze swojej rodziny. To rodzi pytanie, czy takie zjawiska świadczyć mogą o aktywności zmarłych, którzy próbują się z nami skontaktować? Psychologia niesie jasną odpowiedź w tej kwestii.

Sny o zmarłych wiadomością z zaświatów?

Wielu ludzi śni o swoich zmarłych krewnych lub przodkach. Tych, których mieli okazję poznać w trakcie swojego życia i tych, którzy zmarli przed nimi. Jednak jak się okazuje, z psychologicznego punktu widzenia sny, w których przodkowie do nas przychodzą, by przekazać jakieś informacje itp., mówią więcej o nas samych i stanie naszej psychiki, niż o wspominanych w nich osobach. W związku z czym trudno mówić o tym, że sny o zmarłych są wiadomością z zaświatów, chociaż takie nadzieje próbują wywołać w nas różne dzieła sztuki, a w szczególności filmy, w których nie brakuje podobnych motywów.

Astrologia i ezoteryka

Magia w różnych kulturach
Magia w różnych kulturachDzień Dobry TVN
wideo 2/10

- Psychologia nie rozpatruje znaczeń snów tak, jak robią to senniki - raczej skupiamy się na tym, że sny są pewną manifestacją tego, co aktualnie dzieje się u pacjenta. Jeśli śnią się zmarli bliscy, to oznaczać to może, że tęsknimy za nimi, że brakuje nam ich wsparcia i troski. Często w taki sposób manifestuje się nasza potrzeba przynależności i poczucie osamotnienia - w snach odreagowujemy te emocje, które na jawie możemy wypierać i spychać na półkę "nie chcę do tego wracać, bo za bardzo boli". Sen o zmarłych może być też następstwem myślenia o nich albo wcześniejszego wspominania ich - tłumaczy psycholog i psychoterapeuta Katarzyna Kucewicz znana z Instagrama @psycholog_na_insta.

Zmarli w snach pojawiają się częściej, gdy zbliża się Wszystkich Świętych, ponieważ przed tym świętem chętniej oddajemy się rozmyślaniom na ich temat oraz tego, co czeka nas po śmierci.

Sny o zmarłych pomocą w podjęciu trudnej decyzji

Jak się okazuje, ludzka podświadomość jest bardzo silna, w związku z czym może zdarzyć się sytuacja, kiedy rozważając jakiś problem nie będziemy umieli zdecydować, co należy zrobić, by go rozwiązać. Odpowiedź może przyjść do nas w nocy razem z bliską nieżyjącą osobą, która nawiedzi nasze sny.

- Nasz umysł codziennie rejestruje setki bodźców, które później pojawiają się w naszych snach. Czasami jest tak, że osoby mają magiczne poczucie np. że zmarli krewni przekazują jakąś ważną wiadomość dla nich. Jeśli stoimy przed jakimś dylematem i chodzi nam po głowie myśl "co by zrobił zmarły na naszym miejscu", to w tym śnie może przyjść do nas odpowiedź pod postacią osoby krewnego - zauważa psycholog. - Osobiście lubię teorie marzeń sennych, mówiące o tym, że w naszych snach każdy ich element jest jakąś cząstką naszego JA. A zatem zmarły krewny ze snów to też może być jakaś nieuświadomiona część naszego JA. Polecam serdecznie popatrzeć na swoje sny pod takim kątem. Wówczas możemy dowiedzieć się o snach czegoś więcej.

Zobacz także:

Autor:Milena Jaworska

Źródło zdjęcia głównego: Ghislain & Marie David de Lossy/Getty Images

Pozostałe wiadomości